4 minuty czytania
Spis treści
  1. 13. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
  2. Jak czuje się mama w 13. tygodniu ciąży?
  3. Jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży?
  4. 13. tydzień ciąży a płeć dziecka
  5. USG prenatalne w 13. tygodniu ciąży

U wielu kobiet brzuch w 13. tygodniu ciąży jest już zaokrąglony i lekko wypukły. Poszerzają się także biodra, dlatego może się okazać, że część ubrań przestaje pasować. Warto zatem pomyśleć o zmianie garderoby, aby czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Często powiększają się także piersi. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie zmiany sylwetki zależą od indywidualnych cech organizmu.

13. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

13. tydzień ciąży to 4. miesiąc i początek II trymestru. Oznacza to, że zakończył się etap gwałtownych zmian w organizmie przyszłej mamy. Ukształtowały się także narządy wewnętrzne dziecka. Ryzyko poronienia w 13. tygodniu ciąży wyraźnie maleje. Dzieje się tak dzięki łożysku, które przejmuje produkcję hormonów ciążowych.

Jak czuje się mama w 13. tygodniu ciąży?

W 13. tygodniu ciąży większość kobiet czuje się bardzo dobrze. Mijają nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby utrudniać codzienną aktywność. Dozwolone jest spacerowanie oraz uprawianie niektórych rodzajów sportu. Treningi nie powinny być jednak zbyt intensywne. Chęć ich rozpoczęcia warto skonsultować z lekarzem. Aktywność fizyczna w ciąży pomaga organizmowi przystosować się do zachodzących w nim zmian.

Kobieta w 13. tygodniu ciąży może zaobserwować u siebie zwiększony apetyt, a także chęć na konkretne rodzaje produktów. Warto pamiętać, że dieta powinna być racjonalna. Mitem jest, że ciężarna je za dwoje. Zapotrzebowanie organizmu na energię wzrasta w II trymestrze zaledwie o ok. 300 kalorii.

W 13. tygodniu ciąży mogą pojawić się:

  • zaparcia,
  • zgaga,
  • ból pleców,
  • zawroty głowy.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży?

Dziecko w 13. tygodniu ciąży mierzy około 7 centymetrów. Jego waga wynosi ponad 20 gramów. Narządy wewnętrzne rozwijają się, ale jeszcze nie pełnią swojej funkcji. Dzięki temu, że maluch połyka wody płodowe, zaczynają pracować nerki i układ pokarmowy.

Głowa dziecka w 13. tygodniu ciąży jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Wykształciły się już uszy, nos i powieki. Pojawia się także mimika. Maluch nie tylko otwiera i zamyka buzię, ale potrafi też ziewać, marszczyć się, a nawet ssać kciuk.

Dziecko w 13. tygodniu ciąży bardzo dużo się rusza. Jest to możliwe dzięki całkowicie wykształconym kończynom i rozwijającym się mięśniom. Maluch zgina i prostuje ręce i nogi, a także obraca się. Zdarza się, że utrudnia to przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Mimo to ruchy dziecka w 13. tygodniu ciąży nie są jeszcze wyczuwalne przez jego mamę.

13. tydzień ciąży a płeć dziecka

Mimo że kształtują się już narządy płciowe, płeć dziecka w 13. tygodniu ciąży jest jeszcze niemożliwa do określenia. Maluch jest zbyt mały, aby poznać jego szczegółową budowę anatomiczną przy pomocy badania ultrasonograficznego (USG). Nawet gdy lekarzowi uda się je dostrzec, trafność takich spostrzeżeń jest szacowana na mniej niż 50%. Najczęściej przyszli rodzice poznają płeć dziecka między 20. a 22. tygodniem ciąży.

USG prenatalne w 13. tygodniu ciąży

13. tydzień ciąży to odpowiedni czas, aby zgłosić się do lekarza na USG prenatalne. Jest to badanie, które przeprowadza się przy pomocy sondy brzusznej. Lekarz dokładnie ogląda dziecko i dokonuje oceny budowy głowy, tułowia, kończyn i narządów wewnętrznych. Ogląda również jego ruchy oraz mierzy przezierność karkową. USG prenatalne w 13. tygodniu ciąży służy do oceny wystąpienia ryzyka wad rozwojowych i anatomicznych. Jego nieprawidłowy wynik jest wskazaniem do przeprowadzenia bardziej szczegółowych testów.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....