9 minut czytania
Spis treści
  1. 14. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Wielkość i waga dziecka w 14. tygodniu ciąży
  3. Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?
  4. 14. tydzień ciąży a ruchy maluszka
  5. Czy w 14. tygodniu można określić płeć dziecka?
  6. Jak zmienia się ciało w 14. tygodniu ciąży?
  7. 14. tydzień ciąży – jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
  8. Dolegliwości w 14. tygodniu ciąży
  9. Jak dbać o swoje samopoczucie w 14. tygodniu ciąży?
  10. FAQ:

14. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Mimo że wiek ciąży podaje się zazwyczaj w tygodniach, wiele przyszłych rodziców zastanawia się, którym miesiącem jest 14. tydzień. Warto zatem wiedzieć, że jest to 4. miesiąc ciąży i początek II trymestru – dokładniej jego 2. tydzień. Jest on uznawany przez większość przyszłych mam za bardzo przyjemny czas oczekiwania na dziecko i przygotowywania się do macierzyństwa.

Większość kobiet w 14. tygodniu ciąży zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej – ustępują dolegliwości z pierwszego trymestru, wraca także energia. Warto w tym czasie nie przesadzać z aktywnością i pamiętać o odpowiednim i jakościowym odpoczynku. Z tego względu przygotowaliśmy porady dla przyszłej mamy oraz informacje, które pomogą jej zrozumieć jakie zmiany zachodzą w jej ciele i jak zazwyczaj na tym etapie ciąży przebiega rozwój dziecka.

Wielkość i waga dziecka w 14. tygodniu ciąży

Dziecko w 14. tygodniu ciąży mierzy już ok. 9 cm, a jego waga wynosi 25 g. Z tygodnia na tydzień staje się ono coraz większe, ponieważ II trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju. Tak jak wspomnieliśmy, maluszek zaczyna przypominać już miniaturowego noworodka – zmieniają się jego proporcje, chociaż główka nadal jest nieco większa od reszty ciała. Warto również wiedzieć, że 14. tydzień ciąży to tak naprawdę 12. tydzień życia dziecka.

Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży jest bardzo intensywny. Maluszek ma wykształcone palce, zmieniają się także rysy twarzy, ponieważ oczy i uszy przesuwają się powoli na swoje miejsce. Poza tym szybko rosną i rozwijają się także wszystkie narządy wewnętrzne dziecka. Każdego dnia w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Tarczyca zaczyna wydzielać hormony. Kształtują się także wewnętrzne narządy płciowe. Z kolei narządy, które rozpoczęły swój rozwój w pierwszym trymestrze, teraz rosną i zaczynają funkcjonować. Jego ciało pokryte jest już bardzo delikatnym meszkiem. Drugi trymestr ciąży jest więc okresem intensywnego wzrostu i rozwoju.

14. tydzień ciąży a ruchy maluszka

14. tydzień ciąży upływa dziecku na intensywnej aktywności fizycznej. Dzięki temu wzmacnia się jego układ kostno-mięśniowy. Poza tym potrafi ono już ssać kciuka, robić różne miny i ćwiczyć połykanie. Ze względu na to, że w macicy wciąż jest dużo miejsca, ruchy dziecka w 14. tygodniu ciąży nie są jeszcze odczuwane przez przyszłą mamę. Ich brak nie powinien więc niepokoić. Pierwsze, wyraźne „kopniaki” pojawią się dopiero za kilka tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość!

Czy w 14. tygodniu można określić płeć dziecka?

Płeć dziecka to jedna z tych najbardziej ekscytujących kwestii związanych z ciążą. Przyszli rodzice bardzo często celebrują tę wiadomość. Dobra informacja jest taka, że w 14. tygodniu ciąży doświadczony lekarz może być w stanie określić płeć dziecka za pomocą ultrasonografii (USG), ponieważ narządy zewnętrzne płodu zaczynają się formować i mogą być widoczne. To jednak zależy od wielu czynników, takich jak pozycja dziecka, jakość sprzętu ultrasonograficznego i doświadczenie osoby przeprowadzającej badanie. Dlatego w większości przypadków badanie USG określające płeć płodu jest skuteczne około 16. tygodnia ciąży.

Jeśli nie chcesz czekać lub potrzebujesz pewnej odpowiedzi ze względu na ryzyko genetyczne, możesz zdecydować się na nieinwazyjne badania prenatalne (NIPT), takie jak badanie krwi na obecność wolnej DNA płodowej (cffDNA). Ten test polega na pobraniu krwi mamy i analizie fragmentów DNA płodowego. Jest to całkowicie bezpieczne dla dziecka, nieinwazyjne i może być wykonane już w 10. tygodniu ciąży. NIPT ma bardzo wysoki wskaźnik skuteczności w określaniu płci dziecka, jak również identyfikacji niektórych chorób genetycznych.

Jak zmienia się ciało w 14. tygodniu ciąży?

W czasie ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Tak naprawdę nie ma jednej reguły, jak organizm będzie wyglądać w konkretnym tygodniu – i to właśnie jest piękne. Warto więc bardzo wyraźnie podkreślić, że każda zmiana jest indywidualna i nie musi przebiegać dokładnie tak samo u każdej przyszłej mamy.

Od około 14. tygodnia ciąży, czyli od początku drugiego trymestru, wiele kobiet doświadcza dalszego wzrostu piersi, przygotowującego do karmienia piersią.

Jednak niezależnie od tego, jak wygląda Twoja ciąża, kluczowe jest to, aby być świadomą swojego ciała i słuchać sygnałów, które przekazuje. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany dotyczące Twojego organizmu – nawet te, które mogą wydawać się niewielkie – zawsze skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Przezorny zawsze ubezpieczony!

