4 minuty czytania
Spis treści
  1. Ciąża w 3 tygodniu
  2. Dziecko w 3 tygodniu ciąży
  3. Samopoczucie mamy w 3 tygodniu ciąży
  4. Badania w 3 tygodniu ciąży
  5. Co jest ważne w 3 tygodniu ciąży?

 

Około tydzień temu miała miejsce owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej. Jeżeli w tym czasie współżyłaś ze swoim partnerem bez zabezpieczenia, najprawdopodobniej doszło do zapłodnienia. Czeka cię teraz piękny, ale momentami trudny czas. Chociaż 3 tydzień ciąży to dopiero sam początek, twoje ciało może dawać ci subtelne sygnały świadczące o tym, że już za 9 miesięcy zostaniesz mamą.

Ciąża w 3 tygodniu

Trzeci tydzień ciąży jest momentem, w którym pojawia się zarodek. To efekt podziałów komórek, który zaczyna się tuż po wniknięciu plemnika do komórki jajowej. Można zatem uznać, że jest to realny moment zaistnienia ciąży. Pamiętaj jednak, że wiek ciąży liczony jest zgodnie z regułą Naegelego – od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie dnia zapłodnienia.

Dziecko w 3 tygodniu ciąży

Dziecko w 3 tygodniu ciąży z wyglądu w ogóle nie przypomina człowieka. Na tym etapie dopiero tworzy się zarodek poprzez liczne podziały komórek. Przechodzi także przez różne stadia: od moruli przez blastulę po blastocystę. Jego celem jest dotarcie z jajowodu do jamy macicy i zagnieżdżenie się w jej ścianie. 3 tydzień ciąży jest momentem, w którym twoje dziecko jest na tyle małe, że mogłabyś zobaczyć je tylko pod mikroskopem.

Samopoczucie mamy w 3 tygodniu ciąży

Twoje samopoczucie w 3 tygodniu ciąży jest całkowicie normalne. Jeszcze nie odczuwasz żadnych dolegliwości ciążowych. Pierwsze charakterystyczne objawy pojawią się dopiero za jakiś czas. Poziom hormonów zaczyna wzrastać, jednak jego nagły skok nastąpi dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Wówczas zaobserwujesz u siebie zatrzymanie miesiączki, tkliwość piersi, zmiany nastroju, zmęczenie, senność i inne dolegliwości.

U niektórych kobiet w 3 tygodniu ciąży pojawia się wczesna oznaka ciąży. Jest nią krwawienie implantacyjne. Pojawia się ono na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy. Wydzieliny z dróg rodnych jest mało. Ma ona jasnoróżową lub brązową barwę. Powinnaś pamiętać, że krwawienie implantacyjne nie pojawia się u wszystkich kobiet. Jest to także objaw, który łatwo przeoczyć. Nie martw się, jeżeli nie zaobserwujesz go u siebie – nadal masz duże szanse na zostanie mamą.

Badania w 3 tygodniu ciąży

Na badania w 3 tygodniu ciąży jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Na pewno nie możesz doczekać się pozytywnej wiadomości, jednak wstrzymaj się jeszcze z wykonaniem testu ciążowego. Nawet najbardziej czuły może dać fałszywie ujemny wynik. Badanie przeprowadź w domu dopiero w dniu spodziewanej miesiączki.

Jeżeli chodzi o badanie ultrasonograficzne (USG) w 3 tygodniu ciąży, również jest za wcześnie na jego wykonanie. Zapłodniona komórka jajowa dopiero wędruje do jamy macicy, aby się w niej zagnieździć. Nawet najbardziej doświadczony lekarz nie jest w stanie zobaczyć zarodka na tak wczesnym etapie.

Co jest ważne w 3 tygodniu ciąży?

3 tydzień ciąży jest czasem, w którym powinnaś o siebie dbać. Jeżeli masz podejrzenia, że doszło do zapłodnienia, natychmiast przestań palić papierosy i spożywać alkohol. Zwróć uwagę na to, aby twoja dieta była zbilansowana. Posiłki powinny dostarczyć ci odpowiednią ilość energii, a także wszystkie niezbędne witaminy i minerały.


Pierwsze tygodnie ciąży są kluczowe dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego twojego dziecka. Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś suplementacji kwasu foliowego, nie czekaj dłużej. Udowodniono, że jest to kluczowy element profilaktyki wad cewy nerwowej (m.in. rozszczepu kręgosłupa). Zalecana dawka to 0,4 mg dziennie.


Oceń artykuł

5,0

wg. 4 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....