Strefa
kobiet w ciąży
Ból podczas owulacji
Kinga Żebrowska
Wyznaczanie dni płodnych oraz owulacji jest bardzo istotne dla wielu par starających się o dziecko. Część kobiet korzysta z kalendarzyków oraz mierzy temperatury, ponieważ podczas jajeczkowania odczuwa dolegliwości bólowe w podbrzuszu zwiastujące dni płodne. Dlaczego owulacja boli i jak można sobie z tym radzić?

20 luty 2023

- Dlaczego owulacja boli?
- Inne objawy owulacji
- Radzenie sobie z bólem podczas owulacji
- Zespół hiperstymulacji jajników
Dlaczego owulacja boli?
Po pierwsze, nie każda kobieta odczuwa ból podczas owulacji, a po drugie, nie ma jednej konkretnej przyczyny pojawiających się wtedy dolegliwości. W I. fazie cyklu miesiączkowego wzrasta m.in. pęcherzyk Graafa. W czasie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia z niego komórki jajowej. Przez około 24 godziny „czeka” ona na zapłodnienie.
Ból podczas owulacji może mieć różne przyczyny. Może wynikać z pęknięcia naczynia krwionośnego obok pęcherzyka Graffa i drażnienia krwią otrzewnej, skurczy jajowodu przenoszących komórkę jajową lub naciąganiem wynikającym z maksymalnej objętości pęcherzyka Graffa. Co ciekawe, wiele kobiet odczuwa ból podczas owulacji, ale nie w każdym cyklu. Poza tym, może on zmienić swój charakter po porodzie.
Inne objawy owulacji
Niektóre kobiety podczas owulacji zauważają u siebie tkliwość piersi, zwiększone libido czy zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. Po owulacji następuje także wzrost temperatury ciała kobiety związany ze zwiększeniem się stężenia progesteronu. W przypadku wątpliwości dostępne są w aptekach testy owulacyjne, chociaż mają one różną czułość i nie są polecanym sposobem np. antykoncepcji. Ich działanie polega na wykrywaniu stężenia hormonu luteinizującego oraz estrogenów w próbce moczu kobiety i ułatwia szacowanie dnia owulacji i dni płodnych.
Radzenie sobie z bólem podczas owulacji
Zazwyczaj ból w podbrzuszu pojawiający się w trakcie owulacji nie jest silny. Zdarza się jednak, że potrafi być uciążliwy i utrudniać kobiecie codzienne funkcjonowanie. Pomocne okazać mogą się ciepłe kąpiele oraz korzystanie z termoforu. Jeśli to nie pomoże, sięgnąć można po leki rozkurczowe lub zioła o podobnym działaniu. Gdy objawy są nasilone, powinno się skonsultować je z lekarzem, ponieważ podobnie zlokalizowany ból może być objawem np. ciąży ekotopowej, skręcenia torbieli jajnika czy też zapalenia wyrostka robaczkowego.
Zespół hiperstymulacji jajników
Zespół hiperstymulacji jajników (OHSS- ovarian hyperstimulation syndrome) zaliczany jest do powikłań stymulacji owulacji w leczeniu niepłodności. Jednym z jego najpowszechniejszych objawów jest ból w okolicy podbrzusza. Najczęściej towarzyszą mu jednak inne objawy, takie jak:
- nudności,
- wymioty
- wodobrzusze,
- wzdęcia,
- rzadko: bezmocz, powikłania zatorowo-zakrzepowe.
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....