Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

07.03.2023

4 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

W wyniku zmian hormonalnych w okresie ciąży, przyszłe mamy są bardzo podatne na infekcje. Objawem infekcji jest np. uporczywy kaszel, który nieleczony może się przekształcić w poważną chorobę górnych dróg oddechowych. Leczenie kaszlu w ciąży jest utrudnione ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne.

 

Samo pokasływanie nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Jest to jedynie uporczywa dolegliwość, która ze względu na ciążę przyszłej mamy powinna być leczona w początkowej fazie rozwoju. Rozwinięta może być trudna do opanowania i tragiczna w skutkach zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Czy są sposoby na poradzenie sobie z kaszlem w ciąży?

Kaszel w ciąży – dlaczego się pojawia?

Odruch kaszlu wyzwalają alergeny lub nadmiar śluzu w drogach oddechowych. W początkowej fazie infekcji jest on suchy i świszczący, ponieważ błona śluzowa gardła ulega podrażnieniu i nie ma w jej wnętrzu wystarczająco dużo wydzieliny. Jeśli ta się nagromadzi, suchy kaszel przekształca się w mokry, aby uwolnić nadmiar śluzu.

U kobiet w ciąży kaszel może być zwiastunem rozwijającej się infekcji lub alergii, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Należy leczyć każdy kaszel, również kaszel w ciąży. Zagrożenia dla dziecka nie niesie sama jego obecność, lecz fakt, że może stanowić początek poważnej choroby dróg oddechowych i to ona może być niebezpieczna dla płodu. Schorzenia dróg oddechowych wymagają stosowania antybiotyków, z których większość ma działanie teratogenne dla płodu. Tylko nieliczne preparaty można zażywać podczas ciąży. Podobny problem mają mamy, które karmią piersią. W obu tych przypadkach możliwości terapeutyczne są mocno ograniczone.

Jeśli kobieta nie wie, co na kaszel w ciąży będzie skuteczne i bezpieczne, może poprosić o pomoc farmaceutę. Na pewno posłuży on wiedzą i doświadczeniem i pomoże wybrać bezpieczny produkt.

Przeczytaj także: Covid w ciąży – co robić i czy zagraża dziecku? Jak leczyć zakażenie Koronawirusem w ciąży?

Suchy kaszel w ciąży – jak mu zaradzić?

Suchy kaszel w ciąży jest bardzo uciążliwy. Zazwyczaj to od niego rozpoczyna się przeziębienie. Śluzówka gardła jest podrażniona i nie ma w jej wnętrzu wystarczająco dużo wydzieliny, żeby powstrzymać duszący kaszel. W ciąży jakiekolwiek przeziębienie powinno być leczone w początkowej fazie jego rozwoju, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Uporczywy kaszel w ciąży, tuż przed rozwiązaniem, może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród.

Na suchy kaszel pomoże herbatka imbirowa lub syrop zrobiony samodzielnie z imbiru, cytryny i miodu. Kojące i powlekające śluzówkę działanie będzie miało siemię lniane wypijane 2 razy dziennie. W aptece można kupić syrop na kaszel w ciąży, który zawiera prawoślaz. Wiele preparatów z prawoślazem ma w składzie także podbiał, którego kobiety w ciąży powinny unikać, ponieważ udowodniono jego szkodliwe działanie na płód.

Przyszła mama powinna również pamiętać o nawilżaniu gardła. W ten sposób będą działały preparaty z porostu islandzkiego. Kupuje się je bez recepty w postaci pastylek do ssania o smaku miętowym lub czarnej porzeczki. Gardło można nawilżyć, stosując inhalacje z soli fizjologicznej. Do ich wykonania potrzebny jest nebulizator. Jeśli przyszła mama go nie posiada, może wykorzystać miskę z wodą i ręcznik. To stary sprawdzony sposób stosowany przez nasze babcie.

Mokry kaszel w ciąży – co robić?

W celu pozbycia się dolegliwości przyszła mama może sięgnąć po domowe sposoby na kaszel w ciąży. Jedną z metod jest sporządzenie syropu z czosnku, cebuli i miodu. Niestety nie każda ciężarna toleruje jego zapach. Rozwiązaniem problemu może być syrop na kaszel dla kobiet w ciąży, który zawiera wyciąg z malin i witaminy C. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z jego ilością, bo może wywołać skurcze macicy.

Na mokry kaszel w ciąży skuteczne będą inhalacje z olejków eterycznych: sosnowego, eukaliptusowego i miętowego, które ułatwią oddychanie. Można je zakraplać na pościel. Sen będzie dużo łatwiejszy.

Kobieta ciężarna nie może stosować klasycznych syropów wykrztuśnych. Zawierają alkohol, którego nawet najmniejsza ilość jest niebezpieczna dla malucha. Jeśli kaszel się nasila albo przedłuża w nieskończoność, należy iść do lekarza. W ciąży wiele leków jest zabronionych i nie wolno ich przyjmować na własną rękę. Decyzję o zastosowaniu środków farmaceutycznych o możliwym szkodliwym działaniu podejmuje lekarz. Zapada ona w momencie, gdy korzyść z zażywania leku jest większa niż potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Przeczytaj także: Toksoplazmoza – co to jest i jak leczyć toksoplazmozę w ciąży?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 3

(
4
(3)
)

Zainteresują Cię również