Czy Apap w ciąży jest bezpieczny? Jak go stosować?
Angelika Janowicz
Leki przeciwbólowe w ciąży przydają się często ze względu na różne dolegliwości, które pojawiają się w jej trakcie. Mowa m.in. o bólach różnego pochodzenia, gorączce i przeziębieniu. Kobiety zwykle sięgają po środki dostępne bez recepty. Jednym z nich jest Apap. Jego substancją czynną jest paracetamol. Zobacz, czy można brać Apap w ciąży.

30 sierpień 2021

- Czym jest lek Apap?
- Czy można brać Apap w ciąży?
- Jak dawkować Apap w ciąży?
- Wskazania do stosowania Apapu w ciąży
- Jak przyjmować Apap w ciąży?
Każda przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, że w ciąży niektóre leki nie mogą być stosowane w ogóle. Mowa również o tych preparatach, które są powszechnie dostępne bez recepty. O ile są one bezpieczne dla osoby dorosłej, mogą wywierać negatywny wpływ na rozwijające się w macicy dziecko. Dlatego konieczne jest uważne przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania oraz skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.
Czym jest lek Apap?
Apap jest lekiem dostępnym bez recepty. Zawiera paracetamol. Jest to substancja znana i stosowana od wielu lat. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ponadto zdolność do blokowania produkcji prostaglandyn (hormony odpowiadające za ból i stan zapalny) w układzie nerwowym. Przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, że paracetamol obecny w Apapie przenika przez łożysko. Oznacza to, że substancja ta dostaje się do krwiobiegu dziecka.
Czy można brać Apap w ciąży?
Wiele ciężarnych zastanawia się, czy Apap w ciąży jest bezpieczny. Lek ten może być stosowany w każdym trymestrze, jeżeli zachodzi taka potrzeba. O tym, czy kobieta powinna go przyjąć, musi zdecydować lekarz. Nie jest wskazane sięganie po Apap w ciąży bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Apap w ciąży przenika przez łożysko, jednak nic nie wskazuje na to, że może on wpływać negatywnie na rozwijające się w macicy dziecko, pod warunkiem, że jest stosowany pod okiem lekarza, w niskiej dawce oraz przez krótki czas. Wskazane jest, aby w pierwszej kolejności przyszła mama sięgała po inne (naturalne, domowe) metody łagodzenia bólu. Lek powinien zostać przyjęty dopiero wtedy, gdy okazują się one nieskuteczne.
Dowiedz się także:Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Jak dawkować Apap w ciąży?
Dawkowanie Apapu w ciąży powinno zostać ustalone przez lekarza. Wskazane jest, aby ciężarna stosowała najmniejszą skuteczną dawkę. Jednorazowo możliwe jest przyjęcie 2 tabletek, czyli 1 g paracetamolu. Po 4 godzinach dawkę można powtórzyć. Jednak tylko w sytuacji, gdy dolegliwości pojawiły się ponownie. Przyszła mama powinna też pamiętać o tym, aby nie stosować leku Apap dłużej niż 5 dni (3 dni w przypadku gorączki) – pod warunkiem, że lekarz nie zdecydował inaczej.
Wskazania do stosowania Apapu w ciąży
Apap w ciąży jest zalecany przez lekarza, gdy pojawia się:
- ból głowy, zęba, mięśni i stawów, kości, gardła,
- gorączka,
- nerwobóle.
Ciężarna może potrzebować leczenia przeciwbólowego, jeżeli doszło u niej do urazu (np. złamania kości) lub przebyła zabieg chirurgiczny. Często ból jest jednym z objawów dolegliwości związanych z ciążą. Mowa o bolesnych skurczach macicy (tzw. skurczach przepowiadających), rozciąganiu się więzadeł, przeciążeniu kręgosłupa związanym ze zmianami sylwetki i środka ciężkości ciała.
Przeczytaj także: Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Jak przyjmować Apap w ciąży?
Zaleca się, aby Apap przyjmować na czczo. Dzięki temu substancje w nim zawarte lepiej się wchłaniają. Tabletkę należy popić wodą (minimum pół szklanki). Warto pamiętać, że nie można używać w tym celu soków owocowych (zwłaszcza grejpfrutowego), herbaty, kawy, napojów gazowanych. Apap jest łatwy do połknięcia. Przyszła mama powinna stosować się do wszystkich zaleceń lekarza i informacji z ulotki.
Apap jest dostępny w różnych formach. Najbardziej popularne są tabletki powlekane. Kupić można też tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie. Przyszła mama powinna zachować ostrożność, jeżeli stosuje preparaty złożone na przeziębienie, ponieważ w nich również często znajduje się paracetamol.
Zobacz także: Badanie CMV w ciąży
Zainteresują Cię również:
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna...
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do...
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To...