Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Krwawienie w ciąży – co oznacza i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza

Krwawienie w ciąży – co oznacza i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza

11.03.2023

7 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Krwawienie lub plamienie może wystąpić na każdym etapie ciąży. Nie zawsze wiąże się z zagrożeniem dla płodu, ale za każdym razem na pewno jest dużym stresem dla przyszłej mamy. Skąpe plamienie w ciąży czy obfite krwawienie zawsze należy skonsultować z lekarzem, aby poznać przyczynę i w razie nieprawidłowości móc odpowiednio reagować. Dowiedz się więcej o krwawieniu i plamieniu w ciąży, sprawdź, kiedy tego rodzaju objawy mogą być niebezpieczne, a kiedy są wręcz naturalne.

Plamienie w ciąży – krwawienie z pochwy u ciężarnych

Omawiając szczegółowo temat krwawienia w ciąży oraz plamienia, na początku warto dokładnie je scharakteryzować, aby ciężarna mogła je odróżnić. Krwawienie w ciąży jest znacznie bardziej obfite, może mieć kolor czerwony albo brunatny i przypomina menstruację. Plamienie w ciąży jest zazwyczaj skąpe. To wydzielina z pochwy zmieszana z krwią, którą można zauważyć na wkładce higienicznej czy na papierze toaletowym.

Plamienie na początku ciąży – przyczyny krwawienia w I trymestrze

Czy wiesz, że we wczesnym etapie ciąży plamienia lub krwawienia występują nawet u 20% kobiet? Najczęściej nie wiążą się z chorobą ani zagrożeniem dla zdrowia czy życia matki i płodu. Zdarza się jednak, że sygnalizują poważne problemy. Przyczyną krwawienia we wczesnej ciąży może być:

  • ciąża pozamaciczna (ektopowa), kiedy jajo płodowe zagnieździło się poza jamą macicy. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do poronienia, a jeśli nie, ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta, ponieważ stanowi realne zagrożenie dla życia kobiety,
  • poronienie, czyli obumarcie zarodka. W I trymestrze ciąży najczęstszą przyczyną poronień są wady genetyczne płodu, wady trofoblastu, zakażenia, zespół policystycznych jajników czy nieprawidłowy styl życia matki. Poronienie we wczesnej ciąży objawia się obfitym krwawieniem oraz skurczowym bólem brzucha.

Do innych przyczyn krwawienia na początku ciąży czy plamienia można zaliczyć:

  • podrażnienie podczas badania ginekologicznego,
  • zmianę na szyjce macicy (np. polip),
  • nadżerkę,
  • krwiak podkosmówkowy,
  • pęknięcie naczynka krwionośnego po wysiłku (np. podczas wypróżniania się podczas zaparć),
  • niedobór progesteronu,
  • zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy (krwawienie implantacyjne).

Plamienie na początku ciąży – kiedy to normalne?

Czy niewielkie plamienie w ciąży musi niepokoić? Okazuje się, że nie ponieważ taka dolegliwość nie zawsze zwiastuje chorobę czy zagrożenie ciąży. Co więcej, to właśnie w I trymestrze ciąży plamienia, a nawet krwawienia występują najczęściej. Do przyczyn plamień lub krwawień we wczesnej ciąży, które absolutnie nie powinny martwić przyszłych mam, zalicza się:

  • krwawienie implantacyjne (zagnieżdżanie się zarodka w macicy),
  • plamienie lub krwawienie w ciąży po stosunku,
  • plamienie lub krwawienie w ciąży po badaniu ginekologicznym.

Jeśli dolegliwość ta się przedłuża albo towarzyszą jej inne objawy, w tym ból brzucha, ciężarna powinna niezwłocznie udać się na konsultację ginekologiczną. Nawet delikatne plamienie oraz krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży nigdy nie powinny być bagatelizowane, a lekarz powinien podjąć szczegółową diagnostykę problemu.

Krwawienie w ciąży zamiast miesiączki

Do bezpiecznego plamienia w czasie ciąży dochodzi znacznie częściej, aniżeli do obfitego krwawienia, które niestety może zwiastować poważne problemy chorobowe. Lekkie krwawienie oraz delikatne bóle brzucha rzeczywiście mogą wystąpić u kobiety w ciąży w terminie spodziewanej miesiączki. Z reguły występuje wtedy, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy.

Tzw. krwawienie implantacyjne z reguły trwa kilka godzin, chociaż może wydłużyć się do nawet 3 dni. To dlatego zdarza się, że implantacja zarodka mylona jest z miesiączką. Warto również dodać, że tego rodzaju objaw wczesnej ciąży nie występuje u każdej kobiety.

Zagrożenie ciąży – czy krwawienie może wpłynąć na ciążę?

Brunatne plamienie, a nawet krwawienie w ciąży najczęściej nie mają wpływu na ryzyko poronienia. Aby znaleźć przyczynę występowania takich objawów, ciężarna powinna poddać się konkretnym badaniom. Najczęściej lekarz zleca:

  • badanie ginekologiczne,
  • badanie USG,
  • badania krwi z uwzględnieniem oceny poziomu hormonów.

Co istotne, nie zawsze udaje się znaleźć bezpośrednią przyczynę plamień w ciąży. W takiej sytuacji ciężarna może zostać hospitalizowana, aby na bieżąco monitorować stan zdrowia jej i dziecka.

Krwawienie w ciąży po stosunku – czy może się pojawić?

