4 minuty czytania
Spis treści
  1. Czy w ciąży można się opalać?
  2. Ciąża a opalanie - samoopalacze i opalanie natryskowe
  3. Opalanie w ciąży a solarium

Według ekspertów rozsądne opalanie w ciąży może działać pozytywnie i na mamę, i na dziecko. Korzystanie ze słońca zwiększa ilość witaminy D3, która pobudza ciężarną do działania, zapobiega depresji i bierze udział w budowie kości. U kobiet, które korzystały ze słońca w ciąży, zjawisko osteoporozy występowało rzadziej. Jak jeszcze można opalać się w ciąży?

Czy w ciąży można się opalać?

Kwestia “ciąża a opalanie” wciąż jest tematem spornym, choć korzystanie ze słońca w tym okresie właściwie nie jest zabronione. Opalanie się w ciąży jest możliwe, jeśli przyszła mama zadba o należyte zabezpieczenie skóry i zachowa umiar w wygrzewaniu się na słońcu. Bezmyślne opalanie się nie tylko dla kobiet w ciąży może zakończyć się tragicznie. U kobiet nieciężarnych konsekwencje mogą być równie poważne.

Wielu lekarzy twierdzi, że opalanie w ciąży jest niewskazane. Dlaczego? U ciężarnych, w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe i bez odpowiedniej ochrony szybko może ulec poparzeniom. Dodatkowo na skórze mogą powstać nieestetyczne przebarwienia, dlatego ciężarne nie powinny przebywać na słońcu w godzinach 11-16, gdy słońce praży najmocniej.

Opalanie w ciąży nie jest zalecane również z innego powodu. Pod wpływem gorąca u kobiety ciężarnej rozszerzają się naczynia krwionośne, więc długie przebywanie na słońcu będzie skutkowało pojawieniem się pajączków na skórze lub nagłym krwawieniem z dróg rodnych. Dlatego kobieta powinna zrezygnować z opalania w I trymestrze ciąży. Skutkiem przegrzania jest odwodnienie, co może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu. 

Zatem czy można się opalać w ciąży? Tak, ale tylko w odpowiednich godzinach, z użyciem kremu z filtrem 50 i przy odpowiednim nawodnieniu. Należy też zasłonić brzuszek. Opalanie brzucha w ciąży nie jest wskazane.

Ciąża a opalanie - samoopalacze i opalanie natryskowe

Samoopalacz w ciąży jest absolutnie zakazany. Powodem zakazu jest obecność w jego składzie dihydroacetonu - związku organicznego, który sprawia, że skóra nabiera ładnego brązowego odcienia. Wielu badaczy uważa, że jego cząsteczki są zbyt duże, aby przeniknąć do krwi mamy i dziecka, jednak nie przeprowadzono badań potwierdzających tę teorię. Używanie samoopalacza w ciąży jest ryzykowne. Lepiej z tego zrezygnować i korzystać z naturalnego słońca.

Równie szkodliwa może być natryskowa metoda uzyskania pięknej opalenizny. Opalanie natryskowe w ciąży jest zdecydowanie przeciwwskazane. W składzie preparatów do tego przeznaczonych jest szereg substancji chemicznych o działaniu toksycznym. U kobiety niebędącej w ciąży mogą powodować trudności w poczęciu, a u kobiet ciężarnych zwiększają ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka. Wdychanie oparów przy wykonywanym opalaniu natryskowym w ciąży jest nieuniknione. 

Opalanie w ciąży a solarium

Jeszcze całkiem niedawno twierdzono, że opalanie w ciąży podczas pobytu w solarium to bardzo zły pomysł, a promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla skóry i niebezpieczne dla dziecka. Po wielu badaniach uznano jednak, że negatywne konsekwencje są możliwe, jeśli kobieta ciężarna korzysta ze sztucznego słońca w nierozsądny sposób.

Według angielskich naukowców opalanie się w ciąży pod lampami solarnymi znacznie zwiększa poziom witaminy D w organizmie dziecka. Teorię udowodniono, badając grupę kobiet w ciąży, które w ostatnich tygodniach przed porodem uczęszczały do solarium.

Opalanie się w ciąży w solarium nie jest zabronione, jeśli korzysta się z niego zachowując umiar i zdrowy rozsądek. Moc lamp nie powinna być zbyt duża, a czas opalania nie może być dłuższy niż kilka minut.

Zakazane jest jedynie opalanie w I trymestrze ciąży, ponieważ promienie UV mogą obniżać wchłanianie się kwasu foliowego. Jest on bardzo potrzebny, zwłaszcza na początku ciąży, gdy kształtują się organy i układ nerwowy u dziecka. 

Z solarium nie powinny także korzystać mamy, które borykają się z nadciśnieniem w ciąży. Ciepło emitowane przez lampy podnosi ciśnienie. Skutkiem tego może być odklejenie się łożyska i niedotlenienie maluszka.


Oceń artykuł

5,0

wg. 7 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....