4 minuty czytania
Spis treści
  1. Katar w ciąży - dlaczego powstaje ?
  2. Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?
  3. Sposoby na katar w ciąży

Winowajcą kataru nie zawsze musi być przeziębienie, lub alergia. Jego czynnikiem sprawczym może być sama ciąża. Dzieje się tak na skutek zmian zachodzących w ciele kobiety. Nadmiar estrogenów i progesteronu też może być powodem pojawienia się kataru.  Jak walczyć z tą uporczywą dolegliwością?

Katar w ciąży - dlaczego powstaje ?

Katar w ciąży może się pojawić z wielu powodów. Nadmiar wydzieliny z nosa nie zawsze jest objawem przeziębienia. Wysoki poziom hormonów w okresie ciąży tj. estrogeny i progesteron są najczęstszym sprawcą tej bardzo uporczywej dolegliwości. Na skutek ich działania przepływ krwi przez śluzówkę nosa wzrasta i powoduje obrzęk. W wyniku tego u kobiety pojawia się tzw. uciążliwy katar ciążowy i przymus nieustannego opróżniania nosa. Katar hormonalny w ciąży mija zaraz po porodzie.

Za to ból gardła, kaszel i katar w ciąży mogą świadczyć o infekcji. Przeziębienia nie powinna lekceważyć żadna przyszła mama. Niewinne zakażenie może się przerodzić w poważną chorobę dróg oddechowych, która niesie za sobą nawet ryzyko poronienia. W takich sytuacjach konieczna bywa antybiotykoterapia, która nie służy i mamie i dziecku.

Kobiecie może dokuczać także katar alergiczny. W ciąży podatność na alergeny jest większa, zwłaszcza jeśli przed ciążą kobieta też zmagała się z alergią. O ewentualnych lekach antyhistaminowych musi zadecydować lekarz alergolog.

Zobacz także: Alergia w ciąży

Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?

O rodzaju kataru decyduje kolor wydzieliny z nosa. Katar z krwią w ciąży świadczy o obrzęku śluzówki, który jest spowodowany przez zmiany hormonalne. Żółty katar w ciąży (lub zielony katar w ciąży) to zwiastun infekcji i nie powinno się go zlekceważyć. Infekcje na tle bakteryjnym mogą się przekształcić w zapalenie płuc, lub oskrzeli. Katar na tle alergicznym z kolei będzie wodnisty i bardzo uporczywy.

Wiele przyszłych mam pyta o katar w ciąży - “czy szkodzi dziecku i jak temu zaradzić?” Dolegliwość o ile przeszkadza ciężarnym, to nie będzie szkodliwa dla dziecka, o ile jego skutkiem nie będzie infekcja górnych dróg oddechowych. Jeśli mama ma wątpliwości, co na katar w ciąży jest bezpieczne, musi się udać do lekarza, lub poprosić o pomoc farmaceutę. Na pewno doradzą odpowiedni produkt. 

Przeczytaj również: Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży? Ruchy dziecka

Sposoby na katar w ciąży

Jak leczyć katar w ciąży? Istnieje wiele sposobów na katar w ciąży, które są bezpieczne dla dziecka i matki. Bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki, dzięki czemu katar będzie mniej uciążliwy, a wnętrze nosa mniej obrzęknięte. Bardzo dobrym “nawilżaczem” jest sól fizjologiczna i sole morskie, które pomogą udrożnić nos. Są to jedyne krople na katar w ciąży, których może używać przyszła mama. W sytuacjach naprawdę wyjątkowych zaleca się ciężarnym krople z ksylometazoliną, ale musi być na to zgoda lekarza. Jeśli krople będą niewystarczające, można wypróbować domowe sposoby na katar w ciąży.

Jednym z domowych sposobów, których stosowanie zaleca się z pokolenia na pokolenie, są inhalacje na katar. W ciąży stosowanie olejków eterycznych nie jest zabronione, a wręcz polecane. Olejek eukaliptusowy, sosnowy, albo miętowy będą dobrym wyborem i zminimalizują przeszkadzającą dolegliwość. Do inhalacji potrzebny jest nebulizator, chyba że wypróbujemy dawny sposób naszych babć. Miska z naparem z ziół też jest dobrym pomysłem. W ten sposób można wykorzystać napary z rumianku, macierzanki i lebiodki. Mają właściwości przeciwzapalne, łagodzące i bakteriobójcze.

W aptece można również kupić maść majerankową, która jest sprawdzonym środkiem na katar. Można nią smarować noski nawet bardzo małych dzieci, bez ryzyka, że wystąpi podrażnienie. Jest bezpieczna także dla kobiet w ciąży. Jedyną jej wadą jest charakterystyczny zapach, który nie wszystkie przyszłe mamy tolerują.

Na katar w ciąży można też kupić spray do nosa z sola morską, kwasem hialuronowym, łagodzącym pantenolem i olejkami eterycznymi, które są dostępne bez recepty w każdej aptece. Koszt również nie jest duży i zamyka się w kwocie około 10 złotych za 20 ml.

Przeczytaj też: Objawy i leczenie zgagi w ciąży


Oceń artykuł

4,0

wg. 13 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....