7 minut czytania
Spis treści
 1. 30. tydzień ciąży
 2. Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży
 3. Jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży?
 4. Ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży
 5. Jak zmienia się ciało w 30. tygodniu ciąży?
 6. Dolegliwości w 30. tygodniu ciąży
 7. Badania w 30. tygodniu ciąży
 8. USG w 30. tygodniu ciąży

W 30. tygodniu ciąży może nasilać się syndrom wicia gniazda. Przyszła mama instynktownie przygotowuje się na przyjście dziecka na świat. To doskonały moment na skompletowanie wyprawki, a nawet przygotowanie torby do porodu. Kobieta nie może jednak zapominać o tym, że również jej ciało musi być przygotowane na poród. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń mięśni Kegla, a także podtrzymywanie codziennej aktywności fizycznej, dostosowanej do stanu zdrowia i możliwości. Dobrze jest chodzić na spacery, jeździć na rowerze stacjonarnym lub gimnastykować się w domu.

30. tydzień ciąży

Wiele przyszłych mam zastanawia się, w którym miesiącu ciąży wypada 30. tydzień. Jest to sam środek 7. miesiąca oraz początkowy tydzień 3. trymestru. Do porodu zostało już niewiele. Większość ciężarnych nie może doczekać się powitania dziecka na świecie i intensywnie się do tego przygotowuje. Część z nich odczuwa jednak niepokój i stres. Jest on związany z obawami o sam przebieg porodu i ból, który mu towarzyszy.

Warto porozmawiać ze swoją położną i omówić z nią plan porodu. Ciężarna powinna mieć wiedzę na temat możliwości zmniejszających uczucie bólu. Należy przygotowywać nie tylko swoje ciało, ale też psychikę. Dobrze jest się relaksować i nauczyć technik radzenia sobie ze stresem. Należy zrezygnować ze słuchania opowieści innych kobiet na temat porodu i związanych z nim dolegliwości – każdy ma inne odczucia.

W 30. tygodniu ciąży można porozmawiać z partnerem o towarzyszeniu przy porodzie. Obecność bliskiej osoby poprawia komfort ciężarnej i daje większe poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że musi to być wspólna decyzja. Nie każdy (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn) jest gotowy na takie przedsięwzięcie.

Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży

Dziecko w 30. tygodniu życia płodowego ma wykształcone wszystkie narządy, a większość z nich podjęła już pracę. Nadal jednak rozwijają się płuca. W mózgu tworzą się fałdy i nowe połączenia nerwowe. Dobrze działają też wszystkie zmysły.

W 30. tygodniu ciąży wzmacnia się układ kostny dziecka. Zwiększa się też ilość tkanki tłuszczowej. Ciało maluszka jest pokryte meszkiem. Odpowiada on za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. W momencie porodu jest już jednak nieobecny.

W 30. tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Dzieje się to za sprawą przeciwciał, które są mu przekazywane przez mamę.

Jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży?

Dziecko w 30. tygodniu ciąży wygląda już prawie tak samo, jak noworodek. Jest jednak dużo mniejsze. Mierzy około 40 cm, a jego waga wynosi nawet 1,5 kg. W razie porodu przedwczesnego ma ono spore szanse na przeżycie poza organizmem mamy. Wcześniak musi jednak pozostawać pod ścisłą opieką neonatologiczną. Dzieje się tak, ponieważ mogą u niego wystąpić różnego rodzaju komplikacje, spowodowane niedojrzałością niektórych narządów wewnętrznych. Nie ma też jeszcze dobrze rozwiniętej tkanki tłuszczowej.

Ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży

Dziecko w 30. tygodniu ciąży ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego jego ruchy nie są już tak intensywne. Wciąż jednak są bardzo dobrze wyczuwalne przez przyszłą mamę i nadal mogą powodować ból – szczególnie te kopniaki, które są wykonywane w kierunku narządów jamy brzusznej. Ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży można pobudzić poprzez zjedzenie czegoś słodkiego, muzykę, mówienie do brzucha lub jego głaskanie.

Część dzieci może już przyjąć pozycję do porodu. Nie ma powodów do obaw, gdy tak się nie dzieje. Maluszek ma jeszcze trochę czasu (i miejsca), aby się obrócić. Większość dzieci układa się główką w dół. Może się jednak zdarzyć, że płód przyjmie pozycję pośladkową lub poprzeczną.

Jak zmienia się ciało w 30. tygodniu ciąży?

