4 minuty czytania
Spis treści
  1. 22. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 22. tydzień ciąży – waga, wzrost, rozwój organizmu
  3. Brzuch matki w 22. tygodniu ciąży
  4. 22. tydzień ciąży – jak o siebie dbać?
  1. tydzień ciąży, a więc 5. miesiąc, to moment, kiedy dziecko wygląda niemal jak noworodek. Ma proporcjonalne nóżki i rączki, rozwiniętą twarz z brwiami, rzęsami i niewielkimi jeszcze włoskami. Coraz lepiej funkcjonują jego narządy wewnętrzne.

22. tydzień ciąży – który to miesiąc?

  1. tydzień ciąży to początek 5. miesiąca, bardzo ważnego z punktu widzenia nie tylko rozwoju dziecka, ale i coraz lepszego kontaktu, jaki nawiązuje ono z mamą. W tym czasie rozpoznaje już dotyk, zaczyna odczuwać smak. Powoli odbiera dźwięki. Odróżnia również światło od ciemności. Z każdym dniem nabywa nowych umiejętności, ćwiczy mięśnie. Dla przyszłej mamy 22. tydzień ciąży to moment, kiedy powinna zacząć się oszczędzać: skorzystać z pierwszeństwa w kolejkach, więcej odpoczywać. Ciążowy brzuszek w tym czasie robi się coraz wyraźniejszy.

22. tydzień ciąży – waga, wzrost, rozwój organizmu

W 22. tygodniu ciąży dziecko w brzuchu coraz bardziej przypomina noworodka. Więcej waży – na początku 5. miesiąca około 350–450 gramów. Podczas badania ultrasonograficznego (USG) można zobaczyć, że płód ma już wysokie czoło, między nosem a ustami pojawia się charakterystyczna pionowa bruzda. Rosną mu rzęsy, brwi, delikatne włoski. Małżowiny uszne przybierają ostateczny kształt, a ponieważ każdy człowiek ma wyjątkowy kształt uszu, to dziecko nabywa właśnie swoją pierwszą cechę indywidualną. Broda jest dość spiczasta. Wzmacniają się mięśnie karku, płód potrafi prosto trzymać głowę, robi miny, marszczy brwi, co również można dostrzec na obrazie z USG. Jego skóra jest coraz mniej przezroczysta. Pod nią zaczyna gromadzić się tłuszcz. Szpik kostny produkuje więcej białych krwinek, składających się na układ odpornościowy. Trzustka z kolei wydziela insulinę i glukagon, co oznacza, że organizm szykuje się do przemiany węglowodanów i przejęcia kontroli nad poziomem cukru. W wątrobie natomiast zaczyna się rozkładać bilirubina, czyli pozostałość po rozpadzie hemoglobiny. W 22. tygodniu ciąży pęcherzyki płucne produkują pierwsze ilości surfaktantu, czyli substancji zapewniającej im elastyczność i chroniącej je przed pękaniem. Organizm przygotowuje się do samodzielnego oddychania, ilość surfaktantu na tym etapie jest jednak niewystarczająca.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Brzuch matki w 22. tygodniu ciąży

Płód w 22. tygodniu ciąży jest coraz większy, co przekłada się na kształt brzucha ciężarnej – jest on wyraźnie zaokrąglony. Kobieta zaczyna się zmagać z dolegliwościami, wynikającymi z powiększania się macicy, sięgającej już nieco poniżej pępka. Prowadzi to do ucisku na naczynia krwionośne, wywołującego zawroty głowy, utratę tchu przy bardziej angażujących czynnościach, częstą potrzebę oddawania moczu. W tym samym czasie coraz intensywniej pracują gruczoły potowe, co przyczynia się do większej potliwości. Ma to jednak swoje plusy: w ten sposób organizm nie tylko się ochładza, ale i pozbywa się niebezpiecznych produktów przemiany materii.

Ciężarne cieszy fakt, że na tym etapie ustępują mdłości. Mogą się natomiast pojawić problemy z rozpulchnionymi dziąsłami, dlatego warto wymienić szczoteczkę na miękką.

22. tydzień ciąży – jak o siebie dbać?

Ciąża w 22. tygodniu to czas, kiedy absolutnie nie można zapominać o ćwiczeniu mięśni dna miednicy. Regularne napinanie i rozluźnianie mięśni przygotowuje do porodu, a na tym konkretnym etapie może przeciwdziałać problemowi z nietrzymaniem moczu. Należy również zwrócić uwagę na dietę, szczególnie zawartość magnezu, wapnia i jodu. Nie można zapominać również o witaminach z grupy B. Jeśli do tej pory nie wykonano USG połówkowego, to czas to zrobić, ponieważ jego termin przypada między 18. a 22. tygodniem ciąży.

 

Zobacz również: Jak dbać o siebie w ciąży?

 


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Aspiryna w ciąży - kiedy można ją stosować?

Kwas acetylosalicylowy, popularnie określany jako aspiryna, stosowany jest przez wiele osób w celu...

Połóg- co warto o nim wiedzieć?

Połogiem w ginekologii i położnictwie nazywa się pierwsze 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka. Jest...

Ile naprawdę kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

W pierwszej chwili koszty bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej dziecka mogą wydawać...

Kiedy widać płeć dziecka?

Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Niektórzy zaś...