3 minuty czytania
Spis treści
  1. 19. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży?
  3. Rozwój i ruchy dziecka w 19. tygodniu ciąży
  4. Brzuch w 19. tygodniu ciąży
  5. Jak się czuje mama w 19. tygodniu ciąży?

 W ciąży 19. tydzień to bardzo wyczekiwany przez rodziców czas ze względu na możliwość określenia płci dziecka. Przyszła mama powinna bardziej o siebie zadbać, zacząć unikać hałasu i więcej odpoczywać.

19. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Tydzień 19. to 5. miesiąc ciąży, a więc czas, kiedy przyszli rodzice oczekują potwierdzenia płci dziecka. To także doskonały moment na wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) połówkowego. Należy mu się bowiem poddać nie później niż do końca 22. tygodnia. Można także rozważyć USG 3D lub 4D.

Jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Waga płodu w 19. tygodniu wynosi około 240 gramów. Wielkością przypomina on melona. Od tego momentu płód dość szybko rośnie.

Rozwój i ruchy dziecka w 19. tygodniu ciąży

W 19. tygodniu ciąży dziecko nie jest gotowe, aby samodzielnie oddychać, natomiast ma już wykształcone płuca i połyka wody płodowe, co nie tylko pozwala mu przyjąć substancje odżywcze, lecz także sprzyja wykształcaniu się wszystkich mięśni niezbędnych do oddychania. Słynna czkawka objawiająca się rytmicznymi drganiami to dowód na to, że dziecko sumiennie ćwiczy. Sprawnie działa już układ krwionośny, wykształcone są pozostałe układy i narządy wewnętrzne. 

U płodu wykształcone są już narządy płciowe.Tydzień 19. to zatem idealny czas na poznanie płci dziecka, jeśli rodzice sobie tego życzą. 

Część przyszłych mam niepokoi się, gdy w 5. miesiącu nie czuje jeszcze ruchów dziecka. Nie jest to jednak powód do lęku. Płód ma jeszcze sporo miejsca w macicy, dlatego jego ruchy mogą nie być odczuwalne albo sprawiają wrażenie wyjątkowo łagodnych. Ponieważ dziecko z każdym tygodniem będzie dość szybko przybierać na wadze, przyszła mama już z całą pewnością za kilka lub kilkanaście dni poczuje jego ruchy.

Brzuch w 19. tygodniu ciąży

Brzuch w 19. tygodniu staje się coraz bardziej widoczny, natomiast wiele kobiet twierdzi, że w luźnych ubraniach można go swobodnie ukryć. Trudno jednoznacznie określić, jak dużo kobieta do tego momentu powinna przytyć. Ogólnie przyjęte ramy zakładają, że jest to wzrost około 4–5 kg w stosunku do wagi na początku ciąży. Jeśli jednak przyszła mama przytyła nieco więcej lub mniej, nie jest to powód do obaw. Każda ciąża rządzi się swoimi prawami, duże znaczenie mają tutaj indywidualne uwarunkowania.

Jak się czuje mama w 19. tygodniu ciąży?

Brzuch w 19. tygodniu powiększa się, cały czas rośnie także macica, co może powodować ciągnięcie w pachwinach, ponieważ więzadła są rozciągane przez macicę. Powiększenie brzucha jest z kolei równoznaczne z napięciem skóry, która często zaczyna swędzieć, mogą pojawić się na niej pierwsze drobne rozstępy. Dynamiczne zmiany hormonalne przyczyniają się do częstego kataru, infekcji dróg moczowych. Przyszła mama jest bowiem bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Zaleca się, aby spożywała w tym czasie dużo żółtych, zielonych i pomarańczowych warzyw oraz unikała nadmiernego kontaktu ze słońcem. Intensywne opalanie może przyczynić się bowiem do pojawienia się przebarwień.

Zobacz również: Jak wygląda dziecko podczas 20 tygodnia ciąży?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required