5. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
Angelika Janowicz
Piąty tydzień ciąży to czas, w którym jesteś już niemal pewna, że zostaniesz mamą. Na teście ciążowym pojawiły się dwie kreski. Prawdopodobnie zaobserwowałaś też pierwsze objawy. Pamiętaj, że na późniejszych etapach ciąży nie będą one już tak dokuczliwe. Dużo odpoczywaj, odżywiaj się zdrowo, a przede wszystkim słuchaj swojego organizmu.

26 maj 2021

- Ciąża w 5. tygodniu
- Samopoczucie mamy w 5. tygodniu ciąży
- Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?
- Badania w 5. tygodniu ciąży
- USG dopochwowe w 5. tygodniu ciąży
W 5. tygodniu ciąży powinnaś zapisać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Zaleca się, aby odbyła się ona 6–8 tygodni po ostatniej miesiączce. W jej trakcie lekarz wykona badania, dzięki którym potwierdzi, że zostaniesz mamą. Otrzymasz także skierowania na niezbędne testy laboratoryjne krwi (m.in. na morfologię krwi, test w kierunku zakażenia wirusem HIV, toksoplazmozę, stężenie glukozy na czczo) i moczu.
Ciąża w 5. tygodniu
Piąty tydzień ciąży jest momentem, w którym myśl, że zostaniesz mamą, może wydawać Ci się jeszcze nieco nieprawdopodobna. Na pewno przepełnia Cię ogromne szczęście, ale też obawa o to, jak odnajdziesz się w nowej roli. Nie musisz się o to martwić. Przez następne miesiące dobrze się do niej przygotujesz. Pamiętaj też, że wiele rzeczy związanych z macierzyństwem przychodzi instynktownie.
Samopoczucie mamy w 5. tygodniu ciąży
W 5. tygodniu ciąży możesz już odczuwać typowe objawy ciążowe. Przede wszystkim nie pojawiło się krwawienie menstruacyjne. Pamiętaj, że miesiączka nie występuje u ciężarnych, a każde plamienie, które się w tym czasie pojawia, powinnaś skonsultować z lekarzem.
Brzuch w 5. tygodniu ciąży jeszcze się nie zmienia. Możesz za to zaobserwować, że masz pełniejsze i jędrniejsze piersi. Jest to skutek nagromadzenia się wody w organizmie. Niekiedy mogą być one bardzo wrażliwe na dotyk.
W. 5. tygodniu ciąży mogą pojawić się już mdłości i wymioty. Objaw ten jest bardzo uciążliwy i z reguły znacznie pogarsza samopoczucie. Pamiętaj, że nasilone dolegliwości musisz skonsultować z lekarzem, ponieważ prowadzą one do groźnego odwodnienia. Ponadto możesz czuć się senna, stale zmęczona i mieć wahania nastroju.
Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?
Dziecko w 5. tygodniu ciąży intensywnie się rozwija. W jego organizmie cały czas powstają komórki, z których następnie wykształcą się wszystkie narządy wewnętrzne, a także naczynia krwionośne, nerwy, skóra, kości, paznokcie, włosy i wszystkie inne elementy ciała. Ponadto formują się łożysko i sznur pępowiny, dzięki którym dziecko będzie zaopatrywane w tlen i niezbędne substancje odżywcze.
Pierwsze tygodnie rozwoju dziecka są bardzo ważne dla formowania się układu nerwowego. Piąty tydzień ciąży oznacza, że niedługo zacznie tworzyć się i zamykać cewa nerwowa – struktura, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy. Zdarza się, że proces ten nie zachodzi prawidłowo, co wiąże się z powstaniem poważnych wad. Zapobiec im możesz dzięki suplementacji kwasu foliowego.
Badania w 5. tygodniu ciąży
Jeżeli wcześniej tego nie zrobiłaś, wykonaj test ciążowy. W 5. tygodniu ciąży powinnaś zaobserwować już wyraźne dwie kreski. Dzieje się tak, ponieważ stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest wystarczająco wysokie. Zaleca się wykonanie badania z samego rana, podczas pierwszej wizyty w łazience. W porannym moczu znajduje się największa ilość tego hormonu.
Inne badanie, które możesz wykonać w 5. tygodniu ciąży, to oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon produkowany przez zarodek (na początku ciąży) i łożysko. W celu sprawdzenia jego poziomu udaj się do najbliższego laboratorium medycznego. Badanie polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi.
USG dopochwowe w 5. tygodniu ciąży
Jeżeli zostanie u Ciebie wykonane badanie ultrasonograficzne (USG) dopochwowe pod koniec 5. tygodnia ciąży, jest wysoce prawdopodobne, że lekarz zauważy już zarodek. Z pewnością pokaże Ci go na monitorze. Minie jeszcze jednak trochę czasu, zanim rozwijające się w Twojej macicy dziecko zacznie przypominać z wyglądu człowieka.
Zainteresują Cię również:
Leukocyty w ciąży
W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do...
Bliźnięta dwujajowe
W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i...
Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?
Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie...
17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos
W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos...