4 minuty czytania
Spis treści
 1. 14. tydzień ciąży – który to miesiąc?
 2. Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?
 3. Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży
 4. Dolegliwości w 14. tygodniu ciąży

Większość kobiet w 14. tygodniu ciąży zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej – ustępują dolegliwości z pierwszego trymestru, wraca także energia. Jednak przyszła mama nie powinna przesadzać z aktywnością i pamiętać o odpowiedniej dawce odpoczynku.

14. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Mimo że wiek ciąży podaje się zazwyczaj w tygodniach, wiele przyszłych rodziców zastanawia się, którym miesiącem jest 14. tydzień. Taka informacja może przydać się w kilku sytuacjach. Warto zatem wiedzieć, że jest to 4. miesiąc i początek II trymestru (a dokładniej jego 2. tydzień). Jest on uznawany przez większość ciężarnych za bardzo przyjemny czas oczekiwania na dziecko i przygotowywania się do macierzyństwa.

Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?

Dziecko w 14. tygodniu ciąży mierzy już ok. 9 cm. Jego waga wynosi 25 g. Z tygodnia na tydzień staje się ono coraz większe, ponieważ II trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju. Dziecko zaczyna przypominać już miniaturowego noworodka – zmieniają się jego proporcje, chociaż główka nadal jest nieco większa od reszty ciała. Maluszek ma wykształcone palce, zmieniają się także rysy twarzy, ponieważ oczy i uszy przesuwają się powoli na swoje miejsce.

Intensywnie rosną i rozwijają się także wszystkie narządy wewnętrzne dziecka. Każdego dnia w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Tarczyca zaczyna wydzielać hormony. Kształtują się także wewnętrzne narządy płciowe.

14. tydzień ciąży upływa dziecku na intensywnej aktywności fizycznej. Dzięki temu wzmacnia się jego układ kostno-mięśniowy. Poza tym potrafi ono już ssać kciuka, stroić miny i ćwiczyć połykanie. Ze względu na to, że w macicy wciąż jest dużo miejsca, ruchy dziecka w 14. tygodniu ciąży nie są jeszcze odczuwane przez przyszłą mamę. Ich brak nie powinien więc niepokoić. Pierwsze, wyraźne kopniaki pojawią się dopiero za kilka tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży

Wielkość brzucha w 14. tygodniu ciąży to indywidualna sprawa każdej kobiety. Są ciężarne, u których jest on wyraźnie zaokrąglony i widoczny. Ale niektóre przyszłe mamy na tym etapie ciąży mogą jeszcze ukryć fakt, że spodziewają się dziecka. Wszystko zależy od wielu czynników: sylwetki, masy ciała, genów itp. Warto jednak zacząć rozglądać się za luźniejszymi ubraniami i bielizną, która nie będzie wpijała się w skórę i uciskała brzucha.

Dolegliwości w 14. tygodniu ciąży

Większość kobiet uważa II trymestr za najlepszy czas oczekiwania na dziecko. W 14. tygodniu ciąży ustępują nieprzyjemne dolegliwości: nudności, wymioty i senność. Przyszła mama ma lepszy humor i więcej energii, dlatego może w pełni cieszyć się swoim stanem. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, spacery, przebywanie na świeżym powietrzu, a także praca zawodowa (wszystko w granicach rozsądku i pod warunkiem, że pozwala na to zdrowie). Nie należy jednak zapominać o odpoczynku i śnie.

Zdarza się jednak, że nieprzyjemne dolegliwości w 14. tygodniu ciąży również się pojawiają. Przyszła mama może:

 • odczuwać ból pleców i mięśni z powodu powiększającej się macicy,
 • mieć częste krwawienia nosa z powodu przekrwienia śluzówki,
 • odczuwać nocne skurcze łydek,
 • odczuwać zwiększone parcie na pęcherz,
 • mieć problemy ze snem,
 • mieć zwiększony apetyt,
 • mieć obrzęki kończyn dolnych.

W zamian za to wiele kobiet w 14. tygodniu ciąży obserwuje poprawę stanu włosów. Stają się one grubsze i bardziej lśniące, przestają się także łamać i wypadać. Odpowiadają za to zmiany hormonalne.

Skorzystaj z promocji
Monitor oddechu za 1 zł

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Formalności po narodzinach dziecka – co i kiedy załatwić, czego dopilnować w pracy?

Formalności po urodzeniu dziecka to sprawy urzędowe, które należy uregulować w przeciągu kilku,...

Baby shower – na czym polega i kiedy zorganizować taką imprezę?

Baby shower to rodzaj imprezy z okazji rychłych narodzin dziecka. Organizacja baby shower zwykle...

Na czym polegają badania genetyczne? Rodzaje testów genetycznych dla dzieci

Jednym z najnowocześniejszych badań genetycznych jest PlumCare Doradca DNA. Pozwala ono na wczesne...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.