4 minuty czytania
Spis treści
  1. Czy w ciąży można się opalać?
  2. Ciąża a opalanie - samoopalacze i opalanie natryskowe
  3. Opalanie w ciąży a solarium

Według ekspertów rozsądne opalanie w ciąży może działać pozytywnie i na mamę, i na dziecko. Korzystanie ze słońca zwiększa ilość witaminy D3, która pobudza ciężarną do działania, zapobiega depresji i bierze udział w budowie kości. U kobiet, które korzystały ze słońca w ciąży, zjawisko osteoporozy występowało rzadziej. Jak jeszcze można opalać się w ciąży?

Czy w ciąży można się opalać?

Kwestia “ciąża a opalanie” wciąż jest tematem spornym, choć korzystanie ze słońca w tym okresie właściwie nie jest zabronione. Opalanie się w ciąży jest możliwe, jeśli przyszła mama zadba o należyte zabezpieczenie skóry i zachowa umiar w wygrzewaniu się na słońcu. Bezmyślne opalanie się nie tylko dla kobiet w ciąży może zakończyć się tragicznie. U kobiet nieciężarnych konsekwencje mogą być równie poważne.

Wielu lekarzy twierdzi, że opalanie w ciąży jest niewskazane. Dlaczego? U ciężarnych, w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe i bez odpowiedniej ochrony szybko może ulec poparzeniom. Dodatkowo na skórze mogą powstać nieestetyczne przebarwienia, dlatego ciężarne nie powinny przebywać na słońcu w godzinach 11-16, gdy słońce praży najmocniej.

Opalanie w ciąży nie jest zalecane również z innego powodu. Pod wpływem gorąca u kobiety ciężarnej rozszerzają się naczynia krwionośne, więc długie przebywanie na słońcu będzie skutkowało pojawieniem się pajączków na skórze lub nagłym krwawieniem z dróg rodnych. Dlatego kobieta powinna zrezygnować z opalania w I trymestrze ciąży. Skutkiem przegrzania jest odwodnienie, co może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu. 

Zatem czy można się opalać w ciąży? Tak, ale tylko w odpowiednich godzinach, z użyciem kremu z filtrem 50 i przy odpowiednim nawodnieniu. Należy też zasłonić brzuszek. Opalanie brzucha w ciąży nie jest wskazane.

Ciąża a opalanie - samoopalacze i opalanie natryskowe

Samoopalacz w ciąży jest absolutnie zakazany. Powodem zakazu jest obecność w jego składzie dihydroacetonu - związku organicznego, który sprawia, że skóra nabiera ładnego brązowego odcienia. Wielu badaczy uważa, że jego cząsteczki są zbyt duże, aby przeniknąć do krwi mamy i dziecka, jednak nie przeprowadzono badań potwierdzających tę teorię. Używanie samoopalacza w ciąży jest ryzykowne. Lepiej z tego zrezygnować i korzystać z naturalnego słońca.

Równie szkodliwa może być natryskowa metoda uzyskania pięknej opalenizny. Opalanie natryskowe w ciąży jest zdecydowanie przeciwwskazane. W składzie preparatów do tego przeznaczonych jest szereg substancji chemicznych o działaniu toksycznym. U kobiety niebędącej w ciąży mogą powodować trudności w poczęciu, a u kobiet ciężarnych zwiększają ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka. Wdychanie oparów przy wykonywanym opalaniu natryskowym w ciąży jest nieuniknione. 

Opalanie w ciąży a solarium

Jeszcze całkiem niedawno twierdzono, że opalanie w ciąży podczas pobytu w solarium to bardzo zły pomysł, a promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla skóry i niebezpieczne dla dziecka. Po wielu badaniach uznano jednak, że negatywne konsekwencje są możliwe, jeśli kobieta ciężarna korzysta ze sztucznego słońca w nierozsądny sposób.

Według angielskich naukowców opalanie się w ciąży pod lampami solarnymi znacznie zwiększa poziom witaminy D w organizmie dziecka. Teorię udowodniono, badając grupę kobiet w ciąży, które w ostatnich tygodniach przed porodem uczęszczały do solarium.

Opalanie się w ciąży w solarium nie jest zabronione, jeśli korzysta się z niego zachowując umiar i zdrowy rozsądek. Moc lamp nie powinna być zbyt duża, a czas opalania nie może być dłuższy niż kilka minut.

Zakazane jest jedynie opalanie w I trymestrze ciąży, ponieważ promienie UV mogą obniżać wchłanianie się kwasu foliowego. Jest on bardzo potrzebny, zwłaszcza na początku ciąży, gdy kształtują się organy i układ nerwowy u dziecka. 

Z solarium nie powinny także korzystać mamy, które borykają się z nadciśnieniem w ciąży. Ciepło emitowane przez lampy podnosi ciśnienie. Skutkiem tego może być odklejenie się łożyska i niedotlenienie maluszka.

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required