8 minut czytania
Spis treści
 1. 4. tydzień ciąży test ciążowy – czy to czas na jego wykonanie?
 2. 4. tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie przyszłej mamy?
 3. 4. tydzień ciąży śluz: kolor i konsystencja
 4. 4. tydzień ciąży – brzuch przyszłej mamy
 5. 4. tydzień ciąży a krwawienie implantacyjne
 6. Wahania nastroju i ból brzucha – 4. tydzień ciąży a samopoczucie mamy
 7. 4. tydzień ciąży objawy – nudności
 8. 4. tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka
 9. Badania i USG – 4. tydzień ciąży
 10. Jak dbać o siebie w 4. tygodniu ciąży?
 11. FAQ

 

4. tydzień ciąży test ciążowy – czy to czas na jego wykonanie?

Jeżeli masz regularne cykle menstruacyjne, 4. tydzień ciąży jest momentem, w którym teoretycznie powinna pojawić się miesiączka. Jednak nie stanie się tak, ponieważ doszło do zapłodnienia i wzrostu stężenia niektórych hormonów (m.in. progesteronu). Brak krwawienia w spodziewanym terminie jest więc wskazaniem do wykonania domowego testu ciążowego.

Kupisz go w każdej aptece. Jego rodzaj dopasuj do swoich preferencji i wygody. Zwróć jednak uwagę na to, aby wykazywał dużą czułość. Zrobienie go bardzo proste, a materiał to niewielka próbka moczu. Dwie kreski oznaczają, że prawdopodobnie jesteś w ciąży. Powinnaś jednak zapisać się do ginekologa, aby wykonać niezbędne badania i to potwierdzić. Najlepiej będzie, by wizyta odbyła się 6-8 tygodni po ostatniej miesiączce.

4. tydzień ciąży – co się dzieje w organizmie przyszłej mamy?

W czwartym tygodniu ciąży zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się już w macicy. To powoduje, że zaczyna wydzielać się hormon gonadotropina kosmówkowa (Beta HCG). Początkowo jej stężenie rośnie bardzo szybko, później przyrost zdecydowanie zwalnia. Hormon ten jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego, a tym samym utrzymanie odpowiedniego stężenia progesteronu we krwi.

4. tydzień ciąży śluz: kolor i konsystencja

W czwartym tygodniu ciąży śluz wydzielany przez szyjkę macicy często ma kolor biały lub lekko żółty. U niektórych kobiet w tym okresie może pojawić się charakterystyczny zapach – niekoniecznie musi wskazywać on na problem zdrowotny.

Istotne jest, że w tym momencie ciąży zaczyna formować się czop śluzowy. To naturalna bariera ochronna, która zamyka szyjkę macicy. Czop śluzowy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa płodu, ponieważ chroni go przed drobnoustrojami z zewnątrz, tworząc efektywną blokadę przed ewentualnymi infekcjami.

Każde nietypowe objawy, takie jak niezwykłe wydzieliny, zmiana konsystencji śluzu, nieprzyjemny zapach, swędzenie czy dyskomfort w okolicy genitaliów, powinny być skonsultowane z lekarzem. Regularne wizyty kontrolne u ginekologa są kluczowe w monitorowaniu zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka.

4. tydzień ciąży – brzuch przyszłej mamy

W czwartym tygodniu ciąży brzuch zazwyczaj jeszcze nie jest widocznie powiększony ze względu na rozwój płodu. Na tym wczesnym etapie jest on bowiem bardzo mały, więc nie powoduje zauważalnej różnicy w wyglądzie przyszłej mamy.

Jednakże może zauważyć ona, że doskwierają jej wzdęcia. Jest to nierzadko wynikiem wysokiego poziomu progesteronu – hormonu, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciąży.

4. tydzień ciąży a krwawienie implantacyjne

Jednym z głównych objawów ciąży na ty etapie to brak krwawienia menstruacyjnego. Stąd też właśnie w tym czasie wiele kobiet już wie, że zostanie mamą. Jednakże od 6. do 12. dni po zapłodnieniu może wystąpić krwawienie implantacyjne. Oznacza to, że pojawia się nierzadko w terminie planowanej miesiączki.

Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy. Następuje przerwanie się jej błony śluzowej, stąd możliwe jest delikatne plamienie. Przybiera ono postać brunatną, brązową lub bladoróżową – ma znacznie mniej intensywne zabarwienie niż miesiączka. Jednakże jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, skontaktuj się z lekarzem – w tym czasie może dojść bowiem do samoistnego poronienia.

Wahania nastroju i ból brzucha – 4. tydzień ciąży a samopoczucie mamy

Zdarza się, że na tym etapie zaczynasz odczuwać już pierwsze dolegliwości ciążowe. Objawy w 4. tygodniu ciąży to na przykład brak energii, wahania nastroju, tkliwość piersi czy częstsze korzystanie z toalety. Doskwierają one wielu kobietom, ponieważ w ich organizmach zachodzą różne zmiany hormonalne. Warto więc zadbać o jakościowy sen i odpoczynek.

