Krwawienie w ciąży – co oznacza i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza
Angelika Janowicz
Krwawienie w ciąży może mieć różne przyczyny. Nie w każdym przypadku oznacza ono zagrożenie dla płodu, jednak zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Szczególnym rodzajem jest krwawienie implantacyjne, które oznacza, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy.


11 marzec 2020


- Krwawienie na początku ciąży
- Krwawienie implantacyjne – kiedy się pojawia?
- Krwawienie po stosunku w ciąży
Krwawienie w ciąży trzeba odróżnić od plamienia. Przede wszystkim to pierwsze jest obfite, ma kolor od czerwonego do brunatnego i przypomina menstruację. Plamienie natomiast to niewielka ilość krwi zmieszana z inną wydzieliną z pochwy. Najczęściej można zaobserwować ją na papierze toaletowym lub bieliźnie. Oba objawy wymagają skonsultowania się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Krwawienie na początku ciąży
Krwawienie na początku ciąży występuje u 10–20% kobiet. Jego przyczyny mogą być różne. Czasami objaw ten oznacza, że ciąża lub zdrowie ciężarnej są zagrożone. Jednak w niektórych przypadkach krew jest objawem schorzeń, które nie są groźne dla przyszłej mamy ani jej dziecka.
Krwawienie we wczesnej ciąży może być spowodowane ciążą pozamaciczną (ektopową). Jest to sytuacja, w której jajo płodowe zagnieździło się poza jamą macicy, np. w jajowodzie lub jajniku. Niestety taka ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy, ponieważ może dojść do pęknięcia jajowodu i obfitego krwawienia. Częściej jednak dochodzi do samoistnego poronienia.
Inną przyczyną krwawienia w ciąży jest poronienie, czyli obumarcie zarodka. Jego przyczyną mogą być m.in. wady genetyczne, poważne zakażenia, wady trofoblastu, zespół policystycznych jajników, a także nieprawidłowy styl życia (używki, zła dieta). Jego objawy to obfite krwawienie, czynność skurczowa macicy i ból brzucha.
Krwawienie na początku ciąży może być także spowodowane przez:
- podrażnienie podczas badania ginekologicznego,
- zmianę na szyjce macicy (np. polip),
- nadżerkę,
- krwiak podkosmówkowy,
- pęknięcie naczynka krwionośnego po wysiłku (np. podczas wypróżniania się podczas zaparć),
- niedobór progesteronu,
- zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy (krwawienie implantacyjne).
Krwawienie we wczesnej ciąży zawsze jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji ginekologicznej. Ważne jest przeprowadzenie badań w celu poznania przyczyny dolegliwości. Dzięki temu lekarz może zadecydować o dalszym postępowaniu. Niekiedy może być konieczna hospitalizacja.
Krwawienie implantacyjne – kiedy się pojawia?
Krwawienie implantacyjne jest spowodowane wnikaniem zarodka w błonę śluzową macicy (na jej przedniej lub tylnej ścianie). Ma ono miejsce między 8 a 12 dniem po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem. Kobieta może zaobserwować niewielką ilość krwi na bieliźnie, jednak objaw ten ustępuje w ciągu 3 dni (najczęściej trwa tylko kilka godzin). Warto pamiętać, że krwawienie po zapłodnieniu nie występuje u każdej ciężarnej.
Krwawienie implantacyjne w ciąży może być pomylone z menstruacją, ponieważ występuje w okolicy terminu spodziewanej miesiączki. Jednak część kobiet traktuje je jako pierwszy objaw tego, że doszło do zapłodnienia i wykonuje test ciążowy. W przypadku pozytywnego wyniku zalecane jest zgłoszenie się do poradni ginekologicznej, prowadzenie oszczędnego trybu życia oraz suplementacja kwasu foliowego.
Krwawienie po stosunku w ciąży
Niektóre kobiety w ciąży obserwują u siebie krwawienie po stosunku. Zwykle nie jest ono obfite i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Jego przyczyną jest podrażnienie ścian pochwy – trzeba pamiętać, że narządy rodne po zapłodnieniu są bardzo dobrze ukrwione i wrażliwe. Krwawienie po stosunku w ciąży nie jest przeciwwskazaniem do zrezygnowania ze współżycia (chyba, że lekarz zalecił wstrzemięźliwość z różnych powodów). Warto jednak wypróbować inną pozycję oraz wspomnieć o tym ginekologowi podczas wizyty kontrolnej.
Zobacz także: Co oznacza ból podbrzusza w ciąży i kiedy jest powodem do niepokoju?
Zainteresują Cię również:
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna...
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do...
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To...