4 minuty czytania
Spis treści
  1. 18. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Płód w 18. tygodniu
  3. Rozwój dziecka w 18. tygodniu ciąży
  4. Samopoczucie przyszłej mamy w 18. tygodniu ciąży

W ciąży tydzień 18. to czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie, a szczególnie o kręgosłup i profilaktykę przeciwobrzękową. Dobrym rozwiązaniem na tym etapie są aktywności, takie jak pływanie, specjalny masaż lub ćwiczenia ciążowe.

18. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Tydzień 18. to prawie połowa ciąży. Rozpoczyna się właśnie 5. miesiąc, w którym dziecko nadal będzie bardzo intensywnie rosło. Od 18. tygodnia można wykonywać badania ultrasonograficzne (USG) połówkowe. Powoli można oczekiwać informacji o płci dziecka, choć jednoznaczną ocenę lekarz może wydać około 19.–20. tygodnia, kiedy płód będzie miał w pełni wykształcone narządy płciowe.

Płód w 18. tygodniu

Brzuch w 18. tygodniu ciąży staje się coraz bardziej widoczny. Kobiecie jeszcze udaje się go ukryć pod luźnymi ubraniami, natomiast za chwilę nie będzie to już możliwe. Masa dziecka wynosi w tej chwili około 190 g, jego długość to natomiast 14 cm.

Na tym etapie w macicy robi się coraz mniej miejsca, dlatego przyszła mama (wieloródka) zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Te z kolei stają się intensywniejsze: maluch zaczyna kopać i trenuje fikołki. Jest także coraz bardziej wyczulony na nacisk wód płodowych. Kopnięciem potrafi okazać niezadowolenie ze zbyt dużego ucisku (np. wywołanego przez ubranie mamy).

Rozwój dziecka w 18. tygodniu ciąży

Dziecko w 18. tygodniu ciąży ma coraz lepiej rozwinięte zmysły. Również jego ciało rozwija się dynamicznie. Pokrywa je specjalna maź płodowa, która pełni funkcje ochronne, oraz meszek (lanugo). Pod skórą (nadal dość powoli) odkłada się tłuszcz. Skóra maluszka ciągle jest jednak przezroczysta. Uformowane są rączki i stópki. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży można zobaczyć, jak dziecko robi minki. Bardzo dynamicznie rozwija się jego mózg. Na początku 5. miesiąca wokół włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym powstaje tzw. osłonka tłuszczowa (mielina). Będzie ona formować się do 1. roku życia. Dzięki niej możliwe jest przewodzenie impulsów nerwowych, przekładające się na inteligencję i szybszy przepływ informacji w mózgu dziecka. W układzie pokarmowym zaczynają działać trzustka i wątroba, formuje się smółka – a więc pierwsza kupka, która świadczy o pracy jelit. 

Serce dziecka jest już ukształtowane na tyle, że możliwe jest stwierdzenie ewentualnych wad, co jest szczególnie ważne, ponieważ nowoczesna medycyna sporą część z nich jest w stanie wyeliminować już na etapie ciąży. Wewnątrzmaciczna korekcja może objąć np. zwężenie zastawki aortalnej. Dzięki diagnozie i leczeniu prenatalnemu można znacznie ograniczyć liczbę późniejszych problemów kardiologicznych.

Samopoczucie przyszłej mamy w 18. tygodniu ciąży

Tydzień 18. to czas, kiedy przyszła mama powinna powoli myśleć o zakupie ubrań ciążowych. Ponieważ cały czas rośnie brzuch, ciężarna zaczyna odczuwać dolegliwości ze strony kręgosłupa. Powinna więc jak najwięcej wypoczywać w pozycji leżącej i półleżącej, a jednocześnie sporo spacerować i pływać lub wykonywać ćwiczenia wzmacniająco-rozciągające. Ponieważ macica podnosi się coraz wyżej i uciska żołądek, kobieta może mieć problemy ze zgagą. Jest to więc ostatni dzwonek, aby zrezygnować z mocnej kawy, herbaty, smażonych potraw, słodyczy i napojów gazowanych. Zmieniać się może w tym czasie pH pochwy, mogą pojawiać się różnego rodzaju upławy, tym bardziej więc należy dbać o jak najwyższy poziom higieny.

Zobacz także: Jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży?

 

Ostatni dzień promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required