9 minut czytania
Spis treści
  1. Jak wygląda brzuch w 22 tygodniu ciąży? Zmiany w ciele mamy
  2. Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży? Ile waży? Ruchy dziecka
  3. Odczucia przyszłej mamy i dolegliwości w 22 tygodniu ciąży
  4. 22 tydzień ciąży – jak o siebie dbać? Porady dla przyszłej mamy
  5. Jakie badania w 22 tygodniu ciąży?

Jak wygląda brzuch w 22 tygodniu ciąży? Zmiany w ciele mamy

W 22 tygodniu ciąży znacząco powiększa się brzuch przyszłej mamy. To najwyższy czas na to, by kupić wygodne ubrania ciążowe. Dotychczas noszone mogą być za małe i zbyt obcisłe.

Powiększający się brzuch ciążowy sprawia też, że rozciąga się na nim skóra i powstają rozstępy. Dlatego jest to ostatni dzwonek, by zastosować preparaty pielęgnacyjne do skóry narażonej na rozstępy.

Wraz z powiększaniem się brzucha kobiety zwiększa się też jej masa. Macica przesuwa się do przodu i do góry. Zmienia się również punkt środka ciężkości i mogą w związku z tym pojawić się problemy z zachowaniem równowagi, dlatego przyszła mama musi na siebie bardzo uważać, by się nie przewrócić.

Większa masa ciała niesie też ryzyko większych obciążeń dla kręgosłupa. Niezwykle ważna jest odpowiednia ilość odpoczynku, najlepiej w pozycji leżącej. 

Macica coraz bardziej rozciąga się i coraz bardziej uciska na pęcherz. W związku z tym kobieta może odczuwać częstszą konieczność korzystania z toalety. Gwałtowne ruchy dziecka, szczególnie te skierowane na pęcherz moczowy, mogą również przyczynić się do częstszych wizyt w toalecie i wzmożonej potrzeby oddawania moczu.

W 22 tygodniu ciąży macica, powiększając się, uciska także na inne naczynia krwionośne. Ciążowy brzuszek jest już dość wyraźnie zaokrąglony. Kobieta może mieć problemy ze złapaniem tchu po lekkim wysiłku, czasem cierpi z powodu zawrotów głowy.

W 5 miesiącu ciąży może pojawić się także obrzęk kostek u stóp. Dobrze jest odpoczywać z uniesionymi do góry nogami. Dzięki temu krew i limfa będą lepiej z nich odpływać. W przypadku bolących stóp dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki ortopedyczne do butów, które zwiększą komfort chodzenia.

Warto zwrócić uwagę na to, że najkorzystniejszą pozycją do spania dla kobiety w 22 tygodniu ciąży jest ta na lewym boku. W takiej pozycji jest lepsze krążenie krwi, gdyż macica nie uciska na żyłę główną dolną. Dzięki temu łatwiej wraca do serca krew z dolnej części ciała i sama macica ma lepsze ukrwienie.

W organizmie kobiety utrzymuje się podniesiony poziom hormonów płciowych. W związku z tym poprawia się wygląd włosów, a także całe ciało nabiera pięknych, kobiecych kształtów. Niewątpliwie pozytywnym aspektem 22 tygodnia ciąży jest fakt, że z reguły właśnie w tym czasie ustają ciążowe mdłości. Przyszła mama czuje się o wiele lepiej.

Jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży? Ile waży? Ruchy dziecka

W 22 tygodniu ciąży dziecko ma mniej więcej 25–30 cm długości i waży 400–600 g. Można porównać jego rozmiary do bakłażana lub cukinii. Skóra dziecka zmienia swój wygląd. Nie widać już siatki naczyń krwionośnych i nie jest już taka przezroczysta, zaczyna się pod nią odkładać tłuszcz. Na powierzchni skóry pojawia się delikatne owłosienie – meszek płodowy.

Płód w 22 tygodniu ciąży może już czuć zmiany temperatury zachodzące w środowisku zewnętrznym. Będzie reagować na zimny prysznic brany przez mamę albo na ciepło jej dłoni przykładanych do brzucha.

22 tydzień ciąży to też czas, w którym maluszek zaczyna reagować na dźwięki dochodzące do niego ze świata zewnętrznego. Przyszła mama może uspokoić swoje dziecko, udając się w ciche miejsce. Dziecko słyszy również bicie serca matki, szum jej krwi, a także inne dźwięki dobiegające z jej organizmu. Maleństwo jest w stanie również reagować na światło, mimo że jego powieki nadal pozostają zamknięte.

Dziecko w 22 tygodniu ciąży ma już zarys kształtów twarzy. Można zobaczyć na badaniu USG brodę, wysokie czoło, bruzdę między górną wargą a noskiem. W tym czasie ostateczny kształt osiągają też małżowiny uszne. Na powiekach pojawiają się rzęsy, a nad oczkami brwi. Nie mają jednak jeszcze wykształconego koloru. Maluszek samodzielnie trzyma już główkę w pionie, gdyż ma wystarczająco silnie wykształcone mięśnie karku. Dziecko zaczyna też mieć swoje pierwsze umiejętności. Potrafi bez problemu włożyć paluszek do ust czy chwycić rączką pępowinę.

Serce maleństwa jest już całkowicie uformowane, ale nie poradziłoby sobie jeszcze w świecie zewnętrznym, gdyż nie byłoby w stanie samodzielnie oddychać. W 22 tygodniu ciąży swoją pracę nad produkcją insuliny i glukagonu rozpoczyna trzustka. Szpik kostny również rozpoczyna produkcję czerwonych krwinek w tym czasie. Nie próżnuje też układ odpornościowy, który właśnie w 22 tygodniu ciąży zaczyna produkować białe krwinki.

