4 minuty czytania
Spis treści
  1. Krwawienie na początku ciąży
  2. Krwawienie implantacyjne – kiedy się pojawia?
  3. Krwawienie po stosunku w ciąży

Krwawienie w ciąży trzeba odróżnić od plamienia. Przede wszystkim to pierwsze jest obfite, ma kolor od czerwonego do brunatnego i przypomina menstruację. Plamienie natomiast to niewielka ilość krwi zmieszana z inną wydzieliną z pochwy. Najczęściej można zaobserwować ją na papierze toaletowym lub bieliźnie. Oba objawy wymagają skonsultowania się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Krwawienie na początku ciąży

Krwawienie na początku ciąży występuje u 10–20% kobiet. Jego przyczyny mogą być różne. Czasami objaw ten oznacza, że ciąża lub zdrowie ciężarnej są zagrożone. Jednak w niektórych przypadkach krew jest objawem schorzeń, które nie są groźne dla przyszłej mamy ani jej dziecka.

Krwawienie we wczesnej ciąży może być spowodowane ciążą pozamaciczną (ektopową). Jest to sytuacja, w której jajo płodowe zagnieździło się poza jamą macicy, np. w jajowodzie lub jajniku. Niestety taka ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy, ponieważ może dojść do pęknięcia jajowodu i obfitego krwawienia. Częściej jednak dochodzi do samoistnego poronienia.

Inną przyczyną krwawienia w ciąży jest poronienie, czyli obumarcie zarodka. Jego przyczyną mogą być m.in. wady genetyczne, poważne zakażenia, wady trofoblastu, zespół policystycznych jajników, a także nieprawidłowy styl życia (używki, zła dieta). Jego objawy to obfite krwawienie, czynność skurczowa macicy i ból brzucha.

Krwawienie na początku ciąży może być także spowodowane przez:

  • podrażnienie podczas badania ginekologicznego,
  • zmianę na szyjce macicy (np. polip),
  • nadżerkę,
  • krwiak podkosmówkowy,
  • pęknięcie naczynka krwionośnego po wysiłku (np. podczas wypróżniania się podczas zaparć),
  • niedobór progesteronu,
  • zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy (krwawienie implantacyjne).

Krwawienie we wczesnej ciąży zawsze jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji ginekologicznej. Ważne jest przeprowadzenie badań w celu poznania przyczyny dolegliwości. Dzięki temu lekarz może zadecydować o dalszym postępowaniu. Niekiedy może być konieczna hospitalizacja.

Krwawienie implantacyjne – kiedy się pojawia?

Krwawienie implantacyjne jest spowodowane wnikaniem zarodka w błonę śluzową macicy (na jej przedniej lub tylnej ścianie). Ma ono miejsce między 8 a 12 dniem po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem. Kobieta może zaobserwować niewielką ilość krwi na bieliźnie, jednak objaw ten ustępuje w ciągu 3 dni (najczęściej trwa tylko kilka godzin). Warto pamiętać, że krwawienie po zapłodnieniu nie występuje u każdej ciężarnej.

Krwawienie implantacyjne w ciąży może być pomylone z menstruacją, ponieważ występuje w okolicy terminu spodziewanej miesiączki. Jednak część kobiet traktuje je jako pierwszy objaw tego, że doszło do zapłodnienia i wykonuje test ciążowy. W przypadku pozytywnego wyniku zalecane jest zgłoszenie się do poradni ginekologicznej, prowadzenie oszczędnego trybu życia oraz suplementacja kwasu foliowego.

Krwawienie po stosunku w ciąży

Niektóre kobiety w ciąży obserwują u siebie krwawienie po stosunku. Zwykle nie jest ono obfite i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Jego przyczyną jest podrażnienie ścian pochwy – trzeba pamiętać, że narządy rodne po zapłodnieniu są bardzo dobrze ukrwione i wrażliwe. Krwawienie po stosunku w ciąży nie jest przeciwwskazaniem do zrezygnowania ze współżycia (chyba, że lekarz zalecił wstrzemięźliwość z różnych powodów). Warto jednak wypróbować inną pozycję oraz wspomnieć o tym ginekologowi podczas wizyty kontrolnej.

Zobacz także: Co oznacza ból podbrzusza w ciąży i kiedy jest powodem do niepokoju?

Dlaczego warto
bankować krew pępowinową?

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Rozstępy w ciąży – dlaczego i kiedy się pojawiają, jak im przeciwdziałać i jak je leczyć?

Rozstępy, czyli zmiany skórne, przypominające pionowe, czerwone, wąskie blizny, to powszechne...

Niedociśnienie w ciąży – przyczyny i objawy zjawiska, bezpieczne sposoby leczenia

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest związane z poważną chorobą krążeniową. To najczęściej...

TSH w ciąży – normy i wahania. Jak interpretować wyniki?

Badanie w ciąży poziomu TSH, czyli hormonu odpowiedzialnego za funkcjonowanie organizmu przyszłej...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.