Krwawienie lub plamienie w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze, a przyczyną może być podrażnienie ścian pochwy. Należy pamiętać, że po zapłodnieniu są one o wiele bardziej ukrwione i wrażliwe. Ten objaw nie jest powodem, dla którego trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną w trakcie trwania ciąży. Zawsze dobrze jest jednak wspomnieć o nim lekarzowi prowadzącemu ciążę, być może zaleci zmianę pozycji.

Krwawienie we wczesnej ciąży a poronienie

Utrata ciąży przed ukończonym 22. tygodniem nazywana jest poronieniem. Okazuje się, że niestety nawet 20% ciąż jest traconych, a we wczesnym etapie ciąży kobieta nie zawsze jest tego świadoma. Czy da się rozpoznać poronienie? Jakie dolegliwości występują najczęściej, które mogą zwiastować poronienie na samym początku ciąży? Objawem poronienia samoistnego są między innymi:

  • obfite krwawienia,
  • skrzepy krwi,
  • silne bóle brzucha,
  • zawroty głowy,
  • ustanie typowych objawów ciąży.

W przypadku podejrzenia poronienia albo kiedy występuje ryzyko poronienia, kobieta powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Po poronieniu być może konieczne będzie oczyszczenie dróg rodnych, aby nie doszło do powikłań.

Krwawienie po badaniu ginekologicznym we wczesnej ciąży

Ponieważ ściany pochwy u kobiet ciężarnych są bardzo wrażliwe, podczas podstawowego badania ginekologicznego może dojść do ich podrażnienia. Taki uraz dróg rodnych nie jest niebezpieczny, nie występuje zagrożenie poronieniem. Po badaniu ginekologicznym plamienie występuje najczęściej maksymalnie kilka godzin.

Jeśli delikatne plamienie w ciąży zmienia się w obfite krwawienie ciemną krwią, a kobiecie towarzyszy ból podbrzusza należy zgłosić się do lekarza.

Zagrożenie ciąży: obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią we wczesnej ciąży

Krwawienia w ciąży z miejsc intymnych są znacznie bardziej niepokojące, aniżeli brązowe plamienie. Niestety, krwawienie we wczesnej ciąży może zwiastować nie tylko poronienie, ale również szereg problemów zdrowotnych samej ciężarnej. Znaczenie ma nie tylko intensywność wydzieliny z dróg rodnych, ale również jej wygląd. Co oznacza odcień brązowy, różowy albo czerwony?

  • brązowe plamienie — to „stara” krew, która najczęściej nie jest przyczyną żadnych zmartwień przyszłych Rodziców. Z reguły pojawia się we wczesnej ciąży,
  • różowe plamienie — jest typowe we wczesnym etapie ciąży, kiedy zarodek zagnieżdża się, ale również przed samym porodem, na przykład w wyniku wysiłku fizycznego. Niestety, plamienie w ciąży o różowym odcieniu może być też zwiastunem poronienia,
  • czerwone krwawienie w ciąży — jego przyczyną może być uraz dróg rodnych, na przykład po badaniu ginekologicznym lub po stosunku. Jeśli krwawienie w każdym okresie ciąży jest obfite, towarzyszą mu bóle brzucha, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Może wiązać się z utratą ciąży.

Krwawienie w drugiej połowie ciąży – plamienie w zaawansowanej ciąży

Chociaż plamienia oraz krwawienia przeważnie pojawiają się we wczesnej ciąży, to tego rodzaju dolegliwości mogą wystąpić również w zaawansowanej ciąży. O ile niegroźne przyczyny plamienia na każdym etapie ciąży wiążą się na przykład z podrażnieniem ścian dróg rodnych po stosunku lub badaniu lekarskim, o tyle w II oraz w III trymestrze ciąży zawsze należy zachować wyjątkową czujność. Do krwawienia w ciąży może dojść również wskutek groźnych następstw, jak:

  • pęknięcie macicy,
  • przedwczesne oddzielanie się łożyska,
  • łożysko przodujące,
  • choroby w obrębie dolnego odcinka macicy.

W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, który posiada odpowiednie kompetencje z zakresu wiedzy specjalistycznej. Krwawienie w zaawansowanej ciąży może zwiastować nadchodzący poród, ale również niebezpieczne powikłania, które doprowadzą na przykład do niedotlenienia płodu.

FAQ

  • Co oznacza plamienie w ciąży?

Przyczyny plamienia w ciąży mogą być różne. Najczęściej ten objaw występuje we wczesnej ciąży i nie jest niebezpieczny. Plamienie w ciąży może pojawić się w czasie zagnieżdżania zarodka lub po podrażnieniu dróg rodnych, na przykład po stosunku lub po badaniu ginekologicznym.

  • Kiedy plamienie w ciąży lub krwawienie może zwiastować zagrożenie poronieniem?

Znaczenie ma intensywność wydzieliny z dróg rodnych. Jeśli pojawia się obfite krwawienie, które nie ustaje oraz towarzyszą mu dolegliwości bólowe brzucha, ciężarna powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Do poronień ciąży najczęściej dochodzi w pierwszych 12. tygodniach.

  • Czy krwawienie w ciąży po stosunku jest niebezpieczne?

Z reguły krwawienie w ciąży po stosunku nie jest niebezpieczne i może pojawiać się na każdym etapie. Często wynika z podrażnienia ścian pochwy, co nie wiąże się z zagrożeniem. Krwawienia w ciąży po stosunku powinny być konsultowane z lekarzem, aby wykluczyć choroby szyjki macicy, ciążę pozamaciczną czy ryzyko całkowitego oddzielenia się łożyska.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2.8 / 5. Liczba głosów: 4

(
2.8
(4)
)

Zainteresują Cię również