5 minut czytania
Spis treści
  1. Skąd bierze się alergia w ciąży?
  2. Alergeny w ciąży
  3. Leczenie alergii w ciąży
  4. Odczulanie w ciąży
  5. Alergia a poród przedwczesny
  6. Katar w ciąży- inne przyczyny

Skąd bierze się alergia w ciąży?

Alergie są spowodowane nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną organizmu na konkretny alergen, który u zdrowej osoby takiej reakcji nie powoduje. Jeśli kobieta chorowała wcześniej na alergię to w czasie ciąży może dojść zarówno do wyciszenia, jak i zaostrzenia objawów. W trakcie tych 40 tygodni układ immunologiczny przyszłej mamy musi radzić sobie z tolerowaniem rozwijającego się obcego antygenowo płodu. Z tego powodu, organizm przyszłej mamy może zareagować na dotychczas pojawiające się w środowisku alergeny różnorako- zarówno osłabioną odpowiedzią lub jej brakiem, a także zaostrzeniem objawów związanych z alergią.

Jedną z najczęstszych chorób alergicznych jest alergiczny nieżyt nosa (ANN). Objawia się on najczęściej:

  • Obfitą wodnistą wydzieliną z nosa
  • Kichaniem
  • Świądem
  • Uczuciem zapchanego nosa

Towarzyszyć może mu również np. zapalenie spojówek .

Alergeny w ciąży

Wśród alergenów wziewnych wyróżnia się najczęściej:

  • Pyłki traw i drzew
  • Kurz i roztocza
  • Sierść zwierząt
  • Grzyby, pleśnie

Objawy alergiczne mogą wystąpić również po spożyciu różnego rodzaju produktów spożywczych m.in. owoców. U osób cierpiących na alergię wziewną występuje też  ryzyko reakcji krzyżowej. Polega ona na tym, że alergen wziewny jest ściśle związany z konkretnym alergenem pokarmowym. Przykładem takiego zjawiska jest alergia pokarmowa na jabłko, która bardzo często połączona jest z alergią na pyłki brzozy. Symptomy pojawiające się w takiej sytuacji to, poza typowymi objawami alergii wziewnej, także pieczenie w jamie ustnej, obrzęk ust czy języka. Leczenie reakcji krzyżowych często polega na wykluczeniu danego składnika z diety. Taki ruch powinien być jednak zawsze poprzedzony wizytą u lekarza.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Leczenie alergii w ciąży

Alergiczny nieżyt nosa nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Może być  jednak bardzo uciążliwy dla kobiety ciężarnej. Jeśli kobieta chorowała na alergię przed ciążą powinna skonsultować się ze swoim lekarzem, czy dotychczas stosowane leki może zażywać nadal w trakcie ciąży. Jeśli objawy alergii pojawiły się po raz pierwszy po zajściu w ciążę, najlepiej jest udać się do poradni i zidentyfikować czynnik uczulający. Dzięki temu można spróbować unikać go, aby nie prowadzić do zaostrzenia objawów.

Leczenie alergii w trakcie ciąży nigdy nie powinno odbywać się na własną rękę, ponieważ niektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Zazwyczaj stosowane są leki przeciwhistaminowe II. generacji np. cetyryzyna lub loratadyna. W alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa zaleca się również sterydy stosowane donosowo m.in. budezonid.

Odczulanie w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy możliwe jest odczulanie w trakcie ciąży. Jeśli kobieta była odczulana wcześniej, zazwyczaj można kontynuować immunoterapię. W przypadku, gdy alergia została pierwszy raz zdiagnozowana w trakcie ciąży, zaleca się odczulanie dopiero po porodzie. Należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach może dojść do wystąpienia działań niepożądanych takich jak reakcje miejscowe czy pokrzywka. Występują one jednak bardzo rzadko.

Zarówno leczenie alergii, jak i odczulanie w trakcie ciąży nie ma żadnego wpływu na możliwość pobrania krwi pępowinowej i przechowywania komórek macierzystych dziecka. https://www.pbkm.pl/komorki-macierzyste/dlaczego-warto

Alergia a poród przedwczesny

Przyczyny porodu przedwczesnego wciąż pozostają w dużej części zagadką dla specjalistów. Wśród czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie porodu przed terminem wyróżniana jest m.in. reakcja alergiczna. Jako argument używany jest mechanizm produkcji przez komórki tuczne prostaglandyn lub histaminy, które mają zdolność wywoływania czynności skurczowej macicy. Nie jest to jednak jednoznacznie stwierdzone, aby izolowana reakcja alergiczna mogła doprowadzić do porodu przedwczesnego. Jednakże z racji często niekomfortowych objawów uczulenia, warto przez cały okres ciąży pozostawać pod kontrolą alergologa i przyjmować wskazane leki.

Katar w ciąży- inne przyczyny

Katar w trakcie ciąży może mieć przyczyny nie tylko alergiczne. Poza alergicznym nieżytem nosa wyróżnia się też tzw. katar hormonalny, który może pojawić się już na samym początku ciąży. Jest on efektem zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych. Zostaje on zdiagnozowany, jeśli przyszła mama skarży się na katar, ale nie wiąże tego z kontaktem z alergenem. W tej postaci kataru nie występują inne objawy sugerujące np. alergię lub przeziębienie. Katar hormonalny zazwyczaj jest przewlekły i u części kobiet utrzymuje się przez całą ciążę utrudniając m.in. spokojny sen.


Oceń artykuł

3,0

wg. 5 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....