Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
6 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?

6 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?

27.04.2023

6 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

W 6. tygodniu ciąży nie masz już wątpliwości, że wkrótce zostaniesz mamą. Jest to moment, w którym ginekolog może potwierdzić obecność zarodka w macicy. Mimo ogromnego szczęścia Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu. Wszystko za sprawą intensywnego wzrostu hormonów i pojawienia się pierwszych dolegliwości ciążowych. Jak zmienia się ciało przyszłej mamy w tym czasie ciąży? Jak wygląda dziecko? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.

6. tydzień ciąży – który to miesiąc?

6. tydzień ciąży to drugi miesiąc ciąży. Osoby wokół przyszłej mamy jeszcze nie domyślają się, że niedługo na świat przyjdzie Twoja pociecha – możesz jednak podzielić się tą radosną nowiną z najbliższymi. Jeżeli byłaś już na wizycie u ginekologa, znasz przybliżony termin porodu. Lekarz oblicza go na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Ciało w 6. tygodniu ciąży

We wczesnym okresie ciąży zmiany w ciele mamy są jeszcze niewielkie i często niezauważalne dla otoczenia. Brzuch w 6. tygodniu ciąży zazwyczaj nie rośnie i wygląda podobnie jak przed ciążą. Na pierwsze krągłości przyszła mama musi jeszcze poczekać, gdyż rozmiar ciążowego brzuszka zależy od wielu indywidualnych cech organizmu. Jest to między innymi budowa ciała, waga czy też liczba poprzednich ciąż.

Zwykle brzuch zaczyna się powiększać mniej więcej pod koniec I. trymestru, kiedy to rozwijające się dziecko zaczyna być większe i wymusza delikatne rozciąganie się macicy. Niemniej jednak już w tym wczesnym etapie ciąży, wiele kobiet zauważa zmiany w swoim ciele – powiększają się piersi, które przygotowują się do karmienia. Mogą one być również bardziej wrażliwe i napięte niż zwykle, co jest spowodowane działaniem hormonów ciążowych.

Najczęstsze objawy w szóstym tygodniu ciąży

Szósty tydzień ciąży jest czasem, w którym z pewnością odczuwasz już pierwsze dolegliwości ciążowe. Do objawów, które pojawiają się w I. trymestrze, można zaliczyć:

  • poranne mdłości i nudności, które często pojawiają się właśnie na początku ciąży,
  • powiększenie i tkliwość piersi,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • brak energii i senność,
  • wahania nastroju.

Wszystkie objawy w 6. tygodniu ciąży są związane ze wzrostem stężenia hormonów we krwi. Estrogeny, progesteron i gonadotropina kosmówkowa mają za zadanie przygotować Twoje ciało do intensywnego wzrostu dziecka oraz do porodu. Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu. Większość nieprzyjemnych dolegliwości ustępuje pod koniec I. trymestru. Pamiętaj jednak, że każda przyszła mama znosi początki ciąży inaczej.

Jak dbać o siebie w 6. tygodniu ciąży?

W szóstym tygodniu ciąży dbanie o siebie jest bardzo ważne. Wszystko dlatego, że w tym czasie Twoje ciało zaczyna poddawać się wielu zmianom. Właściwe odżywianie będzie tutaj niezwykle istotne. Przyzwyczaj się też do myśli, że odpoczynek jest teraz Twoim najlepszym przyjacielem. Wszystko dlatego, że Twój organizm pracuje na tak zwanych „pełnych obrotach”. Upewnij się, że dostarczasz mu wystarczająco dużo snu. Ma być to, co najmniej od 7 do 9 godzin dziennie. To jakościowa regeneracja, pozwalająca Twojemu ciału skuteczniej radzić sobie ze zmianami, jakie zachodzą w trakcie ciąży – a tych jest naprawdę sporo. Organizm będzie teraz zajmował się tworzeniem nowego życia. Pamiętaj więc, aby zadbać o swoją dobrą kondycję.

Aktywność fizyczna nie powinna zostać pominięta. Na przykład spacerowanie znacznie poprawić Twoje samopoczucie, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Warto też znaleźć czas na relaks i techniki redukcji stresu, które pomogą Ci utrzymać spokój ducha.

Zdrowie Twoich piersi również zasługuje na uwagę – przede wszystkim noś wygodne biustonosze. Ważne jest bowiem, aby nie podrażniać wrażliwych piersi. Unikaj więc sztucznych materiałów. Nie zapominaj również o regularnych wizytach u lekarza. To one umożliwią Ci nie tylko monitorowanie stanu zdrowia i rozwoju dziecka, ale także uzyskanie odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania. Edukacja na temat ciąży także odgrywa kluczową rolę, dającą Ci większe zrozumienie procesów zachodzących w Twoim ciele.

