4 minuty czytania
Spis treści
  1. 30 tydzień ciąży - co słychać u malucha?
  2. 30 tydzień ciąży - który to miesiąc i co się zmienia u mamy?
  3. Badania do wykonania w 30 tygodniu ciąży

 

Wszelkie obawy przyszła mama może rozwiać podczas rozmów z innymi kobietami ciężarnymi. Strach jest zupełnie normalny, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. To dobry moment na to, aby poczynić przygotowania w domu na powitanie nowego członka rodziny. Pozwoli to odgonić natrętne myśli.

30 tydzień ciąży - co słychać u malucha?

W 30 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być mniej intensywne. Powodem tego jest jego intensywny wzrost w tym okresie. Rozwija się wtedy układ kostny i układ ruchu. Maluch gromadzi tkankę tłuszczową, która powoduje że jest mu coraz ciaśniej. Dostarczenie mu nieco słodkości powinno go trochę pobudzić. Na pewno odwdzięczy się niejednym kopniakiem.

Skóra malucha jest pokryte delikatnym meszkiem (lanugo), który odpowiada za termoregulację. Zazwyczaj meszek znika jeszcze przed porodem, gdyż organizm jest już zdolny do samodzielnego regulowania temperatury ciała.

U malucha trwa intensywny rozwój mózgu. Tworzą się fałdy, które w następnych tygodniach połączy sieć połączeń. Malec ma już dobrze wykształcone narządy płciowe. Niektóre mamy, które wcześniej nie miały okazji, mogą w końcu poznać płeć swojego dzidziusia.

W tym okresie tętno dziecka jest wysokie. To blisko 140 uderzeń na minutę. Zostanie tak do czasu rozwiązania. W 30 tygodniu ciąży waga dziecka powinna oscylować w okolicach 1 kg, nawet do 1,5 kg.

30 tydzień ciąży - który to miesiąc i co się zmienia u mamy?

30 tydzień ciąży to środek 7 miesiąca. Przyszła mama może odczuwać zmęczenie i wrażenie parcia na pęcherz, co wiąże się z intensywnymi zmianami zachodzącymi w jej ciele. W czasie tego tygodnia może pojawić się ból piersi, co jest znakiem, że zaczyna tworzyć się w nich pokarm. Warto wówczas zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, co znacznie poprawia komfort.

Pojawiają się też ze strony układu pokarmowego. Najczęściej dokuczają zgaga, zaparcia i wzdęcia. Powodem tego jest wysoko uniesiony w 30 tygodniu ciąży brzuch i rozciągająca się macica. Warto zasięgnąć wówczas porady specjalistów lub bardziej doświadczonych mam, które skutecznie poradziły sobie z tymi problemami.

W przypadku złego samopoczucia mama może poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie. Odpoczynek w tym okresie jest wskazany i pozwoli cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Badania do wykonania w 30 tygodniu ciąży

Przyszła mama nie powinna zapominać o badaniach. W tym tygodniu ciąży musi wykonać:

  • morfologię,
  • badanie ogólne moczu,
  • antygen Hbs,
  • przeciwciała anty-RH,
  • toksoplazmoza - badanie jest bardzo ważne, jeśli mama ma styczność z kotami. Powinna w tym czasie unikać kontaktu z ich odchodami.

Większość z tych badań wykonuje się przed każdą wizytą u lekarza (potrzebne jest skierowanie). Na wizycie mamę zwyczajowo waży się i wykonuje pomiar ciśnienia.

Podczas wykonywanego w 30 tygodniu ciąży USG ocenia się tętno płodu i jego ułożenie. Mama może zobaczyć malucha. W 30 tygodniu ciąży dziecko jest jeszcze malutkie. Byłoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania bez pomocy specjalistów.

Przeczytaj także: Ile waży i jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży?

Jaki jest koszt
bankowania krwi pępowinowej?

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Wady letalne- rodzaje i diagnostyka/ czym są?

Rozwój diagnostyki prenatalnej umożliwia wykrywanie wielu chorób dzieci już na etapie ciąży....

GBS w ciąży- co oznacza?

Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...

Co myśli specjalista ginekologii i położnictwa o pobieraniu i przechowywaniu krwi pępowinowej?

Dr Robert Jędra - lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, pracujący w Uniwersyteckim Centrum...

Suplementy w ciąży- brać czy nie?

Każda przyszła mama chce, aby przebieg ciąży i rozwój dziecka przebiegał w jak najlepszych...