4 minuty czytania
Spis treści
  1. Ciąża w 4 tygodniu
  2. Jak czuje się mama w 4 tygodniu ciąży?
  3. Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży?
  4. 4 tydzień ciąży a badania
  5. Jak dbać o siebie w 4 tygodniu ciąży?

 

Jeżeli masz regularne cykle menstruacyjne, 4 tydzień ciąży jest czasem, w którym powinna pojawić się miesiączka. Jednak nie pojawi się ona, ponieważ doszło do zapłodnienia i wzrostu stężenia niektórych hormonów (m.in. progesteronu). Część kobiet obserwuje u siebie także inne objawy ciąży. Brak krwawienia w spodziewanym terminie jest wskazaniem do wykonania testu ciążowego.

Ciąża w 4 tygodniu

W 4 tygodniu ciąży zarodek zagnieździł się już w macicy. To powoduje, że zaczyna wydzielać się gonadotropina kosmówkowa. Początkowo jej stężenie rośnie bardzo szybko, później przyrost zdecydowanie zwalnia. Hormon ten jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego, a tym samym utrzymanie odpowiedniego stężenia progesteronu we krwi.

Jak czuje się mama w 4 tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży wiele kobiet już wie, że zostanie mamą. Najbardziej charakterystyczną oznaką nowego stanu jest brak krwawienia menstruacyjnego. Musisz pamiętać, że po zapłodnieniu nie ma możliwości, aby pojawiła się miesiączka.

Zwykle na tym etapie czujesz się bardzo dobrze. Zdarza się jednak, że zaczynasz odczuwać już pierwsze dolegliwości ciążowe. Objawy w 4 tygodniu ciąży to m.in. zmęczenie, brak energii, wahania nastroju, tkliwość piersi, częstsze korzystanie z toalety. Wzrost hormonów sprawia, że mogą pojawić się nudności i wymioty. Nazywane są porannymi, jednak występują o każdej porze dnia. Jeżeli boli cię brzuch w 4 tygodniu ciąży, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jest to czas kiedy często dochodzi do poronień samoistnych (mylonych wtedy z terminowo występującą miesiączką).

Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży?

Dziecko w 4 tygodniu ciąży to zarodek, w którym zachodzą intensywne podziały komórkowe. Tworzą one 3 warstwy: ektodermę, mezodermę i endodermę. Na późniejszych etapach rozwoju powstaną z nich wszystkie narządy wewnętrzne. Zarodek w 4 tygodniu ciąży nie przypomina jeszcze człowieka, jednak niedługo zacznie się to zmieniać.

4 tydzień ciąży a badania

W 4 tygodniu ciąży możesz wykonać domowy test ciążowy. Kupisz go w każdej aptece. Jego rodzaj dopasuj do swoich preferencji i wygody. Zwróć jednak uwagę na to, aby wykazywał dużą czułość. Badanie jest bardzo proste, a materiał to niewielka próbka moczu. Dwie kreski oznaczają, że prawdopodobnie jesteś w ciąży. Powinnaś zapisać się do ginekologa, aby wykonać niezbędne badania. Najlepiej, żeby wizyta odbyła się 6–8 tygodni po ostatniej miesiączce.

Możesz również wykonać badanie krwi w celu oznaczenia stężenia gonadotropiny kosmówkowej. W tym celu powinnaś zgłosić się do najbliższego laboratorium medycznego. Jej podwyższony poziom prawdopodobnie świadczy o ciąży i również jest wskazaniem do umówienia się na wizytę u ginekologa.

Jak dbać o siebie w 4 tygodniu ciąży?

Ciąża jest czasem, w którym powinnaś zmienić niektóre ze swoich dotychczasowych nawyków. Przede wszystkim zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów. Substancje w nich zawarte mogą poważnie uszkodzić dziecko, a nawet przyczynić się do poronienia. Ponadto wpływają one negatywnie także na twój organizm. Dbaj o to, aby w diecie znalazły się wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Zobacz także: Jakie produkty spożywcze powinny być wykluczone z diety ciężarnej?

W 4 tygodniu ciąży powinnaś dużo odpoczywać. Jeżeli czujesz zmęczenie lub senność, po prostu połóż się do łóżka. Nie zapomnij jednak o codziennej dawce aktywności fizycznej. Nie musi to być intensywny wysiłek. Wystarczy kilkunastominutowy spacer. Aktywne kobiety zazwyczaj lepiej czują się w ciąży, jak również aktywność fizyczna w czasie ciąży pozwala przygotować się do porodu.


Oceń artykuł

5,0

wg. 10 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....