Strefa
kobiet w ciąży
Beta- hCG- ile wynosi w ciąży?
Kinga Żebrowska
Beta- hCG jest wykorzystywana w testach ciążowych. Dzięki jej stężeniu monitorowany jest także rozwój ciąży w pierwszych tygodniach jej trwania. Nieprawidłowy wynik związany może być np. z zespołem Downa u dziecka. Z tego powodu niezwykle istotne jest kontrolowanie stężenia beta- hCG. Kiedy powinno się ją zbadać i jak należy interpretować wynik?

20 kwiecień 2023

- Czym jest beta- hCG?
- Beta- hCG- kiedy zbadać?
- Beta- hCG- wynik
- Nieprawidłowy przyrost beta- hCG
- Beta- hCG a USG
Czym jest beta- hCG?
Beta- hCG to inaczej mówiąc podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej- hormonu produkowanego w trakcie ciąży przez komórki syncytiotrofoblastu (jednej ze składowych łożyska). Hormon ten ułatwia utrzymanie ciąży, a także warunkuje prawidłowy jej rozwój w pierwszych dniach od zapłodnienia. Główną rolą beta- hCG jest bowiem stymulacja ciałka żółtego do produkcji progesteronu. Trwa to do momentu, w którym hormon ten zacznie być wytwarzany w odpowiednich ilościach przez wykształcone łożysko.
Beta- hCG obecna jest zarówno w krwi, jak i w moczu kobiety ciężarnej, co wykorzystywane jest w powszechnie dostępnych testach ciążowych. Gonadotropina kosmówkowa produkowana jest już od 2. tygodnia ciąży, a najwyższe stężenie osiąga między 60. a 80. dniem ciąży.
Beta- hCG- kiedy zbadać?
Test ciążowy, wykrywający beta- hCG we krwi wykonać można około 8-10 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed datą spodziewanej miesiączki. Badanie z moczu wykonać należy zaś dopiero w dniu spodziewanej miesiączki, ponieważ wcześniej wynik może okazać się fałszywie ujemny.
Beta- hCG- wynik
Po implantacji (zagnieżdżeniu) zarodka dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej. W pierwszych tygodniach ciąży stężenie beta- hCG we krwi podwaja się więc co około 48 godzin. Na tej podstawie oszacować można wiek ciążowy na wczesnym etapie jej trwania. Nie jest to jednak precyzyjny pomiar i nie powinien być wykorzystywany do szacowania terminu porodu.
Uważa się, że gdy wynik beta- hCG wynosi poniżej 10mlU/ml obecność ciąży można wykluczyć. Gdy zaś przekracza 25 mlU/ml z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że kobieta jest w ciąży. Warto wiedzieć, że wynik ten może być wyższy w przypadku ciąż mnogich.
Nieprawidłowy przyrost beta- hCG
Największe stężenie beta- hCG osiąga między 9. a 12. tygodniem ciąży. Należy jednak pamiętać, że dodatni test ciążowy z krwi nie jest równoznaczny z rozpoznaniem ciąży, ponieważ stężenie beta- HCG wzrastać może też między innymi w przypadku ciąży pozamacicznej czy zaśniadu groniastego. Z tego powodu każdy wynik powinien być zinterpretowany przez specjalistę i uzupełniony badaniem USG. Nieprawidłowy przyrost beta- hCG świadczyć może m.in. o poronieniu, a także sugerować aberracje chromosomowe podczas badania I. trymestru. Ponadto beta- hCG wzrasta w przebiegu niektórych chorób nowotworowych.
Zobacz też: 28 tydzień ciąży - ruchy dziecka w dole brzucha. Jak wygląda dziecko w 7 miesiącu ciąży?
Beta- hCG a USG
Dodatni wynik testu ciążowego jest tylko prawdopodobnym objawem ciąży, którą zawsze powinno potwierdzić się podczas badania USG. Często jednak mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego, w pierwszych tygodniach ciąży ginekologowi trudno jest zlokalizować pęcherzyk ciążowy. Teoretycznie powinien on być widoczny w macicy, gdy stężenie beta- hCG jest większe niż 1200 mlU/ml. Czynność serca dziecka widoczna zaś jest, gdy stężenie gonadotropiny kosmówkowej sięga około 10 tysięcy mlU/ml. Jeśli mimo wysokiego poziomy gonadotropiny kosmówkowej jama macicy nie zawiera pęcherzyka ciążowego, może sugerować to poronienie lub ciążę ekotopową. W większości przypadków jednak lekarz prosi kobietę o ponowne przyjście na wizytę tydzień lub dwa tygodnie później i lokalizuje prawidłowo rozwijającą się ciążę.
Przeczytaj również: Test ciążowy z krwi- kiedy wykonać?
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....