4 minuty czytania
Spis treści
  1. Przyczyny bólu krocza
  2. Ból krocza na początku ciąży
  3. Czy ból krocza jest groźny?
  4. Kłucie w kroczu w ciąży

Ból krocza w ciąży najczęściej pojawia się podczas chodzenia, długotrwałego siedzenia, wstawania lub wysiłku fizycznego. Przyszła mama może odczuwać dyskomfort, pobolewanie lub ucisk w miednicy, który niekiedy promieniuje też na biodra i pachwiny. Ból krocza w ciąży zwykle mija samoistnie po odpoczynku lub zmianie pozycji. Jeżeli jest bardzo uciążliwy, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko rozejścia spojenia łonowego.

Przyczyny bólu krocza

Ból krocza w ciąży zwykle pojawia się w ostatnich tygodniach (większość przyszłych mam zgłasza ból krocza w 9 miesiącu ciąży) i jest związany z przygotowywaniem się organizmu do porodu. Produkowane hormony ciążowe (m.in. relaksyna) powodują, że rozluźniają się więzadła macicy, stawy krzyżowo-biodrowe oraz tkanka kostno-chrzęstna miednicy. Proces ten u części kobiet może powodować ból pachwin i krocza. W ciąży jego przyczyną jest także ucisk macicy na spojenie łonowe.

Ból krocza przed porodem (czyli po 36 tygodniu ciąży) jest spowodowany uciskiem główki dziecka, co oznacza, że jest ono gotowe do przyjścia na świat, a akcja porodowa może rozpocząć się lada dzień.

Ból krocza na początku ciąży

U części kobiet występuje ból krocza na początku ciąży lub w II trymestrze. Nie powinien stanowić powodów do niepokoju, ponieważ jest również związany z działaniem hormonów ciążowych i przygotowywaniem ciała kobiety do systematycznego powiększania się macicy oraz zmiany sylwetki. Ból krocza na początku ciąży przypomina ten, który występuje przed menstruacją.

Czy ból krocza jest groźny?

Ból krocza w ciąży jest objawem fizjologicznym, który, mimo że jest uciążliwy, nie powinien stanowić powodów do niepokoju. Warto jednak powiedzieć o nim lekarzowi prowadzącemu ciążę i poprosić go o konsultację ortopedyczną. Zdarza się, że ból krocza w ciąży jest objawem rozejścia spojenia łonowego.

Rozejście spojenia łonowego to sytuacja, która jest spowodowana zbyt intensywnym rozluźnianiem się tkanki kostno-chrzęstnej miednicy, a dokładniej chrząstkozrostu między prawą i lewą kością łonową. Charakterystycznymi objawami są ból krocza podczas chodzenia oraz trudności z poruszaniem się (tzw. kaczkowaty chód). Rozejście spojenia łonowego utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia poród siłami natury. Problem ten dotyczy 1 na 800 ciężarnych.

Ból krocza w ciąży w sytuacji, gdy doszło do rozejścia spojenia łonowego, jest bardzo silny. Aby go złagodzić, konieczne jest stosowanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych, noszenie specjalnego pasa ortopedycznego (podtrzymującego), ponadto odpoczynek i unikanie noszenia ciężkich przedmiotów. W skrajnych przypadkach lekarz może zlecić ciężarnej przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zdarza się także, że po porodzie konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy ból krocza w ciąży występuje z innymi objawami:

W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) oraz kardiotokograficznego (KTG).

Kłucie w kroczu w ciąży

Niekiedy kobiety zgłaszają kłucie w kroczu w ciąży. Ono również nie powinno powodować niepokoju, ponieważ jest związane z rozluźnianiem się oraz rozciąganiem więzadeł macicy i tkanek chrząstkozrostów miednicy. Kłucie w kroczu w ciąży może pojawić się zarówno na początku, jak i przed rozwiązaniem.

Zobacz też: Upławy w ciąży – przyczyny i charakterystyka

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required