Brzuch w 30. tygodniu ciąży jest już duży i nadal się powiększa. Również dno macicy umiejscawia się wyżej. Narząd ten zaczyna uciskać nie tylko na narządy wewnętrzne, ale też na naczynia krwionośne i nerwy. Wiąże się z tym szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Przyszła mama w 30. tygodniu ciąży może zaobserwować spadek energii. Nie powinna rezygnować z tego powodu ze swoich codziennych aktywności, ale musi zadbać też o odpoczynek i relaks, aby organizm miał czas się zregenerować. Na skutek zmian hormonalnych mogą pojawić się częste wahania nastroju.

Dolegliwości w 30. tygodniu ciąży

Dolegliwości w 30. tygodniu ciąży są spowodowane przede wszystkim stale zwiększającym się obwodem brzucha oraz wzrostem masy ciała. Obecne są problemy z oddychaniem, ponieważ przepona jest uciśnięta. Przyszła mama może też szybciej się męczyć i łapać zadyszkę nawet po niezbyt wymagającym wysiłku fizycznym. Część kobiet obserwuje u siebie chrapanie.

Duży brzuch w 30. tygodniu ciąży może być przyczyną problemów ze snem. Bezsenność jest też wynikiem ucisku na pęcherz, co wymaga częstszych wizyt w toalecie – także w nocy. Co ciekawe, wybudzać ze snu mogą ruchy dziecka. Maluszek zwykle śpi w dzień, natomiast jest aktywny w nocy.

Bardzo dokuczliwe są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Żołądek jest bardzo ściśnięty, dlatego po spożyciu posiłku często pojawia się zgaga. Przyszła mama powinna dbać o to, aby posiłki nie były zbyt obfite. Do diety trzeba też włączyć produkty z błonnikiem pokarmowym, ponieważ pozwala to zapobiegać zaparciom.

Macica może uciskać na naczynia krwionośne. Powoduje to zaburzenia w przepływie krwi. Z tego powodu często pojawiają się obrzęki kończyn dolnych. Gdy uciśnięte są również nerwy, dokucza ból kręgosłupa. Często rozwija się rwa kulszowa, która objawia się dolegliwościami bólowymi, promieniującymi aż do nogi.

Badania w 30. tygodniu ciąży

W 30. tygodniu ciąży ciężarna powinna zgłosić się na kolejne badania – jeżeli nie wykonała ich na początku 7. miesiąca. Terminy wizyt należy ustalać indywidualnie ze swoim lekarzem.

Zalecane badania w 30. tygodniu ciąży to:

 • badanie ogólne i badanie ginekologiczne,
 • ocena pH wydzieliny pochwowej,
 • badanie ogólne moczu,
 • testy laboratoryjne krwi,
 • pomiar masy ciała,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Trzydziesty tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie badania przeciwciał anty-RH. Jest ono bardzo ważne, ponieważ pozwala wykryć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Jeżeli mama ma RH ujemne, a jej dziecko dodatnie, może dojść do szeregu komplikacji. Dzieje się tak, ponieważ organizm ciężarnej wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi D, obecnemu na powierzchni erytrocytów dziecka. W efekcie u noworodka rozwija się choroba hemolityczna. Aby temu zapobiec, kobiecie podawane są przeciwciała anty-D-Rh (najlepiej zrobić to między 28. a 30. tygodniem ciąży).

Między 28. a 32. tygodniem ciąży jest wskazane wykonanie ostatniego badania ultrasonograficznego (USG). Kolejne zaleca się tylko, gdy jest taka potrzeba (nie doszło do porodu w 40. tygodniu ciąży lub pojawiły się niepokojące objawy). Jest ono obowiązkowe. Trzydziesty tydzień ciąży jest dobrym momentem na zgłoszenie się do lekarza w celu wykonania USG.

USG w 30. tygodniu ciąży

USG w 30. tygodniu ciąży jest wykonywane w celu dokonania ponownej oceny anatomicznej dziecka. Lekarz dokładnie analizuje budowę ciała maluszka oraz narządy wewnętrzne. Dzięki temu może wykryć ewentualne nieprawidłowości, które były niewidoczne na poprzednich etapach rozwoju. W czasie badania USG w 30. tygodniu ciąży obliczana jest też masa ciała dziecka. Tym samym możliwe jest rozpoznanie zaburzeń wzrastania.

Przeczytaj także: Ile waży i jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...