Natomiast wątroba rozpoczyna procesy metabolizmu bilirubiny. Jest ona maleńkich rozmiarów i nie radzi sobie jeszcze dobrze z ilością bilirubiny do przetworzenia. Dlatego bardzo często dzieci rodzą się z żółtaczką fizjologiczną.

Odczucia przyszłej mamy i dolegliwości w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży przede wszystkim powiększa się brzuch przyszłej mamy i pojawiają się rozstępy. Dlatego trzeba zadbać szczególnie o skórę, by była dobrze nawilżona i odżywiona. Wtedy po porodzie będzie łatwiej jej powrócić do formy.

Żylaki to kolejny problem, który może dokuczać kobietom w ciąży. Występują szczególnie wtedy, gdy kobieta pracuje dużo w pozycji siedzącej, np. przed komputerem. Korzystny w tej sytuacji będzie odpoczynek z nogami uniesionymi wyżej.

Problemem, który może doskwierać przyszłej mamie, jest też ból pleców i kręgosłupa. Konieczny będzie częstszy odpoczynek. Podczas snu najlepiej wybierać pozycję na lewym boku, tak by macica była lepiej ukrwiona, a co za tym idzie dziecko lepiej dotlenione. W 22 tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze skurcze. Trwają one zazwyczaj od 30 sekund do 1 minuty. Są bezbolesne i przygotowują kobietę do przyszłego porodu.

W 22 tygodniu ciąży zdarzają się też krwawiące i opuchnięte dziąsła. Dobrze jest w tym czasie zmienić szczoteczkę do zębów na taką z miękkim włosiem. Pomoże również płukanie ust odpowiednimi płynami do pielęgnacji jamy ustnej.

W wyniku burzy hormonalnej skóra kobiety może wyglądać pięknie i promiennie, ale może też zdarzyć się niestety tak, że pojawią się na niej wypryski i niedoskonałości oraz stany zapalne. Szalejące hormony mogą także przyczynić się do uderzeń gorąca i odczuwania dużych wahań temperatury. W tym czasie konieczne jest zadbanie o odpowiedni ubiór. Latem powinien on być przewiewny, a zimą konieczne będzie ubranie kilku warstw, aby dostosować się do panujących warunków atmosferycznych.

22 tydzień ciąży – jak o siebie dbać? Porady dla przyszłej mamy

Przyszła mama powinna zadbać o swoją dietę. Musi być ona zrównoważona, tak by kształtujący się układ nerwowy dziecka miał dostarczone odpowiednie składniki do prawidłowego rozwoju. Korzystne dla dziecka będzie wybieranie produktów bogatych w magnez, wapń i jod. Bardzo ważne będzie też dostarczenie witamin z grupy B, które bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka.

Niezwykle istotne w 22 tygodniu ciąży jest to, by nie zapominać o ćwiczeniach i umiarkowanej aktywności fizycznej. Dobrze wyćwiczony organizm lepiej zniesie ciążę i poród. Warto też ćwiczyć mięśnie Kegla. Ich regularne napinanie i rozluźnianie przez całą ciążę bardzo dobrze przygotowuje do porodu. 22 tydzień ciąży jest szczególnym czasem, gdy powiększa się znacznie macica i w związku z tym konieczne jest dodatkowe ćwiczenie mięśni dna miednicy. Elastyczne mięśnie Kegla pomogą także uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu jeszcze podczas ciąży, a także już po porodzie.

W 22 tygodniu ciąży można także wybrać się z partnerem do szkoły rodzenia. Pomoże to zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie przygotować się do nadchodzącego porodu.

Jakie badania w 22 tygodniu ciąży?

22 tydzień ciąży to czas, w którym należy wykonać USG połówkowe. To bardzo ważne badanie. Lekarz powinien wykonać je bardzo dokładnie, dlatego może ono potrwać nawet do 45 minut. USG połówkowe można zrobić w 3D, dzięki czemu będzie możliwe dokładne obejrzenie dziecka z różnych stron. Podczas tego badania lekarz:

  • stwierdzi, jaka jest płeć dziecka;
  • sprawdzi, czy anatomia dziecka jest prawidłowa;
  • wykluczy wady wrodzone;
  • sprawdzi, czy prawidłowo rozwijają się organy wewnętrzne.

Zaleca się, by między 21 a 28 tygodniem ciąży zrobić określone badania, dlatego 22 tydzień ciąży to bardzo dobry czas, by je wykonać. Konieczne będzie badanie stężenia glukozy, by sprawdzić, czy nie pojawiła się cukrzyca ciążowa. Najlepiej przyjść na nie na czczo. Trzeba zrobić także ogólne badanie moczu, sprawdzić, jakie jest oznaczenie przeciwciał anty-D oraz Rh (-), a także wykonać ponowne badanie w kierunku toksoplazmozy.

Zobacz również: Jak dbać o siebie w ciąży?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Historia Antka, który miał przeszczepione własne komórki macierzyste

Historia Antka to jedna z tych historii, gdzie w leczeniu zostały użyte własne komórki macierzyste...

Tatuaż w ciąży

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie trwałej ozdoby na ciele jaką jest tatuaż. Są jednak...

Opuchlizna w ciąży

Wiele kobiet będących w ciąży zauważa pojawienie się obrzęków wokół kostek oraz ogólne opuchnięcie...

Ćwiczenia w połogu

Aktywność fizyczna zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie jest bardzo ważna. Specjaliści...