4 minuty czytania
Spis treści
  1. Katar w ciąży - dlaczego powstaje ?
  2. Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?
  3. Sposoby na katar w ciąży

Winowajcą kataru nie zawsze musi być przeziębienie, lub alergia. Jego czynnikiem sprawczym może być sama ciąża. Dzieje się tak na skutek zmian zachodzących w ciele kobiety. Nadmiar estrogenów i progesteronu też może być powodem pojawienia się kataru.  Jak walczyć z tą uporczywą dolegliwością?

Katar w ciąży - dlaczego powstaje ?

Katar w ciąży może się pojawić z wielu powodów. Nadmiar wydzieliny z nosa nie zawsze jest objawem przeziębienia. Wysoki poziom hormonów w okresie ciąży tj. estrogeny i progesteron są najczęstszym sprawcą tej bardzo uporczywej dolegliwości. Na skutek ich działania przepływ krwi przez śluzówkę nosa wzrasta i powoduje obrzęk. W wyniku tego u kobiety pojawia się tzw. uciążliwy katar ciążowy i przymus nieustannego opróżniania nosa. Katar hormonalny w ciąży mija zaraz po porodzie.

Za to ból gardła, kaszel i katar w ciąży mogą świadczyć o infekcji. Przeziębienia nie powinna lekceważyć żadna przyszła mama. Niewinne zakażenie może się przerodzić w poważną chorobę dróg oddechowych, która niesie za sobą nawet ryzyko poronienia. W takich sytuacjach konieczna bywa antybiotykoterapia, która nie służy i mamie i dziecku.

Kobiecie może dokuczać także katar alergiczny. W ciąży podatność na alergeny jest większa, zwłaszcza jeśli przed ciążą kobieta też zmagała się z alergią. O ewentualnych lekach antyhistaminowych musi zadecydować lekarz alergolog.

Katar w ciąży - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?

O rodzaju kataru decyduje kolor wydzieliny z nosa. Katar z krwią w ciąży świadczy o obrzęku śluzówki, który jest spowodowany przez zmiany hormonalne. Żółty katar w ciąży (lub zielony katar w ciąży) to zwiastun infekcji i nie powinno się go zlekceważyć. Infekcje na tle bakteryjnym mogą się przekształcić w zapalenie płuc, lub oskrzeli. Katar na tle alergicznym z kolei będzie wodnisty i bardzo uporczywy.

Wiele przyszłych mam pyta o katar w ciąży - “czy szkodzi dziecku i jak temu zaradzić?” Dolegliwość o ile przeszkadza ciężarnym, to nie będzie szkodliwa dla dziecka, o ile jego skutkiem nie będzie infekcja górnych dróg oddechowych. Jeśli mama ma wątpliwości, co na katar w ciąży jest bezpieczne, musi się udać do lekarza, lub poprosić o pomoc farmaceutę. Na pewno doradzą odpowiedni produkt. 

Sposoby na katar w ciąży

Jak leczyć katar w ciąży? Istnieje wiele sposobów na katar w ciąży, które są bezpieczne dla dziecka i matki. Bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki, dzięki czemu katar będzie mniej uciążliwy, a wnętrze nosa mniej obrzęknięte. Bardzo dobrym “nawilżaczem” jest sól fizjologiczna i sole morskie, które pomogą udrożnić nos. Są to jedyne krople na katar w ciąży, których może używać przyszła mama. W sytuacjach naprawdę wyjątkowych zaleca się ciężarnym krople z ksylometazoliną, ale musi być na to zgoda lekarza. Jeśli krople będą niewystarczające, można wypróbować domowe sposoby na katar w ciąży.

Jednym z domowych sposobów, których stosowanie zaleca się z pokolenia na pokolenie, są inhalacje na katar. W ciąży stosowanie olejków eterycznych nie jest zabronione, a wręcz polecane. Olejek eukaliptusowy, sosnowy, albo miętowy będą dobrym wyborem i zminimalizują przeszkadzającą dolegliwość. Do inhalacji potrzebny jest nebulizator, chyba że wypróbujemy dawny sposób naszych babć. Miska z naparem z ziół też jest dobrym pomysłem. W ten sposób można wykorzystać napary z rumianku, macierzanki i lebiodki. Mają właściwości przeciwzapalne, łagodzące i bakteriobójcze.

W aptece można również kupić maść majerankową, która jest sprawdzonym środkiem na katar. Można nią smarować noski nawet bardzo małych dzieci, bez ryzyka, że wystąpi podrażnienie. Jest bezpieczna także dla kobiet w ciąży. Jedyną jej wadą jest charakterystyczny zapach, który nie wszystkie przyszłe mamy tolerują.

Na katar w ciąży można też kupić spray do nosa z sola morską, kwasem hialuronowym, łagodzącym pantenolem i olejkami eterycznymi, które są dostępne bez recepty w każdej aptece. Koszt również nie jest duży i zamyka się w kwocie około 10 złotych za 20 ml.

Przeczytaj też: Objawy i leczenie zgagi w ciąży

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required