4 minuty czytania
Spis treści
  1. Samopoczucie mamy w 12. tygodniu ciąży
  2. Wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży
  3. Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?
  4. USG w 12. tygodniu ciąży
  5. Czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

 Chociaż zwykle wiek ciąży określany jest w tygodniach, warto zdawać sobie sprawę, który to miesiąc i trymestr. Wiedza ta może przydać się w kilku sytuacjach. W obliczeniach pomagają różnego rodzaju kalkulatory, które są dostępne za darmo na stronach internetowych poświęconych rodzicielstwu. Wystarczy znać datę ostatniej miesiączki. Przyszła mama powinna wiedzieć, że 12. tydzień ciąży to 3. miesiąc i 1. trymestr.

Samopoczucie mamy w 12. tygodniu ciąży

Samopoczucie mamy w 12. tygodniu ciąży znacznie się poprawia. Najczęściej ustępują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak poranne mdłości, wymioty i zmęczenie. Dzięki temu może ona w pełni skupić się na nawiązywaniu więzi z maluszkiem. Dzięki estrogenom można zauważyć wyraźną poprawę stanu włosów, skóry i paznokci. Nastrój jest zwykle pozytywny, wzrasta także libido.

Jak w każdym momencie ciąży, tak w 12. tygodniu, przyszła mama powinna dbać o swoją dietę. Możliwe jest także podjęcie aktywności fizycznej. To sposób na przygotowanie ciała do porodu i poprawę samopoczucia. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda ciężarna może uprawiać sport, ale warto wcześniej przedyskutować tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Objawy, które mogą pojawić się w 12. tygodniu ciąży, to:

  • zwiększony apetyt,
  • zawroty głowy,
  • zgaga,
  • zaparcia.

Przyszła mama może zaobserwować u siebie ciemną linię od pępka do spojenia łonowego. Jest to linea nigra – prawidłowy objaw w ciąży.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży

Kwestią, która interesuje przyszłe mamy, jest wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży. Zwykle nie jest on jeszcze zbyt duży, jednak można dostrzec już wyraźne zaokrąglenie się sylwetki. Zmiany te nie zawsze są widoczne dla osób postronnych. Ciężarna może już pomału myśleć o wymianie garderoby. Warto również pamiętać, że wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży zależy od indywidualnych cech organizmu.

Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 12. tygodniu ciąży przebiega intensywnie. Maluszek ma już wykształcone narządy wewnętrzne. Teraz nadszedł czas na ich dojrzewanie, aby mogły podjąć swoją funkcję po narodzinach. Pojawiają się paznokcie i cebulki włosów, a skóra nabiera różowego koloru. Dziecko w 12. tygodniu ciąży waży około 15 gramów i mierzy 6 centymetrów. Coraz bardziej przypomina już małego człowieka, a wszystko dzięki temu, że kształtuje się jego twarz. Można dostrzec nos, powieki i uszy. Maluszek bardzo dużo się rusza. Reaguje w ten sposób na bodźce, które pochodzą z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że ruchy dziecka w 12. tygodniu ciąży nie są jeszcze wyczuwalne przez przyszłą mamę.

USG w 12. tygodniu ciąży

12. tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Jest ono nazywane genetycznym, ponieważ w jego trakcie lekarz dokładnie ogląda i ocenia budowę ciała dziecka. Dokonuje także oceny przezierności karkowej. Jej zwiększenie jest wskazaniem do przeprowadzenia bardziej szczegółowych testów.

Czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Wielu rodziców chce jak najszybciej poznać płeć dziecka. 12. tydzień ciąży to czas, w którym zewnętrzne narządy płciowe męskie zaczynają się już wyraźnie kształtować. Zobaczenie ich na USG jest jednak niemożliwe – maluszek jest jeszcze za mały, aby dostrzec wszystkie szczegóły anatomiczne. Z tego powodu z określeniem płci dziecka należy poczekać do 20. tygodnia. Płeć dziecka można poznać wcześniej, szczególnie, gdy zostaną przeprowadzone genetyczne badania prenatalne. Mowa o testach, które polegają na dokładnej analizie DNA. Jednym z nich jest test SANCO, który przeprowadza się w celu wykrycia trisomii i określenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...