4 minuty czytania
Spis treści
  1. 21. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 21. tydzień ciąży – czas na USG połówkowe
  3. Waga i rozwój płodu w 21. tygodniu
  4. Zmiany w organizmie kobiety w 21. tygodniu

W 21. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się mózg dziecka, zaczyna ono być coraz bardziej świadome tego, co robi. Dużo także trenuje – obraca się, kręci nóżkami i rączkami. Jego ruchy dla przyszłej mamy stają się wyraźniej odczuwalne.

21. tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 21 tygodniu ciąży dziecko waży już około 330–360 g. Warto jednak pamiętać, że powoli zaczyna ono nabywać indywidualne cechy, więc może być nieco lżejsze niż podana waga. Nie powinno to wzbudzać niepokoju u przyszłych rodziców.

Zobacz także: Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?

21. tydzień ciąży – czas na USG połówkowe

W 21. tygodniu ciąży należy wykonać badanie ultrasonograficzne (USG) połówkowe. Przyszła mama powinna poddać się mu między 18. a 22. tygodniem ciąży. Podczas USG można zaobserwować ruchy dziecka, wykonywane coraz ciężej. W trakcie USG mamy bliźniaków mogą także zaobserwować, jak próbują się one łapać lub kopać. Jest to wyraz zdobytej przez dzieci świadomości istnienia rodzeństwa. Widać również, że płód ma wykształcone paznokcie, są one jednak jeszcze na tyle miękkie, że nie ma ryzyka, że zadrapie sobie nimi skórę. Co ważne, do 5. miesiąca dziecko z reguły jest bardzo szczupłe, około 21. tygodnia zaczyna natomiast intensywniej przybierać na wadze. Powoli pod skórą gromadzi się bowiem tkanka tłuszczowa. 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Waga i rozwój płodu w 21. tygodniu

Waga dziecka w 21. tygodniu ciąży to około 360 gramów, natomiast jeśli jest nieco niższa, nie ma powodów do niepokoju. To bowiem moment, kiedy zaczynają się ujawniać różnice osobnicze. Najważniejszy jest natomiast rozwój poszczególnych układów w organizmie:

  • wykształcone są już narządy płciowe,
  • rozwija się powoli układ odpornościowy – rozpoczyna się produkcja białych krwinek,
  • połykanie dużych ilości wód płodowych i ich wydalanie przez nerki sprzyja rozwojowi układu moczowego i pokarmowego,
  • rozpoczyna się proces trawienia cukru z płynu owodniowego (jest to dodatkowy pokarm oprócz tego dostarczanego bezpośrednio przez pępowinę),
  • dalej rozwija się układ nerwowy, pojawiają się nowe połączenia, dziecko powoli staje się świadome swoich ruchów,
  • dziecko ma jeszcze zamknięte powieki, ale dobrze wykształcone gałki oczne zaczynają reagować na zmianę natężenia światła (co nie jest jednak równoznaczne z tym, że płód śpi nocą; większe znaczenie przy jego zasypianiu ma bowiem ruch kołysania, który pojawia się na przykład, gdy przyszła mama spaceruje).

Zmiany w organizmie kobiety w 21. tygodniu

W 21. tygodniu ruchy dziecka są coraz silniej odczuwane przez przyszłą mamę, ale to nie jedyny sygnał zachodzących w jej organizmie zmian. Ciało zaczyna się przygotowywać do porodu: zwiększa się obwód bioder, wydziela się coraz więcej relaksyny, która odpowiada także za bóle pleców i w okolicy spojenia łonowego. Dalej powiększają się piersi, sutki, a otoczki stają się coraz ciemniejsze. Na skórze mogą natomiast wystąpić przebarwienia. Wszystko to zasługa progesteronu, estrogenu i prolaktyny. Hormony w 21. tygodniu ciąży przyczyniają się także do pogorszenia wzroku i obrzęku stóp. Skóra na brzuchu może robić się sucha i swędzi.

 

Zobacz także: Wygląd i waga dziecka w 22 tygodniu ciąży.

 

Jaki jest koszt
bankowania krwi pępowinowej?

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Wady letalne- rodzaje i diagnostyka/ czym są?

Rozwój diagnostyki prenatalnej umożliwia wykrywanie wielu chorób dzieci już na etapie ciąży....

GBS w ciąży- co oznacza?

Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...

Co myśli specjalista ginekologii i położnictwa o pobieraniu i przechowywaniu krwi pępowinowej?

Dr Robert Jędra - lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, pracujący w Uniwersyteckim Centrum...

Suplementy w ciąży- brać czy nie?

Każda przyszła mama chce, aby przebieg ciąży i rozwój dziecka przebiegał w jak najlepszych...