Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Rwa kulszowa w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami bólowymi?

Rwa kulszowa w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami bólowymi?

05.01.2023

4 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

Rwa kulszowa jest ostrym, występującym z przerwami, bólem pleców. Dolegliwości tego typu w okresie ciąży są powszechnym zjawiskiem. Powodują je zmiany hormonalne w organizmie kobiety i rosnąca waga dziecka. Nieprawidłowo leczona rwa kulszowa w ciąży może być wskazaniem do zabiegu cesarskiego cięcia.

Uporczywe dolegliwości bólowe powinny minąć, jak tylko ciężarna zmieni pozycję ciała. Jeśli to nie pomaga, a ból nasila się, lekarz może rozważyć stosowanie bezpiecznych w ciąży maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Rwa kulszowa – co to jest?

Rwa kulszowa jest schorzeniem o nieznanej etiologii. Cechą charakterystyczną choroby jest silny, promieniujący ból pleców, który uniemożliwia osobie chorej wykonywanie podstawowych czynności. Za czynniki sprzyjające zachorowaniu uważa się:

  • otyłość,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • uszkodzenie włókien nerwowych,
  • dyskopatię,
  • osteoporozę,
  • cukrzycę,
  • guzy nowotworowe, powodujące ucisk na nerw.

Czynnikiem sprawczym rwy kulszowej jest również ciąża. Leczenie dolegliwości bólowych w ciąży jest trudne ze wzgledu na ograniczone możliwości terapetuyczne.

Rwa kulszowa a ciąża

Rwa kulszowa w ciąży pojawia się na skutek kilku czynników. Jednym z nich są zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety. Oddziaływanie hormonów powoduje zmniejszenie napięcia więzadeł kręgosłupa. Jest także przyczyną zwiększonej ruchomości w stawach. To jedna z przyczyn pojawienia się rwy kulszowej na początku ciąży.

Nie bez znaczenia jest też waga mamy i dziecka. Im więcej kobieta ciężarna przybiera na wadze, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u niej ta dolegliwość. Dodatkowo, rosnący w łonie mamy maluch i powiększająca się macica skutkują uciskiem na nerw kulszowy w ciąży i podrażniają go, dlatego kobieta odczuwa ból. 

Niektóre kobiety ciężarne nie wiedzą, zwłaszcza te, u których występuje nasilona rwa kulszowa, jak sobie poradzić z tą dolegliwością. Niestety w przypadku rwy kulszowej ciąża jest ograniczeniem w terapii i trzeba nad nią zapanować, stosując metody bezpieczne dla dziecka.

Rwa kulszowa w ciąży – objawy

Choć ból pleców jest nagminną przypadłością kobiet ciężarnych, to rwę kulszową w ciąży bardzo łatwo jest zidentyfikować. 

Objawy rwy kulszowej w ciąży:

  • dolegliwości bólowe pojawiają się znienacka i są bardzo silne,
  • ból jest zlokalizowany w dolnej części pleców, ale promieniuje do pośladka, tyłu ud, także do stopy,
  • przyszła mama może odczuwać osłabienie siły mięśniowej w kończynach,
  • kobieta ma uczucie drętwienia i pieczenia,
  • niedowład kończyn ( w niektórych przypadkach).

Jeśli ciężarna odczuwa silne bóle pleców w przebiegu rwy kulszowej, a poród jest już blisko, lekarz może rozważyć rozwiązanie poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Poród naturalny w tym przypadku byłby zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa. 

Ciężarna z rwą kulszową może zdecydować się na poród w wodzie lub w pozycji kucającej. Jest to możliwe, o ile placówka dysponuje miejscem do takiego porodu, a kobieta nie cierpi na inne choroby zwyrodnieniowe, które nie są związane z ciążą.

Rwa kulszowa w ciąży – leczenie

Leczenie rwy kulszowej w ciąży jest mocno ograniczone z powodu braku leków przeciwbólowych, które nie szkodzą dziecku. Jedynym bezpiecznym preparatem przeciwbólowym jest paracetamol. Można go zażyć w momencie pojawienia się bólu o silnym natężeniu, ale tylko dwie tabletki dziennie – nie więcej. Przyszła mama powinna pamiętać, że niektóre środki z paracetamolem mogą zawierać kofeinę (nawet do 130 mg w 2 tabletkach), która może być szkodliwa dla malucha, jeśli przekroczymy dozwoloną dawkę dzienną. 

Kluczowym elementem w leczeniu dolegliwości bólowych są łagodzące rwę kulszową w ciąży ćwiczenia. Powinny one wzmacniać mięśnie dna miednicy, mięśnie brzucha i kręgosłupa. Częstotliwość i rodzaj zabiegów zależy od fizjoterapeuty. Na pewno będzie można powtarzać je w domu. W stabilizacji kręgosłupa przydatne będą pasy ciążowe. Można je kupić w sklepach internetowych lub rehabilitacyjnych. Dobrym pomysłem jest chodzenie na basen lub masaże relaksujące.

Inne możliwości leczenia objawów rwy kulszowej w ciąży:

  • zimne lub ciepłe okłady na bolące miejsce,
  • leżenie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni,
  • częste polegiwanie,
  • niepodnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy,
  • aktywność fizyczna polegająca na częstych spacerach.

W niektórych sytuacjach, gdy dolegliwości bólowe są bardzo uporczywe, zaleca się bezpieczne dla dziecka maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kobietom w ciąży nie wolno ich nadużywać.

Metodą na poradzenie sobie z bólem jest elektrostymulacja. Prąd o niskiej częstotliwości będzie także pomocny przy bólach porodowych.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również