Ponadto bardzo ostrożnie podchodź do leków. Najlepiej bez konsultacji z lekarzem unikaj przyjmowania jakichkolwiek medykamentów, które nie były specjalnie przepisane lub zatwierdzone przez niego do stosowania w ciąży. Mamy nadzieję, że troska o te aspekty zapewni Ci poczucie spokoju – jest ono ważne w nie tylko w pierwszych tygodniach.

Jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 6. tygodniu ciąży jest bardzo intensywny. Wykształciły się już pierwsze zalążki organów wewnętrznych. Teraz będą one rosnąć i powoli przygotowywać się do pełnienia swoich funkcji. Obecne są także struktury, z których niebawem rozwiną się kończyny górne i dolne. Wygląd dziecka w 6. tygodniu porównuje się do kijanki lub krewetki.

Na tym etapie wczesnej ciąży bardzo ważny jest rozwój układu nerwowego Twojego dziecka. Właśnie w tym czasie powstaje i zamyka się cewa nerwowa. Jest to struktura, z której rozwinie się mózg i rdzeń kręgowy. Jeżeli proces ten zostanie zakłócony, pojawiają się poważne wady. Udowodniono jednak, że można im zapobiegać przy pomocy suplementacji kwasu foliowego. Preparat należy przyjmować przez całą ciążę i okres karmienia piersią.

Pod koniec 6. tygodnia ciąży dziecko mierzy już około 5-6 milimetrów i waży ok. 1 grama. Podczas badania ultrasonograficznego (USG) będziesz mogła je zobaczyć. Jest bardzo małe i ledwo widoczne. Jednak całkiem możliwe, że usłyszysz również bicie jego serca. Narząd ten nie jest jeszcze całkowicie wykształcony, jednak pełni już swoją funkcję.

Wizyta u ginekologa w 6. tygodniu ciąży

Pojawienie się na pierwszej wizycie ciążowej zwykle ma miejsce właśnie około 6. tygodnia ciąży. To ważny moment, ponieważ pozwala na potwierdzenie ciąży za pomocą badania ultrasonograficznego (USG), które umożliwia zobaczenie zarodka i potwierdzenie, że rozwija się on w macicy. Chociaż pozytywny wynik testu ciążowego daje pierwszą informację o możliwej ciąży, to tylko badanie USG dostarcza potwierdzenie medyczne.

Podczas tej konsultacji, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, aby poznać Twoją historię zdrowotną. Badania USG w tym okresie ciąży przeważnie realizowane są przez dopochwowe wprowadzenie głowicy, co daje dokładniejszy obraz niż badanie przez powłoki brzuszne – stosuje się je w późniejszych etapach ciąży. Ponadto zostaniesz skierowana na niezbędne testy laboratoryjne oraz otrzymasz zalecenia dotyczące odpowiedniego trybu życia i diety. Wszystko w trosce o Ciebie i Twojego maluszka.

Obowiązkowe badania w tym czasie ciąży

W trakcie ciąży kobieta powinna wykonywać różne badania, by monitorować swój stan zdrowia. O wszystkim z pewnością poinformuje Cię Twój lekarz prowadzący. Jednakże w 6. tygodniu ciąży najprawdopodobniej otrzymasz skierowanie na następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • stężenie glukozy na czczo,
  • grupa krwi i obecność czynnika Rh,
  • stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko toksoplazmozie,
  • stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko chorobom zakaźnym (m.in. HIV, kiła, różyczka).

Testy powinnaś wykonać do 10. tygodnia ciąży. Lekarz będzie kierował cię na badania co kilka tygodni. Dzięki nim można ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

FAQ:

  • W którym miesiącu ciąży znajduje się kobieta w 6. tygodniu ciąży?

6. tydzień ciąży to drugi miesiąc ciąży. To tak naprawdę czas, kiedy brzuszek jeszcze nie rośnie, choć przyszła mama odczuwa już pierwsze symptomy. Wielkość i waga dziecka w 6. tygodniu ciąży to zazwyczaj od 5 do 6 mm i 1 gram.

  • Jakie zmiany w ciele kobiety mogą być zauważalne w 6. tygodniu ciąży?

W 6. tygodniu ciąży mogą być zauważalne takie zmiany jak powiększenie i tkliwość piersi, które są przygotowywane do karmienia dziecka. Innych dużych zmian fizycznych, jak na przykład zwiększenie się brzucha, zazwyczaj jeszcze nie widać.

  • Jakie są najczęstsze objawy w 6. tygodniu ciąży?

Najczęstsze objawy w 6. tygodniu ciąży to poranne mdłości i nudności, tkliwość i powiększenie piersi, częstsze oddawanie moczu, brak energii i senność oraz wahania nastroju. Zazwyczaj jednak mijają one wraz z końcem I. trymestru

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 2

(
4
(2)
)

Zainteresują Cię również