3 minuty czytania
Spis treści
  1. 21. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 21. tydzień ciąży – czas na USG połówkowe
  3. Waga i rozwój płodu w 21. tygodniu
  4. Zmiany w organizmie kobiety w 21. tygodniu

W 21. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się mózg dziecka, zaczyna ono być coraz bardziej świadome tego, co robi. Dużo także trenuje – obraca się, kręci nóżkami i rączkami. Jego ruchy dla przyszłej mamy stają się wyraźniej odczuwalne.

21. tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 21 tygodniu ciąży dziecko waży już około 330–360 g. Warto jednak pamiętać, że powoli zaczyna ono nabywać indywidualne cechy, więc może być nieco lżejsze niż podana waga. Nie powinno to wzbudzać niepokoju u przyszłych rodziców.

21. tydzień ciąży – czas na USG połówkowe

W 21. tygodniu ciąży należy wykonać badanie ultrasonograficzne (USG) połówkowe. Przyszła mama powinna poddać się mu między 18. a 22. tygodniem ciąży. Podczas USG można zaobserwować ruchy dziecka, wykonywane coraz ciężej. W trakcie USG mamy bliźniaków mogą także zaobserwować, jak próbują się one łapać lub kopać. Jest to wyraz zdobytej przez dzieci świadomości istnienia rodzeństwa. Widać również, że płód ma wykształcone paznokcie, są one jednak jeszcze na tyle miękkie, że nie ma ryzyka, że zadrapie sobie nimi skórę. Co ważne, do 5. miesiąca dziecko z reguły jest bardzo szczupłe, około 21. tygodnia zaczyna natomiast intensywniej przybierać na wadze. Powoli pod skórą gromadzi się bowiem tkanka tłuszczowa. 

Waga i rozwój płodu w 21. tygodniu

Waga dziecka w 21. tygodniu ciąży to około 360 gramów, natomiast jeśli jest nieco niższa, nie ma powodów do niepokoju. To bowiem moment, kiedy zaczynają się ujawniać różnice osobnicze. Najważniejszy jest natomiast rozwój poszczególnych układów w organizmie:

  • wykształcone są już narządy płciowe,
  • rozwija się powoli układ odpornościowy – rozpoczyna się produkcja białych krwinek,
  • połykanie dużych ilości wód płodowych i ich wydalanie przez nerki sprzyja rozwojowi układu moczowego i pokarmowego,
  • rozpoczyna się proces trawienia cukru z płynu owodniowego (jest to dodatkowy pokarm oprócz tego dostarczanego bezpośrednio przez pępowinę),
  • dalej rozwija się układ nerwowy, pojawiają się nowe połączenia, dziecko powoli staje się świadome swoich ruchów,
  • dziecko ma jeszcze zamknięte powieki, ale dobrze wykształcone gałki oczne zaczynają reagować na zmianę natężenia światła (co nie jest jednak równoznaczne z tym, że płód śpi nocą; większe znaczenie przy jego zasypianiu ma bowiem ruch kołysania, który pojawia się na przykład, gdy przyszła mama spaceruje).

Zmiany w organizmie kobiety w 21. tygodniu

W 21. tygodniu ruchy dziecka są coraz silniej odczuwane przez przyszłą mamę, ale to nie jedyny sygnał zachodzących w jej organizmie zmian. Ciało zaczyna się przygotowywać do porodu: zwiększa się obwód bioder, wydziela się coraz więcej relaksyny, która odpowiada także za bóle pleców i w okolicy spojenia łonowego. Dalej powiększają się piersi, sutki, a otoczki stają się coraz ciemniejsze. Na skórze mogą natomiast wystąpić przebarwienia. Wszystko to zasługa progesteronu, estrogenu i prolaktyny. Hormony w 21. tygodniu ciąży przyczyniają się także do pogorszenia wzroku i obrzęku stóp. Skóra na brzuchu może robić się sucha i swędzi.

Zobacz także: Wygląd i waga dziecka w 22 tygodniu ciąży.

 

Ostatni dzień promocji
Odbierz podwójny rabat

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko

Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników...

Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia...

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required