4. tydzień ciąży objawy – nudności

Wzrost hormonów sprawia, że mogą pojawić się nudności i wymioty. Nazywane są często porannymi, jednak tak naprawdę nierzadko występują o każdej porze dnia. Jeżeli boli Cię dodatkowo brzuch oraz cokolwiek wzbudza Twój niepokój, to zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że mdłości u niektórych kobiet występują od 1. miesiąca ciąży do aż samego jej końca, chociaż najczęściej trwają do końca pierwszego trymestru.

4. tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka

Dziecko w 4. tygodniu ciąży to zarodek, w którym zachodzą intensywne podziały komórkowe. Tworzą one 3 warstwy: ektodermę, mezodermę i endodermę. Na późniejszych etapach rozwoju powstaną z nich wszystkie narządy wewnętrzne. Zarodek w tym czasie nie przypomina jeszcze człowieka, jednak niedługo zacznie się to zmieniać.

W 4. tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy jest zwykle bardzo mały. Na tym wczesnym etapie jego rozmiar można porównać do wielkości ziarenka maku.

Badania i USG – 4. tydzień ciąży

Pierwsze badanie USG najlepiej wykonać przed 11. tygodniem. Ma ono najczęściej miejsce, gdy kobieta zgłasza się do lekarza w celu ustalenia i potwierdzenia, czy zostanie mamą. Następnie USG należy wykonać obowiązkowo między 11. a 14. tygodniem ciąży, 18. a 22. oraz 28. a 32.

W połowie 4. tygodnia ciąży podczas tego badania obrazowego powinien być już widoczny pęcherzyk ciążowy. Jednakże w tym czasie warto także zacząć wykonywać inne testy – muszą być one zrobione do 10. tygodnia. Jest to na przykład badanie cytologiczne, czystości pochwy, moczu, glukozy we krwi, w kierunku wykrycia toksoplazmozy, kiły czy HIV i HCV.

W 4. tygodniu lub po prostu na początku ciąży niezwykle ważne jest badanie krwi, mające na celu oznaczenia stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon ciążowy HCG (Beta HCG). W tym celu powinnaś zgłosić się do najbliższego laboratorium medycznego. Jego podwyższony poziom prawdopodobnie świadczy o ciąży i również jest wskazaniem do umówienia się na wizytę u ginekologa.

Jak dbać o siebie w 4. tygodniu ciąży?

Ciąża jest czasem, w którym powinnaś zmienić niektóre ze swoich dotychczasowych nawyków. Przede wszystkim zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów. Substancje w nich zawarte mogą poważnie uszkodzić dziecko, a nawet przyczynić się do poronienia. Ponadto wpływają one negatywnie także na Twój organizm. Dbaj o to, aby w diecie znalazły się wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszym blogu w artykule pt.: Jakie produkty spożywcze powinny być wykluczone z diety ciężarnej?

W 4. tygodniu ciąży powinnaś dużo odpoczywać. Jeżeli czujesz zmęczenie lub senność, po prostu połóż się do łóżka. Nie zapomnij jednak o codziennej dawce aktywności fizycznej. Nie musi to być intensywny wysiłek – wystarczy kilkunastominutowy spacer. Aktywne kobiety zazwyczaj lepiej czują się w ciąży, jednakże do ćwiczeń nie może być żadnych przeciwwskazań od lekarza. Pozostawaj też ze specjalistą w kontakcie.

FAQ

  • Jakie w 4. tygodniu są objawy ciąży?

4. tydzień ciąży może zaskoczyć przyszłą mamę takimi objawami jak poranne (i nie tylko) mdłości, zmienne nastroje, zmęczenie, tkliwość piersi czy częstsze korzystanie z toalety. Pamiętaj, że podczas czwartego tygodnia ciąży może wystąpić także krwawienie implantacyjne. Powoduje je zagnieżdżający zarodek w błonie śluzowej macicy.

  • 4. tydzień ciąży – co widać na USG?

Do 4. tygodnia ciąży zarodek powinien być widoczny na USG. W tym czasie należy wykonać także test poziomu hormonu Beta HCG, by potwierdzić ciążę. Ponadto do 10. tygodnia konieczne jest wykonanie innych badań, takich jak cytologia, czystości pochwy, moczu, glukozy we krwi, w kierunku wykryci toksoplazmozy, kiły czy HIV i HCV.

  • Jakie są zalecania dla kobiety w 4. tygodniu ciąży, by zadbać o zdrowie swoje i dziecka?

W 4. tygodniu ciąży i przez cały jej okres zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu – szkodzą one rozwijającemu się dziecku. Ważne jest także zadbanie o zrównoważoną dietę bogatą w witaminy i minerały, odpoczynek oraz umiarkowaną aktywność fizyczną, jak na przykład krótkie spacery. Kobieta powinna też regularnie konsultować się z lekarzem.


Oceń artykuł

5,0

wg. 11 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....