4 minuty czytania
Spis treści
  1. Koronawirus u kobiet w ciąży
  2. Koronawirus w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?
  3. Koronawirus w ciąży – profilaktyka

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, zaczął się rozprzestrzeniać pod koniec 2019 roku. Objawy infekcji to duszność, suchy kaszel, gorączka i osłabienie, a infekcja może ostatecznie doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, niewydolności oddechowej lub posocznicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wciąż trwają badania dotyczące tego, czy koronawirus w ciąży stwarza zagrożenie dla rozwijającego się płodu i samej ciężarnej.

Koronawirus u kobiet w ciąży

Informacje na temat tego, jak przebiega koronawirus w ciąży, dostarcza badanie opublikowane w naukowym czasopiśmie medycznym The Lancet. Jego celem było ukazanie tego, jak przebiega infekcja u ciężarnych oraz czy jest możliwe przeniesienie zakażenia na rozwijający się w macicy płód. Badacze objęli obserwacją 9 kobiet w Wuhan w Chinach. Materiałem do badań był płyn owodniowy, krew pępowinowa i mleko matki. Pobrano także wymazy z gardła noworodków. U wszystkich ciężarnych poród odbywał się przez cesarskie cięcie.

Podczas badań nie stwierdzono, aby koronawirus w ciąży stwarzał zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Wszystkie próbki pobrane od zakażonych ciężarnych były negatywne. W mleku matki także nie wykryto wirusa wywołującego COVID-19. Ze względu na to, że jest to nowy patogen, trzeba jednak mieć na uwadze konieczność wykonania kolejnych badań. Ich celem ma być określenie ryzyka przeniesienia infekcji z matki na dziecko podczas porodu naturalnego, wpływu koronawirusa na łożysko oraz możliwych powikłań (w tym poronienia i porodu przedwczesnego). 

W międzyczasie w prasie pojawiło się kilka doniesień o noworodkach, u których wykryto koronowirusa, ale w chwili obecnej nie ma naukowych dowodów na to jak doszło do przeniesienia wirusa. Naukowcy na podstawie wcześniejszych obserwacji skłaniają się ku opinii, że w ciąży płód nie jest poddawany ekspozycji na wirusa, a do zakażenia doszło już po porodzie.

Udało się określić także, jak przebiega koronawirus w ciąży. Objawy nie różnią się od dolegliwości zgłaszanych przez resztę populacji. W większości przypadków obserwuje się suchy kaszel, gorączkę, zmęczenie, osłabienie i duszność. Wśród badanych ciężarnych nie rozwinęło się ciężkie zapalenie płuc. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kobiety w ciąży mają osłabiony układ odpornościowy, dlatego mogą być bardziej podatne na różne infekcje, a niektóre dolegliwości np. podwyższona temperatura ciała powodują, że zagrożony jest stan zdrowia płodu (zwłaszcza w I trymestrze).

Kurs Srodtekstowy v1 1

Koronawirus w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?

Kobieta, która zaobserwuje u siebie charakterystyczne objawy infekcji (kaszel, osłabienie, katar, gorączkę) lub znajduje się w grupie ryzyka (miała kontakt z osobą chorą, przebywała za granicą), powinna skontaktować się ze swoim lekarzem lub zadzwonić na specjalną infolinię (tel. 800-190-590) i postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Nie jest wskazane samodzielne zgłaszanie się do przychodni lub na szpitalny oddział ratunkowy.

Koronawirus w ciąży – profilaktyka

Ryzyko zakażenia koronawirusem w ciąży znacznie maleje, jeżeli przestrzega się oficjalnych zaleceń oraz stosuje środki zapobiegawcze. Należy unikać dużych skupisk ludzi i w miarę możliwości pozostać w domu (praca zdalna, zakupy on-line itp.).. Ponadto należy często myć ręce oraz stosować środki dezynfekujące. Warto mieć na uwadze, że maseczka nie chroni przed zakażeniem. Jednak poleca się ją nosić osobom, które kaszlą, kichają lub wykazują inne objawy.

Złap okazję
10% zniżki na krew pępowinową

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Beta- hCG- ile wynosi w ciąży?

Beta- hCG jest wykorzystywana w testach ciążowych. Dzięki jej stężeniu monitorowany jest także...

Pęknięcie krocza przy porodzie

Wiele kobiet w ciąży boi się porodu siłami natury i powikłań takich jak pęknięcie krocza. Położne...

Ile kosztuje bankowanie krwi pępowinowej w 2021 roku?

Drodzy przyszli Rodzice, czy braliście pod uwagę możliwość przechowywania komórek macierzystych...

Kalendarz ciąży – co dzieje się w brzuchu matki w każdym trymestrze

Kalendarz ciąży bogaty jest w wiele momentów przełomowych dla życia płodowego – rozwinięcie serca...