3 minuty czytania
Spis treści
  1. Jak rozwija się ciąża w 1 tygodniu?
  2. Objawy ciąży w 1 tygodniu
  3. Pierwszy tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
  4. Badania, które warto wykonać w 1 tygodniu ciąży
  5. Suplementacja kwasu foliowego

Początek ciąży jest bardzo ekscytujący dla przyszłych rodziców. Chcą oni wiedzieć jak najwięcej o tym, jak rozwija się dziecko. Ważne są także wyzwania, z którymi przychodzi mierzyć się w czasie ciąży – zwłaszcza gdy jest to ich pierwszy potomek. 9 miesięcy oczekiwania to czas, w którym zachodzą intensywne zmiany. Dlatego rodzice śledzą je tydzień po tygodniu.

Jak rozwija się ciąża w 1 tygodniu?

Tak naprawdę 1 tydzień ciąży jest momentem, w którym w macicy jeszcze nie rozwija się dziecko. Jak to możliwe? Ma to związek z regułą Naegelego, która obowiązuje w ginekologii i położnictwie. Zgodnie z nią za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Natomiast zapłodnienie ma zwykle miejsce około 2 tygodnie później.Można zatem powiedzieć, że w tym czasie nie jesteś jeszcze faktycznie w ciąży. Jednak w organizmie już zachodzą istotne zmiany, które przygotowują go na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Dlatego ten 1 tydzień ciąży ma duże znaczenie dla jej przebiegu. W czasie miesiączki dochodzi do złuszczenia błony śluzowej, która rozrosła się w ciągu ostatnich 2 tygodni. Dzięki temu w kolejnych dniach będzie mógł pojawić się nowy nabłonek – gotowy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jest to ważne, ponieważ od jego grubości zależy zagnieżdżenie się zarodka, a także warunki jego rozwoju. W 1 tygodniu ciąży dojrzewa też pęcherzyk, z którego zostanie uwolnione jajeczko w dniu owulacji.

Objawy ciąży w 1 tygodniu

Objawy w 1 tygodniu ciąży nie są typowe. Właściwie nie odczuwasz jeszcze żadnych dolegliwości ciążowych. One pojawiają się dopiero po zapłodnieniu, gdy istotnie wzrośnie poziom hormonów (zwłaszcza gonadotropiny kosmówkowej). W 1 tygodniu ciąży obecne jest krwawienie menstruacyjne. Trwa ono 3–5 dni. Zwykle nie różni się niczym od innych miesiączek. Towarzyszą mu bóle w podbrzuszu, rozdrażnienie i tkliwość piersi.

Pierwszy tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

1 tydzień ciąży jest czasem, w którym powinnaś szczególnie o siebie dbać. Jeżeli planujesz zostać mamą, zrezygnuj z używek. Przyjrzyj się także swoim codziennym nawykom. Konieczne jest stosowanie zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Dania powinny być różnorodne, a do każdego z nich dołączona jest porcja świeżych warzyw. Dzięki temu dostarczasz organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Nie zapomnij też o aktywności fizycznej. Zalecane są umiarkowane ćwiczenia, dostosowane do możliwości organizmu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, możesz kontynuować je przez całą ciążę. To z pewnością pozwoli zachować dobre samopoczucie i przygotuje do porodu.

Badania, które warto wykonać w 1 tygodniu ciąży

1 tydzień ciąży nie jest jeszcze czasem, w którym możesz wykonać test ciążowy. Powinnaś jednak rozważyć przeprowadzenie innych badań laboratoryjnych. Pozwolą one poznać stan zdrowia i rozpocząć leczenie ewentualnych nieprawidłowości, zanim dojdzie do zapłodnienia. Poproś swojego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na morfologię krwi, poziom glukozy na czczo, próby wątrobowe, badania hormonów tarczycy. Udaj się także do stomatologa, aby ocenić stan jamy ustnej.

Suplementacja kwasu foliowego

Jeżeli planujesz zostać mamą, rozpocznij suplementację kwasu foliowego. Jest to witamina, która odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce wad cewy nerwowej, czyli różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z rozwojem układu nerwowego u dziecka.


Oceń artykuł

3,0

wg. 34 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....