4 minuty czytania
Spis treści
 1. Skąd biorą się rozstępy w ciąży?
 2. Czy rozstępy znikają po urodzeniu dziecka?
 3. Kremy na rozstępy w ciąży
 4. Od kiedy stosować kremy na rozstępy w ciąży?
 5. Co jeszcze jest skuteczne na rozstępy w ciąży?

Rozstępy w ciąży pojawiają się przede wszystkim na piersiach i na brzuchu. To właśnie te dwie części ciała ulegają największemu i najszybszemu powiększeniu. Zdarza się jednak, że są one obecne także na pośladkach, biodrach, udach, a nawet na ramionach. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, co jest dobre na rozstępy w ciąży, aby skutecznie im zapobiegać.

Skąd biorą się rozstępy w ciąży?

Ciężarne są szczególnie narażone na pojawienie się rozstępów. Jest to związane przede wszystkim ze wzrostem masy ciała, co jest nieuniknione. Dodatkowo powiększa się obwód brzucha. Następuje to stopniowo, ale w krótkim czasie. Nie można zapomnieć też o tym, że piersi przygotowują się do laktacji. Z tego powodu również stają się większe.

Skóra nie jest w stanie wytrzymać ciągłego naciągania, dlatego w pewnym momencie dochodzi do pęknięcia włókien elastynowych i kolagenowych. W tych miejscach pojawiają się wrzecionowate pasma, czyli właśnie rozstępy. Warto dodać, że z powodu zmian hormonalnych skóra ciężarnych jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Przeczytaj także: Przyczyny rozstępów w ciąży - skąd się biorą i jak im zapobiec? 

Czy rozstępy znikają po urodzeniu dziecka?

Rozstępy po porodzie nie znikają samoistnie. Przyszła mama może jednak zminimalizować ryzyko ich pojawienia się. Konieczne jest przede wszystkim wzmacnianie skóry i jej prawidłowa pielęgnacja. Pomagają specjalne kosmetyki na rozstępy w ciąży. Są to kremy, balsamy, olejki. W aptekach i drogeriach znaleźć można też sera i masła do ciała.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kremy na rozstępy w ciąży

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jaki krem na rozstępy w ciąży sprawdzi się najlepiej. W aptekach i drogeriach są specjalne linie kosmetyków przeznaczone dla ciężarnych. Służą one do codziennej pielęgnacji. Dzięki nim skóra staje się:

 • wzmocniona,
 • nawilżona,
 • dobrze odżywiona,
 • zregenerowana,
 • ujędrniona,
 • dobrze chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Balsam lub krem na rozstępy w ciąży powinien być przebadany dermatologicznie i mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. W najlepszych produktach obecne są przede wszystkim naturalne składniki: witamina E, kwas foliowy, oleje roślinne (np. arganowy, bawełniany, migdałowy) i wyciągi z roślin (np. nagietka albo rumianku). Przyszła mama powinna też zwrócić uwagę, aby preparat na rozstępy w ciąży zawierał kolagen i elastynę. Są to dwa najważniejsze składniki budulcowe skóry.

Formę preparatu na rozstępy w ciąży należy dopasować do indywidualnych preferencji. Ciekawym rozwiązaniem są wygodne w użyciu olejki do pielęgnacji. Warto wybrać kosmetyk, który dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustych śladów na skórze.

Przeczytaj także: Kosmetyki dla kobiet w ciąży – jak bezpiecznie pielęgnować skórę w ciąży?

Od kiedy stosować kremy na rozstępy w ciąży?

Istotną kwestią jest to, od kiedy stosować kremy na rozstępy w ciąży. Wrzecionowate pasma na skórze pojawiają się zwykle w II trymestrze. Odpowiednią pielęgnację warto jednak zacząć już wcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować krem na rozstępy w ciąży już od samego początku, a nawet na etapie starań. Działania warto kontynuować jeszcze po porodzie. Warto jednak pamiętać, że niektóre preparaty są dozwolone do stosowania dopiero od wskazanego przez producenta miesiąca ciąży.

Co jeszcze jest skuteczne na rozstępy w ciąży?

Przyszła mama powinna dbać o codzienną pielęgnację, używając kosmetyków na rozstępy. W ciąży ważne są jednak też: umiarkowana aktywność fizyczna, dbanie o prawidłową masę ciała, zdrowe odżywianie i odpowiednie nawodnienie organizmu.

Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....