14. tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
Angelika Janowicz
14. tydzień ciąży to czas, w którym rozwijające się w macicy dziecko zaczyna przypominać miniaturowego noworodka. Nadal intensywnie rośnie i jest bardzo aktywne, jednak przyszła mama nie czuje jeszcze jego ruchów – na to musi poczekać jeszcze kilka tygodni. 14. tydzień ciąży to początek II trymestru.

02 lipiec 2020

- 14. tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?
- Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży
- Dolegliwości w 14. tygodniu ciąży
Większość kobiet w 14. tygodniu ciąży zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej – ustępują dolegliwości z pierwszego trymestru, wraca także energia. Jednak przyszła mama nie powinna przesadzać z aktywnością i pamiętać o odpowiedniej dawce odpoczynku.
14. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Mimo że wiek ciąży podaje się zazwyczaj w tygodniach, wiele przyszłych rodziców zastanawia się, którym miesiącem jest 14. tydzień. Taka informacja może przydać się w kilku sytuacjach. Warto zatem wiedzieć, że jest to 4. miesiąc i początek II trymestru (a dokładniej jego 2. tydzień). Jest on uznawany przez większość ciężarnych za bardzo przyjemny czas oczekiwania na dziecko i przygotowywania się do macierzyństwa.
Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?
Dziecko w 14. tygodniu ciąży mierzy już ok. 9 cm. Jego waga wynosi 25 g. Z tygodnia na tydzień staje się ono coraz większe, ponieważ II trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju. Dziecko zaczyna przypominać już miniaturowego noworodka – zmieniają się jego proporcje, chociaż główka nadal jest nieco większa od reszty ciała. Maluszek ma wykształcone palce, zmieniają się także rysy twarzy, ponieważ oczy i uszy przesuwają się powoli na swoje miejsce.
Intensywnie rosną i rozwijają się także wszystkie narządy wewnętrzne dziecka. Każdego dnia w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Tarczyca zaczyna wydzielać hormony. Kształtują się także wewnętrzne narządy płciowe.
14. tydzień ciąży upływa dziecku na intensywnej aktywności fizycznej. Dzięki temu wzmacnia się jego układ kostno-mięśniowy. Poza tym potrafi ono już ssać kciuka, stroić miny i ćwiczyć połykanie. Ze względu na to, że w macicy wciąż jest dużo miejsca, ruchy dziecka w 14. tygodniu ciąży nie są jeszcze odczuwane przez przyszłą mamę. Ich brak nie powinien więc niepokoić. Pierwsze, wyraźne kopniaki pojawią się dopiero za kilka tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży
Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży to indywidualna sprawa każdej kobiety. Są ciężarne, u których jest on wyraźnie zaokrąglony i widoczny. Ale niektóre przyszłe mamy na tym etapie ciąży mogą jeszcze ukryć fakt, że spodziewają się dziecka. Wszystko zależy od wielu czynników: sylwetki, masy ciała, genów itp. Warto jednak zacząć rozglądać się za luźniejszymi ubraniami i bielizną, która nie będzie wpijała się w skórę i uciskała brzucha.
Dolegliwości w 14. tygodniu ciąży
Większość kobiet uważa II trymestr za najlepszy czas oczekiwania na dziecko. W 14. tygodniu ciąży ustępują nieprzyjemne dolegliwości: nudności, wymioty i senność. Przyszła mama ma lepszy humor i więcej energii, dlatego może w pełni cieszyć się swoim stanem. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, spacery, przebywanie na świeżym powietrzu, a także praca zawodowa (wszystko w granicach rozsądku i pod warunkiem, że pozwala na to zdrowie). Nie należy jednak zapominać o odpoczynku i śnie.
Zdarza się jednak, że nieprzyjemne dolegliwości w 14. tygodniu ciąży również się pojawiają. Przyszła mama może:
- odczuwać ból pleców i mięśni z powodu powiększającej się macicy,
- mieć częste krwawienia nosa z powodu przekrwienia śluzówki,
- odczuwać nocne skurcze łydek,
- odczuwać zwiększone parcie na pęcherz,
- mieć problemy ze snem,
- mieć zwiększony apetyt,
- mieć obrzęki kończyn dolnych.
W zamian za to wiele kobiet w 14. tygodniu ciąży obserwuje poprawę stanu włosów. Stają się one grubsze i bardziej lśniące, przestają się także łamać i wypadać. Odpowiadają za to zmiany hormonalne.
Zobacz również: 15 tydzień ciąży – jak czuje się mama i dziecko?
Zainteresują Cię również:
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna...
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do...
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To...