Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Żylaki w ciąży- czy są groźne?

Żylaki w ciąży- czy są groźne?

17.08.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W czasie ciąży pojawiać mogą się różnego rodzaju uciążliwe dolegliwości. Jedną z nich są żylaki. Najczęściej dotyczą one kończyn dolnych. Poza wątpliwymi walorami estetycznymi stanowią też ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wymagają kontroli. Czy żylaki w ciąży należy leczyć?

Żylaki w ciąży- przyczyny

Czas trwania ciąży to okres zwiększonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a także niewydolności żylnej objawiającej się m.in. żylakami. Pojawiają się one ze względu na utrudniony przepływ krwi żylnej w naczyniach oraz nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem zastawek. W czasie ciąży wzrasta ciśnienie żylne w kończynach dolnych oraz zmniejsza się przepływ żylny. Poza tym dochodzi do poszerzenia naczyń żylnych. Fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy sprzyjają powstawaniu żylaków. Pojawiają się też żylaki odbytu czy sromu spowodowane m.in. uciskiem powiększającej się macicy na naczynia żylne.

Na większe ryzyko wystąpienia żylaków w ciąży dość duży wpływ mają czynniki genetyczne. Niemałą rolę odgrywają również zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej. Poza tym, na żylaki bardziej narażone są przyszłe mamy zmagające się z nadwagą i otyłością oraz te, które przebyły zakrzepicę w przeszłości.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Żylaki w ciąży- czym grożą?

Sama niewydolność żylna nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży. Należy mieć jednak na uwadze, że żylaki mogą prowadzić do zapalenia żył powierzchownych czy zatoru tętnicy płucnej. Stanowią także czynnik ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Powstałe w ciąży żylaki najczęściej nie znikają po porodzie i wymagają interwencji lekarskiej.

Czy można zapobiec żylakom w ciąży?

Zaleca się, aby kobieta jeszcze w okresie przedkoncepcyjnym udała się na konsultację do lekarza flebologa. Oceni on za pomocą badania USG Doppler wydolność naczyń żylnych i zaleci dalsze postępowanie.

Aby zapobiec żylakom w ciąży przyszła mama powinna unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Ważna jest również zdrowa dieta i prawidłowe nawodnienie, a także regularna aktywność fizyczna (po uprzedniej konsultacji z ginekologiem). Niestety na to, czy żylaki pojawią się w trakcie trwania ciąży nie mamy do końca wpływu i dużo zależy od indywidualnych predyspozycji.

Żylaki w ciąży- leczenie

Kobieta ciężarna zmagająca się z żylakami, zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie oraz po porodzie, powinna znajdować się pod opieką lekarza flebologa. Leczenie żylaków np. za pomocą lasera zaleca się jednak wykonać przed ciążą lub już po urodzeniu dziecka. Na czas ciąży lekarz flebolog polecić może noszenie specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych. Jeśli przyszła mama ma wysokie ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej niezbędne może okazać się stosowanie zastrzyków heparyny.

Przeczytaj również: Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania

 

Źródła: https://www.dopplerinstytut.pl/

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również