Strefa
kobiet w ciąży
10 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie mamy. Jakich dolegliwości spodziewać się na tym etapie?
Agata Oleszkiewicz
Dziesiąty tydzień ciąży to okres, w którym przyszła mama nie zauważa jeszcze u siebie zmian w wyglądzie zewnętrznym, ale może potwierdzić obecność dziecka dzięki badaniu USG i rozpoznać wszystkie główne struktury ciała. Maluch na tym etapie mierzy ok. 3 cm. Rozmiarem przypomina dojrzałą śliwkę.

29 kwiecień 2023

- 10 tydzień ciąży – przebieg i dolegliwości
- Dziecko w 10 tygodniu ciąży
Jeśli chodzi o 10 tydzień ciąży, brzuch zwykle nie jest jeszcze zaokrąglony, ale przyszłej mamie w dalszym ciągu mogą dokuczać nudności, zaparcia i wzdęcia czy wahania nastrojów i senność. W tym czasie pojawiają się także nowe dolegliwości, które są męczące i utrudniają funkcjonowanie.
10 tydzień ciąży – przebieg i dolegliwości
10 tydzień ciąży to okres wielkich zmian, jeśli chodzi o postęp rozwoju dziecka i wynikające z tego zjawiska dolegliwości dokuczające przyszłej mamie. Kobieta przede wszystkim może odczuwać poranne mdłości, zaparcia, wzdęcia, częstomocz i tkliwość piersi. Widocznie zaokrąglony brzuszek w 10 tygodniu ciąży to kwestia indywidualna i uwarunkowana wieloma czynnikami, choć u pań spodziewających się pierwszego dziecka powłoki brzuszne nie są jeszcze rozciągnięte po przebytych ciążach, dlatego charakterystycznych kształtów ciążowych można spodziewać się nieco później niż u wieloródek. Również ciąża bliźniacza w 10 tygodniu może być już zauważalna na tym etapie. Mimo różnic w wielkościach brzucha, macica w 10 tygodniu ciąży stwarza bezpieczne środowisko dla rozwijającego się malucha. Błony płodowe są zupełnie wykształcone i funkcjonalne, a wkrótce pracę przejmie łożysko. Takie zmiany znacznie zmniejszają ryzyko komplikacji dotyczących utrzymania ciąży i zwiastują jej pomyślny przebieg.
Brzuch w 10 tygodniu pomału rośnie, ale zmiany dokonują się także w innych miejscach. W pierwszym trymestrze zwiększa się objętość krwi w organizmie przyszłej mamy nawet o 40%, co powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i sprawia, że żyły są bardziej widoczne. Pojawia się ponadto ryzyko zawrotów i bólów głowy oraz zaburzeń widzenia. Objawy ciąży w 10 tygodniu to również zmiany w dziąsłach. Ich śluzówka staje się rozpulchniona i bardziej podatna na podrażnienia oraz krwawienie podczas szczotkowania. Można również zaobserwować problemy natury dermatologicznej, szczególnie na twarzy, na której powstają wykwity i przebarwienia. 10 tydzień ciąży to też dobry czas na profilaktykę rozstępów. Zbliżając się do drugiego trymestru ciąży, warto rozważyć także kwestię zabezpieczenia krwi pępowinowej przy porodzie i zdeponowania jej w banku komórek macierzystych.
Dziecko w 10 tygodniu ciąży
Dziesiąty tydzień ciąży to ok. 8 tydzień życia dziecka. W tym okresie prenatalnym płód dynamicznie się rozwija i przybiera na wadze. Mierzy wówczas ok. 3–4 cm, a waży mniej więcej 5 g. Podczas USG można już usłyszeć bijące serduszko, którego tętno sięga nawet 180 uderzeń na minutę, widać też wykształcone i rozdzielone palce u rąk, rozwinięte ramiona i nogi z wyraźnie zaznaczonymi zgięciami w stawach. Dziecko w tym okresie przejawia już nieskoordynowane i bardzo delikatne gesty kończyn. Mimo że w 10 tygodniu ciąży pozostaje w pozycji embrionalnej, na jego twarzy można dostrzec zamknięte powieki, podbródek i przegrody zewnętrzne nosa. Zaczynają się kształtować uszy, zasklepia się podniebienie, a w dziąsłach tworzą się zębodoły. Intensywnie rozwija się także tkanka kostna, która niedługo stwardnieje i stworzy pełnoprawny szkielet. Na tym etapie ciąży dobrze funkcjonuje już układ pokarmowy, wątroba odgrywa rolę wytwórczą dla komórek krwi, a żołądek i pęcherzyk żółciowy dla soków trawiennych.
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....