4 minuty czytania
Spis treści
  1. Koronawirus u kobiet w ciąży
  2. Koronawirus w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?
  3. Koronawirus w ciąży – profilaktyka

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, zaczął się rozprzestrzeniać pod koniec 2019 roku. Objawy infekcji to duszność, suchy kaszel, gorączka i osłabienie, a infekcja może ostatecznie doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, niewydolności oddechowej lub posocznicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wciąż trwają badania dotyczące tego, czy koronawirus w ciąży stwarza zagrożenie dla rozwijającego się płodu i samej ciężarnej.

Koronawirus u kobiet w ciąży

Informacje na temat tego, jak przebiega koronawirus w ciąży, dostarcza badanie opublikowane w naukowym czasopiśmie medycznym The Lancet. Jego celem było ukazanie tego, jak przebiega infekcja u ciężarnych oraz czy jest możliwe przeniesienie zakażenia na rozwijający się w macicy płód. Badacze objęli obserwacją 9 kobiet w Wuhan w Chinach. Materiałem do badań był płyn owodniowy, krew pępowinowa i mleko matki. Pobrano także wymazy z gardła noworodków. U wszystkich ciężarnych poród odbywał się przez cesarskie cięcie.

Podczas badań nie stwierdzono, aby koronawirus w ciąży stwarzał zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Wszystkie próbki pobrane od zakażonych ciężarnych były negatywne. W mleku matki także nie wykryto wirusa wywołującego COVID-19. Ze względu na to, że jest to nowy patogen, trzeba jednak mieć na uwadze konieczność wykonania kolejnych badań. Ich celem ma być określenie ryzyka przeniesienia infekcji z matki na dziecko podczas porodu naturalnego, wpływu koronawirusa na łożysko oraz możliwych powikłań (w tym poronienia i porodu przedwczesnego). 

W międzyczasie w prasie pojawiło się kilka doniesień o noworodkach, u których wykryto koronowirusa, ale w chwili obecnej nie ma naukowych dowodów na to jak doszło do przeniesienia wirusa. Naukowcy na podstawie wcześniejszych obserwacji skłaniają się ku opinii, że w ciąży płód nie jest poddawany ekspozycji na wirusa, a do zakażenia doszło już po porodzie.

Udało się określić także, jak przebiega koronawirus w ciąży. Objawy nie różnią się od dolegliwości zgłaszanych przez resztę populacji. W większości przypadków obserwuje się suchy kaszel, gorączkę, zmęczenie, osłabienie i duszność. Wśród badanych ciężarnych nie rozwinęło się ciężkie zapalenie płuc. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kobiety w ciąży mają osłabiony układ odpornościowy, dlatego mogą być bardziej podatne na różne infekcje, a niektóre dolegliwości np. podwyższona temperatura ciała powodują, że zagrożony jest stan zdrowia płodu (zwłaszcza w I trymestrze).

Koronawirus w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?

Kobieta, która zaobserwuje u siebie charakterystyczne objawy infekcji (kaszel, osłabienie, katar, gorączkę) lub znajduje się w grupie ryzyka (miała kontakt z osobą chorą, przebywała za granicą), powinna skontaktować się ze swoim lekarzem lub zadzwonić na specjalną infolinię (tel. 800-190-590) i postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Nie jest wskazane samodzielne zgłaszanie się do przychodni lub na szpitalny oddział ratunkowy.

Koronawirus w ciąży – profilaktyka

Ryzyko zakażenia koronawirusem w ciąży znacznie maleje, jeżeli przestrzega się oficjalnych zaleceń oraz stosuje środki zapobiegawcze. Należy unikać dużych skupisk ludzi i w miarę możliwości pozostać w domu (praca zdalna, zakupy on-line itp.).. Ponadto należy często myć ręce oraz stosować środki dezynfekujące. Warto mieć na uwadze, że maseczka nie chroni przed zakażeniem. Jednak poleca się ją nosić osobom, które kaszlą, kichają lub wykazują inne objawy.

Dlaczego warto
bankować krew pępowinową?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Rozstępy w ciąży – dlaczego i kiedy się pojawiają, jak im przeciwdziałać i jak je leczyć?

Rozstępy, czyli zmiany skórne, przypominające pionowe, czerwone, wąskie blizny, to powszechne...

Niedociśnienie w ciąży – przyczyny i objawy zjawiska, bezpieczne sposoby leczenia

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest związane z poważną chorobą krążeniową. To najczęściej...

TSH w ciąży – normy i wahania. Jak interpretować wyniki?

Badanie w ciąży poziomu TSH, czyli hormonu odpowiedzialnego za funkcjonowanie organizmu przyszłej...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.