4 minuty czytania
Spis treści
  1. Ciąża w 5. tygodniu
  2. Samopoczucie mamy w 5. tygodniu ciąży
  3. Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?
  4. Badania w 5. tygodniu ciąży
  5. USG dopochwowe w 5. tygodniu ciąży

 

W 5. tygodniu ciąży powinnaś zapisać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Zaleca się, aby odbyła się ona 6–8 tygodni po ostatniej miesiączce. W jej trakcie lekarz wykona badania, dzięki którym potwierdzi, że zostaniesz mamą. Otrzymasz także skierowania na niezbędne testy laboratoryjne krwi (m.in. na morfologię krwi, test w kierunku zakażenia wirusem HIV, toksoplazmozę, stężenie glukozy na czczo) i moczu.

Ciąża w 5. tygodniu

Piąty tydzień ciąży jest momentem, w którym myśl, że zostaniesz mamą, może wydawać Ci się jeszcze nieco nieprawdopodobna. Na pewno przepełnia Cię ogromne szczęście, ale też obawa o to, jak odnajdziesz się w nowej roli. Nie musisz się o to martwić. Przez następne miesiące dobrze się do niej przygotujesz. Pamiętaj też, że wiele rzeczy związanych z macierzyństwem przychodzi instynktownie.

Samopoczucie mamy w 5. tygodniu ciąży

W 5. tygodniu ciąży możesz już odczuwać typowe objawy ciążowe. Przede wszystkim nie pojawiło się krwawienie menstruacyjne. Pamiętaj, że miesiączka nie występuje u ciężarnych, a każde plamienie, które się w tym czasie pojawia, powinnaś skonsultować z lekarzem.

 Brzuch w 5. tygodniu ciąży jeszcze się nie zmienia. Możesz za to zaobserwować, że masz pełniejsze i jędrniejsze piersi. Jest to skutek nagromadzenia się wody w organizmie. Niekiedy mogą być one bardzo wrażliwe na dotyk.

 W. 5. tygodniu ciąży mogą pojawić się już mdłości i wymioty. Objaw ten jest bardzo uciążliwy i z reguły znacznie pogarsza samopoczucie. Pamiętaj, że nasilone dolegliwości musisz skonsultować z lekarzem, ponieważ prowadzą one do groźnego odwodnienia. Ponadto możesz czuć się senna, stale zmęczona i mieć wahania nastroju.

Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?

Dziecko w 5. tygodniu ciąży intensywnie się rozwija. W jego organizmie cały czas powstają komórki, z których następnie wykształcą się wszystkie narządy wewnętrzne, a także naczynia krwionośne, nerwy, skóra, kości, paznokcie, włosy i wszystkie inne elementy ciała. Ponadto formują się łożysko i sznur pępowiny, dzięki którym dziecko będzie zaopatrywane w tlen i niezbędne substancje odżywcze.

 Pierwsze tygodnie rozwoju dziecka są bardzo ważne dla formowania się układu nerwowego. Piąty tydzień ciąży oznacza, że niedługo zacznie tworzyć się i zamykać cewa nerwowa – struktura, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy. Zdarza się, że proces ten nie zachodzi prawidłowo, co wiąże się z powstaniem poważnych wad. Zapobiec im możesz dzięki suplementacji kwasu foliowego.

Badania w 5. tygodniu ciąży

Jeżeli wcześniej tego nie zrobiłaś, wykonaj test ciążowy. W 5. tygodniu ciąży powinnaś zaobserwować już wyraźne dwie kreski. Dzieje się tak, ponieważ stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest wystarczająco wysokie. Zaleca się wykonanie badania z samego rana, podczas pierwszej wizyty w łazience. W porannym moczu znajduje się największa ilość tego hormonu.

 Inne badanie, które możesz wykonać w 5. tygodniu ciąży, to oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon produkowany przez zarodek (na początku ciąży) i łożysko. W celu sprawdzenia jego poziomu udaj się do najbliższego laboratorium medycznego. Badanie polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi.

USG dopochwowe w 5. tygodniu ciąży

Jeżeli zostanie u Ciebie wykonane badanie ultrasonograficzne (USG) dopochwowe pod koniec 5. tygodnia ciąży, jest wysoce prawdopodobne, że lekarz zauważy już zarodek. Z pewnością pokaże Ci go na monitorze. Minie jeszcze jednak trochę czasu, zanim rozwijające się w Twojej macicy dziecko zacznie przypominać z wyglądu człowieka.

Krew pępowinowa
Dlaczego warto bankować?

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ciśnienie w ciąży- jakie jest prawidłowe?

W czasie ciąży bardzo ważna jest regularna kontrola wartości ciśnienia tętniczego. Dzięki niej...

Ułożenie dziecka- kiedy jest nieprawidłowe?

Ułożenie dziecka jest niezwykle ważne, by poród mógł odbyć się bez komplikacji. Wiele osób nie...

Położna środowiskowa- kiedy się zgłosić?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, każda kobieta ma prawo do korzystania z pomocy położnej...

Ibuprofen w ciąży- czy można go stosować?

Ciąża jest okresem zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Należy pamiętać jednak, aby...