Strefa
kobiet w ciąży
Spanie w ciąży. Jakie pozycje do spania w ciąży są bezpieczne?
Ewa Żuchowska
Niekiedy znalezienie wygodnej pozycji do spania w ciąży bywa trudne. Nie ułatwia tego powiększający się brzuszek ani niektóre dolegliwości ciążowe: bolesne skurcze łydek, trudności z oddychaniem lub ból kręgosłupa. Warto też pamiętać, że nie wszystkie pozycje do spania w ciąży są zalecane.

11 marzec 2023

- Spanie na brzuchu a ciąża
- Czy można spać na plecach w ciąży?
- Bezpieczne pozycje do spania w ciąży
- Zdrowe spanie w ciąży
Spanie w ciąży jest naprawdę ważne. To przede wszystkim odpoczynek i regeneracja dla organizmu. Zdrowy sen pozytywnie wpływa również na rozwój płodu oraz poprawia samopoczucie przyszłej mamy. Dlatego każda ciężarna powinna spać zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem, zwłaszcza w I trymestrze ciąży, gdy na skutek działania hormonów pojawia się nadmierna senność.
Spanie na brzuchu a ciąża
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne. Jeżeli jest to ulubiona pozycja do zasypiania, to nie ma przeciwwskazań, aby z niej rezygnować w I trymestrze ciąży. Płód jest bardzo mały, a ponadto chroni go macica, jama brzuszna i kość łonowa. Dlatego nic mu nie grozi. Spanie na brzuchu w ciąży jest jednak odradzane, gdy brzuszek zacznie się powiększać. Głównym argumentem jest po prostu niewygoda, która może zakłócać nocny odpoczynek. Uważa się także, że ucisk na brzuch może być niekorzystny dla dziecka. Warto zatem wybrać inną pozycję do spania w ciąży.
Czy można spać na plecach w ciąży?
Spanie na plecach w ciąży jest także dozwolone na samym początku. Jednak w II i III trymestrze ciąży ta pozycja nie jest polecana do odpoczynku nocnego. Dzieje się tak ze względu na to, że macica może uciskać na ważne naczynia krwionośne – żyłę główną dolną i aortę. W efekcie zmniejsza się przepływ krwi, co może powodować pogorszenie samopoczucia, zawroty głowy i spadek ciśnienia krwi.
Co ważne, nie jest wskazane zasypianie w tej pozycji. Jeżeli ciężarna obudzi się na plecach, ponieważ nieświadomie się na nie obróci w nocy, raczej nic złego się nie stanie. Dlatego nie należy wpadać w panikę. Podobnie jest z odpoczywaniem na plecach w ciągu dnia – gdy kobieta czuje się dobrze, może to robić. Natomiast gdy tylko pojawią się nieprzyjemne objawy, powinna usiąść lub obrócić się na bok.
Bezpieczne pozycje do spania w ciąży
Istnieją pozycje do spania w ciąży, które są uznawane za bezpieczne na każdym etapie. Przede wszystkim przyszła mama powinna zdecydować się na odpoczynek nocny na boku – zwłaszcza na lewym. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie gdy brzuszek jest już naprawdę duży. Dozwolone jest także spanie w ciąży na prawej stronie. Najlepiej jednak stosować te pozycje zamiennie.
Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju poduszki i podpórki, które sprawią, że spanie w ciąży będzie wygodniejsze w każdej pozycji. Szczególnie polecane są te w formie rogala lub banana, ponieważ wymuszają one pozycję lekko na boku, nawet wtedy, gdy przyszła mama układa się na wznak. Poduszkę warto także włożyć między kolana. W przypadku duszności lub problemów żołądkowych czy zgagi można spróbować zasypiać w pozycji półleżącej. Skurcze łydek są wskazaniem do ułożenia stóp nieco wyżej od reszty ciała.
Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznych zaleceń na temat tego, jakie pozycje do spania w ciąży są najlepsze. Przyszłej mamie ma być wygodnie i musi się ona przy tym dobrze czuć. Obrócenie się na bok jest konieczne, gdy po chwili pogorszy się samopoczucie lub pojawią się zawroty głowy.
Zdrowe spanie w ciąży
Zdrowe spanie w ciąży jest naprawdę ważne. Odpoczynek nocny można wspomóc poprzez:
- zaopatrzenie się w wygodny materac;
- przewietrzenie pokoju przed snem;
- zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia;
- ograniczenie ilości elektronicznych gadżetów w sypialni do minimum;
- ograniczenie światła wpadającego do sypialni;
- unikanie oglądania telewizji przed snem;
- unikanie intensywnego wysiłku przed snem.
Zalecane jest także, aby przed snem zrelaksować się kąpielą, spokojnym spacerem lub medytacją.
Zobacz też: Jakie są przyczyny bezsenności w ciąży?
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....