3 minuty czytania
Spis treści
  1. 30 tydzień ciąży - co słychać u malucha?
  2. 30 tydzień ciąży - który to miesiąc i co się zmienia u mamy?
  3. Badania do wykonania w 30 tygodniu ciąży

 

Wszelkie obawy przyszła mama może rozwiać podczas rozmów z innymi kobietami ciężarnymi. Strach jest zupełnie normalny, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. To dobry moment na to, aby poczynić przygotowania w domu na powitanie nowego członka rodziny. Pozwoli to odgonić natrętne myśli.

30 tydzień ciąży - co słychać u malucha?

W 30 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być mniej intensywne. Powodem tego jest jego intensywny wzrost w tym okresie. Rozwija się wtedy układ kostny i układ ruchu. Maluch gromadzi tkankę tłuszczową, która powoduje że jest mu coraz ciaśniej. Dostarczenie mu nieco słodkości powinno go trochę pobudzić. Na pewno odwdzięczy się niejednym kopniakiem.

Skóra malucha jest pokryte delikatnym meszkiem (lanugo), który odpowiada za termoregulację. Zazwyczaj meszek znika jeszcze przed porodem, gdyż organizm jest już zdolny do samodzielnego regulowania temperatury ciała.

U malucha trwa intensywny rozwój mózgu. Tworzą się fałdy, które w następnych tygodniach połączy sieć połączeń. Malec ma już dobrze wykształcone narządy płciowe. Niektóre mamy, które wcześniej nie miały okazji, mogą w końcu poznać płeć swojego dzidziusia.

W tym okresie tętno dziecka jest wysokie. To blisko 140 uderzeń na minutę. Zostanie tak do czasu rozwiązania. W 30 tygodniu ciąży waga dziecka powinna oscylować w okolicach 1 kg, nawet do 1,5 kg.

30 tydzień ciąży - który to miesiąc i co się zmienia u mamy?

30 tydzień ciąży to środek 7 miesiąca. Przyszła mama może odczuwać zmęczenie i wrażenie parcia na pęcherz, co wiąże się z intensywnymi zmianami zachodzącymi w jej ciele. W czasie tego tygodnia może pojawić się ból piersi, co jest znakiem, że zaczyna tworzyć się w nich pokarm. Warto wówczas zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, co znacznie poprawia komfort.

Pojawiają się też ze strony układu pokarmowego. Najczęściej dokuczają zgaga, zaparcia i wzdęcia. Powodem tego jest wysoko uniesiony w 30 tygodniu ciąży brzuch i rozciągająca się macica. Warto zasięgnąć wówczas porady specjalistów lub bardziej doświadczonych mam, które skutecznie poradziły sobie z tymi problemami.

W przypadku złego samopoczucia mama może poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie. Odpoczynek w tym okresie jest wskazany i pozwoli cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.

Badania do wykonania w 30 tygodniu ciąży

Przyszła mama nie powinna zapominać o badaniach. W tym tygodniu ciąży musi wykonać:

  • morfologię,
  • badanie ogólne moczu,
  • antygen Hbs,
  • przeciwciała anty-RH,
  • toksoplazmoza - badanie jest bardzo ważne, jeśli mama ma styczność z kotami. Powinna w tym czasie unikać kontaktu z ich odchodami.

Większość z tych badań wykonuje się przed każdą wizytą u lekarza (potrzebne jest skierowanie). Na wizycie mamę zwyczajowo waży się i wykonuje pomiar ciśnienia.

Podczas wykonywanego w 30 tygodniu ciąży USG ocenia się tętno płodu i jego ułożenie. Mama może zobaczyć malucha. W 30 tygodniu ciąży dziecko jest jeszcze malutkie. Byłoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania bez pomocy specjalistów.

Przeczytaj także: Ile waży i jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required