4 minuty czytania
Spis treści
  1. Samopoczucie mamy w 6 tygodniu ciąży
  2. Dziecko w 6 tygodniu ciąży
  3. Wizyta u ginekologa w 6 tygodniu ciąży
  4. Badania w 6 tygodniu ciąży

 

6 tydzień ciąży to jej drugi miesiąc. Osoby postronne jeszcze nie domyślają się, że niedługo zostaniesz mamą. Możesz jednak podzielić się już radosną nowiną z najbliższymi. Jeżeli byłaś już na wizycie u ginekologa, znasz przybliżony termin porodu. Lekarz oblicza go na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Samopoczucie mamy w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży jest czasem, w którym z pewnością odczuwasz już pierwsze dolegliwości ciążowe. Do objawów, które pojawiają się w I trymestrze, można zaliczyć:

  • nudności i mdłości,
  • powiększenie i tkliwość piersi,
  • zwiększoną potrzebę oddawania moczu,
  • brak energii i senność,
  • wahania nastroju.

Wszystkie objawy w 6 tygodniu ciąży są związane ze wzrostem stężenia hormonów we krwi. Estrogeny, progesteron i gonadotropina kosmówkowa mają za zadanie przygotować twoje ciało do intensywnego wzrostu dziecka oraz do porodu. Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu. Większość nieprzyjemnych dolegliwości ustępuje pod koniec I trymestru. Pamiętaj, że każda przyszła mama znosi początki ciąży inaczej.

Brzuch w 6 tygodniu ciąży jeszcze nie uległ zmianie. Na pierwsze krągłości musisz trochę poczekać. Rozmiar ciążowego brzuszka zależy od indywidualnych cech organizmu. Zwykle zaczyna się on powiększać pod koniec I trymestru.

Dziecko w 6 tygodniu ciąży

Dziecko w 6 tygodniu ciąży intensywnie się rozwija. Wykształciły się już pierwsze zalążki organów wewnętrznych. Teraz będą one rosnąć i powoli przygotowywać się do pełnienia swoich funkcji. Obecne są także struktury, z których niebawem rozwiną się kończyny górne i dolne. Wygląd dziecka w 6 tygodniu porównuje się do kijanki lub krewetki.

6 tydzień ciąży jest bardzo ważnym czasem dla rozwoju układu nerwowego twojego dziecka. Właśnie w tym czasie powstaje i zamyka się cewa nerwowa. Jest to struktura, z której rozwinie się mózg i rdzeń kręgowy. Jeżeli proces ten zostanie zakłócony, pojawiają się poważne wady. Udowodniono jednak, że można im zapobiegać przy pomocy suplementacji kwasu foliowego. Preparat należy przyjmować przez całą ciążę i okres karmienia piersią.

W 6 tygodniu ciąży dziecko mierzy już około 5–6 milimetrów. Podczas badania ultrasonograficznego (USG) będziesz mogła je zobaczyć. Jest bardzo małe i ledwo widoczne. Jednak całkiem możliwe, że usłyszysz również bicie jego serca. Narząd ten nie jest jeszcze całkowicie wykształcony, jednak pełni już swoją funkcję.

Wizyta u ginekologa w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży jest odpowiednim czasem na pierwszą wizytę u ginekologa. Jej celem jest uwidocznienie zarodka w macicy podczas badania USG. Jest to potwierdzenie faktu, że doszło do zapłodnienia (pozytywny test ciążowy nie jest uznawany za narzędzie diagnostyczne).

W czasie pierwszej wizyty lekarz zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie USG. Jest ono wykonywane głowicą dopochwową. Kolejne badania będą odbywały się przez powłoki brzuszne. Otrzymasz także skierowanie na testy laboratoryjne oraz wskazówki dotyczące tego, jak powinnaś dbać o siebie w ciąży.

Badania w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży otrzymasz skierowanie na następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • stężenie glukozy na czczo,
  • grupa krwi i obecność czynnika Rh,
  • stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko toksoplazmozie,
  • stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko chorobom zakaźnym (m.in. HIV, kiła, różyczka).

Testy powinnaś wykonać do 10 tygodnia ciąży. Lekarz będzie kierował cię na badania co kilka tygodni. Dzięki nim można ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.


Oceń artykuł

5,0

wg. 2 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....