5 minut czytania
Spis treści
 1. Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy
 2. Zapalenie pęcherza w ciąży - przyczyny
 3. Co na zapalenie pęcherza w ciąży - leczenie
 4. Zapalenie pęcherza w ciąży - domowe sposoby
 5. Zapalenie pęcherza w ciąży - powikłania

W czasie ciąży kobieta jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-rodnych. Dzieję się tak za sprawą działania hormonów na cewkę moczową. Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wymaga bezwzględnego leczenia pod opieką lekarza. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, warto skorzystać również ze skutecznych domowych sposobów.

Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży potrafią być bardzo dokuczliwe lub może nie być ich wcale, a infekcja jest przypadkowo wykrywana podczas rutynowego badania ogólnego moczu, które każda ciężarna powinna wykonywać raz w miesiącu. Symptomy, które świadczą o tym, że doszło do zakażenia dróg moczowych (objawy dyzuryczne) to najczęściej:

 • ból podbrzusza;
 • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach;
 • pieczenie i kłujący ból w cewce moczowej;
 • ciągłe, bolesne parcie na mocz;
 • problemy z nietrzymaniem moczu;
 • stan podgorączkowy lub gorączka;
 • krew lub ropna wydzielina w moczu (słomkowe, różowe lub czerwone zabarwienie).

W przypadku bezobjawowego zapalenia pęcherza w ciąży w wykonanym badaniu ogólnym i posiewie moczu, powtórzonym po 24 godzinach, będą obecne liczne bakterie tych samych szczepów.

Zapalenie pęcherza w ciąży - przyczyny

Cewka moczowa u kobiet jest krótka, szeroka oraz znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy i odbytu. Nagłe zmiany, które zachodzą w organizmie ciężarnej, predysponują do większej podatności na zakażenia dróg moczowych. Pod wpływem hormonów ciążowych cewka i moczowody tracą napięcie mięśniowe i rozszerzają się, co ułatwia wniknięcie patogenów do organizmu. Stale powiększająca się macica uciska na pęcherz. Z tego powodu dochodzi do zastoju moczu w pęcherzu i namnażanie się w nim drobnoustrojów. W konsekwencji rozwija się zapalenie pęcherza w ciąży.

Za infekcje dróg moczowych w większości przypadków odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne, wywołane przez E.coli lub gronkowce. Czynniki powodujące rozwój i nawracające zapalenie pęcherza w ciąży to:

 • obniżona odporność;
 • cukrzyca ciążowa;
 • wady anatomiczne układu moczowego;
 • kamienie nerkowe;
 • częste współżycie;
 • niewystarczająca higiena intymna;
 • unieruchomienie.

Zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży występuje często z powodu zwiększonej podatności na infekcje, spowodowanej nagłą zmianą poziomu hormonów we krwi. Przez niektóre kobiety jest uważane za jeden z pierwszych objawów zapłodnienia. Konieczna jest wizyta lekarska i poinformowanie go o wczesnej ciąży, aby mógł zastosować w leczeniu antybiotyki, które nie zagrożą płodowi.

Co na zapalenie pęcherza w ciąży - leczenie

Zapalenie pęcherza w ciąży wymaga bezwzględnego leczenia pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. W celu diagnostycznym wykonuje się badanie ogólne i posiew moczu wraz z antybiogramem. Dzięki temu określony zostanie rodzaj bakterii i jej wrażliwość na poszczególne grupy antybiotyków, co pozwoli dobrać skuteczniejsze środki farmakologiczne do terapii. Lekarz może zlecić również wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek.

Leki na zapalenie pęcherza w ciąży to najczęściej antybiotyki w postaci doustnej. We wczesnej ciąży zawsze należy poinformować o tym fakcie lekarza. Nie wszystkie środki farmakologiczne mogą być stosowane przez ciężarną, ponieważ wpływają szkodliwie na rozwijający się płód. Leczenie trwa około 7 dni. Po jego zakończeniu konieczne jest powtórzenie badań moczu.

Zapalenie pęcherza w ciąży - domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży nie mogą zastąpić farmakoterapii i są jedynie jej wsparciem. Należy do nich:

 • picie dużej ilości niesłodzonej wody, soku z żurawiny, czarnej porzeczki lub aronii i naparów ziołowych z rumianku;
 • zadbanie o komfort termiczny okolic nerek;
 • odpowiednia higiena miejsc intymnych: podmywanie się 2 razy dziennie przegotowaną wodą z lekkim środkiem myjącym;
 • wykonywanie nasiadówek z kory dębu.

Zapalenie pęcherza w ciąży - powikłania

Powikłania zapalenia pęcherza w ciąży są groźne dla ciężarnej i rozwijającego się płodu. U kobiety najczęściej dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które objawia się silnym bólem w lędźwiach, gorączką i wymiotami. Jest to najcięższa choroba układu moczowego, która prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek.

Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży (zwłaszcza w III trymestrze) może być przyczyną przedwczesnego porodu, wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Na wcześniejszych etapach infekcje dróg moczowych są przyczyną poronień.

Zobacz również: Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży?

Ostatni dzień promocji
Odbierz podwójny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko

Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników...

Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia...

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required