14. tydzień ciąży – jak wygląda brzuch przyszłej mamy?

Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży to indywidualna sprawa każdej kobiety. Są mamy, u których jest on wyraźnie zaokrąglony i widoczny. Ale niektóre ciężarne na tym etapie ciąży mogą jeszcze ukryć fakt, że spodziewają się dziecka. Wszystko zależy od wielu czynników: sylwetki, masy ciała, genów itp. Warto jednak zacząć rozglądać się za luźniejszymi ubraniami i bielizną, która nie będzie wpijała się w skórę i uciskała brzucha. Komfort podczas ciąży jest bardzo istotny – zwłaszcza jeśli kobieta boryka się z różnymi dolegliwościami.

Dolegliwości w 14. tygodniu ciąży

Objawy ciąży nie zawsze są przyjemne. Jednakże większość kobiet uważa II trymestr za najlepszy czas oczekiwania na dziecko. W 14. tygodniu ciąży ustępują nieprzyjemne dolegliwości: nudności, wymioty i senność. Przyszła mama często ma lepszy humor i więcej energii, dlatego może w pełni cieszyć się swoim stanem. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, spacery, przebywanie na świeżym powietrzu, a także praca zawodowa (wszystko w granicach rozsądku i pod warunkiem że pozwala na to zdrowie). Nie należy jednak zapominać o odpoczynku i śnie. O tym, jak jeszcze możesz zadbać o siebie w tym czasie, dowiesz się już za chwilę!

Zdarza się jednak, że nieprzyjemne dolegliwości w 14. tygodniu ciąży również się pojawiają. Przyszła mama może:

  • odczuwać ból pleców i mięśni z powodu powiększającej się macicy,
  • mieć częste krwawienia nosa z powodu przekrwienia śluzówki,
  • odczuwać nocne skurcze łydek,
  • niekiedy pojawia się zwiększone parcie na pęcherz,
  • mieć problemy ze snem,
  • u wielu kobiet występuje zwiększony apetyt,
  • dokuczliwe bywają także obrzęki kończyn dolnych.

W zamian za to wiele kobiet w czternastym tygodniu ciąży obserwuje poprawę kondycji swoich włosów. Stają się one grubsze i bardziej lśniące, przestają się także łamać i wypadać. Odpowiadają za to zmiany hormonalne.

Jak dbać o swoje samopoczucie w 14. tygodniu ciąży?

Czas trwania ciąży to okres w życiu kobiety, kiedy szczególnie powinna zadbać o swoje dobre samopoczucie. Unikanie alkoholu czy innych używek, wysypianie oraz relaksowanie się zdecydowanie pomogą w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Fizyczny i emocjonalny dobrostan jest kluczowy dla zdrowia matki i dziecka.

  • Jednym z ważnych aspektów jest dbanie o mięśnie Kegla, które są mięśniami dna macicy i kroku. Podtrzymują one narządy jamy brzusznej od dołu. Dobrze napięte mięśnie Kegla pomagają utrzymać macicę na właściwym miejscu i kontrolować pęcherz.
  • Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, sprawa wygląda dość indywidualnie. Kiedy nie masz żadnych przeciwwskazań medycznych, nie powinnaś rezygnować z dotychczasowego ruchu. Bezpieczne formy aktywności fizycznej, takie jak spacer, pływanie czy joga dla kobiet w ciąży, mogą pomóc Ci czuć się lepiej i utrzymać dobrą formę. Ma ona również bardzo pozytywny wpływ na sam poród czy połóg.
  • Unikanie zbyt dużej ekspozycji na słońce jest istotne przez cały okres ciąży. Jeśli chcesz się opalać, używaj zdrowego rozsądku i zawsze stosuj krem z filtrem, aby chronić swoją skórę.
  • Pamiętaj też, że przyrost masy ciała w ciąży jest normalnym zjawiskiem – Twój organizm zmienia się, aby umożliwić rozwój i wzrost twojego dziecka. Jednak ważne jest dbanie o zdrową dietę połączoną ze wspomnianą już aktywnością fizyczną, żeby nie doprowadzić do nadmiernej masy ciała.
  • Przede wszystkim zawsze należy przestrzegać zaleceń swojego lekarza prowadzącego. Jest on najbardziej odpowiednią osobą do dostarczania dla Ciebie rad dotyczących opieki nad sobą podczas ciąży. Dlatego jeśli nurtują Cię jakiekolwiek pytania, umów się na wizytę kontrolną.
  • Warto też pamiętać, że 14. tydzień to ostatni dzwonek, aby wykonać USG genetyczne. Jego celem jest określenie, czy istnieje ryzyko aberracji chromosomalnych, czyli ewentualnych zmian dotyczących budowy lub liczby chromosomów.

FAQ:

  • Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?

Dziecko w 14. tygodniu ciąży mierzy około 9 cm i waży 25 g. Zaczyna przypominać miniaturowego noworodka, chociaż główka jest jeszcze nieco większa od reszty ciała. Dziecko ma wykształcone palce, oczy i uszy przesuwają się na swoje miejsce, a wszystkie narządy wewnętrzne szybko rosną.

  • Jakie są najczęstsze zmiany w samopoczuciu przyszłej mamy w 14. tygodniu ciąży?

Większość kobiet w 14. tygodniu ciąży zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej, ustępują dolegliwości z pierwszego trymestru. Zdarzają się jednak nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból pleców, krwawienia nosa czy nocne skurcze łydek. Wiele kobiet zauważa także poprawę kondycji włosów.


Oceń artykuł

4,0

wg. 18 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....