3 minuty czytania
Spis treści
  1. Jak wygląda poród w wodzie?
  2. Zalety porodu w wodzie
  3. Wady porodu w wodzie

Poród w wodzie to w Polsce całkiem nowe zjawisko. Pierwszy tego rodzaju przypadek odnotowano w 1996 roku, jednakże z roku na rok coraz więcej placówek dysponuje taką usługą. Immersja wodna wychwalana jest przez zadowolone matki z powodu dużego komfortu jakie odczuwały w najważniejszej chwili swojego życia. Obecnie w Polsce istnieje już kilkanaście renomowanych placówek, gdzie matki mogą rodzić w środowisku wodnym.

Jak wygląda poród w wodzie?

Rodzenie w wodzie odbywa się w warunkach optymalnych dla kobiety. Woda ma około 36-37 stopni Celsjusza, czyli tyle ile fizjologicznie wynosi temperatura ludzkiego ciała. Głębokość na jaką zanurza się przyszła mama to około 60 cm. Temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu z basenem oscyluje w granicach 25 stopni. Dzięki temu rodząca odczuwa duży komfort, ponieważ znajduje się w cieplutkiej wodzie. Przez cały czas trwania akcji porodowej lekarze monitorują akcję serca płodu za pomocą kardiotokografii (KTG). Całkowity czas trwania 1 fazy porodu nie może być dłuższy niż 30 minut. Tuż przed samym rozwiązaniem ciężarna musi na chwilę wyjść z basenu. Zmiana temperatury z wyżej na niższą powoduje parcie, co sprawia, że dziecko szybciej przychodzi na świat. Łożysko wydalane już jest poza basenem. Warto jednak mieć na uwadze, że do takiego porodu nie można przystąpić „z marszu”. Wymaga przygotowanie w szkole rodzenia i indywidualnych ustaleń z lekarzem prowadzącym. Oczywiście taki poród w wodzie ma wady i zalety.

Zalety porodu w wodzie

Wiele kobiet szykujących się na powitanie maluszka zadaje sobie pytanie: czy poród w wodzie mniej boli? Zdecydowanie tak. Ciepła woda, w której zanurzona jest kobieta wpływa relaksująco na układ nerwowo-mięśniowy. Dodatkowo, delikatny szum wody naturalnie uspokaja. Całość sprawia, że poród odczuwany jest jako mniej bolesny. Matki, które rodziły w ten sposób opisywały poród jako spokojniejszy. Skurcze porodowe są znacznie mniej przerażające niż podczas naturalnego porodu. Inną zaletą jest mniejsza ilość środków, które podaje się kobiecie. Ciało ludzkie w wodzie odczuwa swój ciężar inaczej, dlatego ciężarna ma znacznie więcej możliwości przybrania dogodnej dla siebie pozycji rodzącej. Nie jest ograniczana przez twarde łóżko. Okazuje się, że podczas porodu w wodzie ginekolodzy znacznie rzadziej rozcinają krocze pacjentek, gdyż woda doskonale rozluźnia mięśniówkę. Rodzenie w basenie ma też niebagatelny wpływ na noworodka. Przeżywa on znacznie mniejszy szok porodowy, gdyż przedostaje się ze środowiska wodnego do wodnego. Jego pierwszy wdech nie jest tak łapczywy i agresywny, lecz bardziej płynny i łagodny. Spekuluje się, że to właśnie dlatego dzieci urodzone we wodzie są mniej płaczliwe i spokojniejsze.

Wady porodu w wodzie

Niestety do największych wad rodzenia w basenie z wodą zalicza się dostępność. Nie każda kobieta może skorzystać z takiego rodzaju rozwiązania ciąży. Każda nieprawidłowość we wczesnych i późnych fazach ciąży, jak zaburzenia tętna maluszka, złe ułożenie płodu czy problemy kardiologiczne matki, są przeciwwskazaniami. Na decyzję lekarza negatywnie wpływa też duża waga dziecka oraz jego wady wrodzone. Również kobiety będące w ciąży bliźniaczej nie zaznają możliwość skorzystania z tej formy porodu. Wszystkie te czynniki mają bowiem wpływ na zwiększone ryzyko krwawienia czy przyspieszenie akcji serca oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Świętuj z nami 18 urodziny
Skorzystaj z rabatu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Metody łagodzenia bólu porodowego

Ból jest od wieków nieodzowną częścią każdego porodu. Jest to powodem strachu u dużej ilości...

Niedokrwistość w ciąży

Niedokrwistość w ciąży, powszechnie nazywana anemią, jest stosunkowo częstym schorzeniem...

Mity dotyczące zabezpieczania krwi pępowinowej

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required