3 minuty czytania
Spis treści
  1. Rak piersi w ciąży
  2. USG piersi w ciąży- kiedy wykonać?
  3. USG piersi w ciąży- do kogo się udać?
  4. USG piersi w ciąży- ile kosztuje

Rak piersi w ciąży

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów wykrywanych w czasie ciąży i połogu. Jako rak piersi w ciąży uznaje się nowotwór, który wystąpił w ciąży lub w ciągu 1. roku po porodzie. Mimo że na raka piersi chorują głównie kobiety w wieku pomenopauzalnym, to może dotknąć on również młodszych kobiet. W ostatnich latach wiek zachodzenia w ciążę również się przesuwa, a co za tym idzie, większe jest ryzyko wystąpienia u kobiet ciężarnych chorób cywilizacyjnych jak np. otyłość, cukrzyca czy wspomniane nowotwory.

USG piersi w ciąży- kiedy wykonać?

Z uwagi na wzrost liczby zachorowań na raka piersi, Polskie Towarzystwo Onkologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników w 2018 opublikowało rekomendacje dot. USG piersi w ciąży. Zgodnie z nimi każda kobieta ciężarna po 35. roku życia powinna mieć wykonane USG piersi w I. lub II. trymestrze. U młodszych pacjentek należy natomiast rozważyć wykonanie USG również w I. lub II. trymestrze. W praktyce, wielu lekarzy ginekologów daje skierowanie na USG piersi już na 1. wizycie w ciąży. Jeśli jako przyszła mama nie otrzymałaś takiego skierowania, poproś o nie na następnej wizycie. Nieprawdą jest bowiem, że z uwagi na zmiany jakie zachodzą w piersiach w czasie ciąży czy laktacji, badanie USG jest niemiarodajne. Specjaliści zwracają uwagę, że ma ono charakter przesiewowy, a jego celem jest wykrywanie guzków, w czym ciężarny gruczoł nie przeszkadza. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się wykonywać w trakcie trwania ciąży mammografii z uwagi na promieniowanie rentgenowskie. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy jej przeprowadzenie jest konieczne dla zdrowia kobiety.

Kurs Srodtekstowy v1 1

USG piersi w ciąży- do kogo się udać?

Wykonywaniem USG piersi zajmują się lekarze ginekolodzy oraz radiolodzy. Nie każdy ginekolog specjalizuje się w USG piersi, dlatego często kieruje on swoje pacjentki do doświadczonego radiologa. Ważne, aby była to osoba mająca do czynienia z pacjentkami ciężarnymi lub karmiącymi piersią. Dzięki temu uniknąć można niedopatrzeń czy pomyłek. Dalsza ścieżka postępowania zależy od wyniku. W przypadku BIRADS 1 lub 2 kontrolę wykonuje się zgodnie z planem. Jeśli zostanie wykryta zmiana w piersi często konieczne jest m.in. wykonanie biopsji stwierdzonego guzka. Tym zajmują się głównie chirurdzy lub chirurdzy onkologiczni. Bardzo ważne jest, aby diagnostykę rozpocząć odpowiednio szybko. Uznaje się, że u kobiet ciężarnych i w połogu diagnoza opóźniona jest o średnio 7 miesięcy.

USG piersi w ciąży- ile kosztuje

Skierowanie na USG piersi może wystawić lekarz specjalista np. ginekolog. Zgodnie z informacjami dostępnymi w NFZ, jeśli lekarz widzi wskazania (takie jak ciąża), usg piersi przysługuje kobiecie bezpłatnie. Niestety, w wielu przychodniach jest ono niemożliwe do wykonania lub terminy oczekiwania są długie. Wiele kobiet, szczególnie tych prowadzących ciążę prywatnie, decyduje się na skorzystanie z płatnych usług lekarza radiologa. USG piersi kosztuje w zależności od miasta od około 130 do 200 zł.


Oceń artykuł

5,0

wg. 2 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....