Badanie ogólne moczu w ciąży jest podstawowym i obowiązkowym testem laboratoryjnym, na który ciężarna powinna zgłaszać się co miesiąc oraz zawsze wtedy, kiedy wystąpią niepokojące dolegliwości: gorączka, ból brzucha, problemy z oddawaniem moczu. Badanie umożliwia wykrycie cukrzycy, infekcji układu moczowego, chorób nerek oraz rzucawki, o której świadczy m.in. białkomocz w ciąży.

Białko w moczu w ciąży – normy

Białko w moczu w ciąży nie zawsze oznacza stan patologiczny. Substancja ta jest obecna także w warunkach prawidłowych. Jej ilość jest jednak znikoma – zwykle nie przekracza 150 mg. W związku z tym, że testy laboratoryjne raczej nie są czułe na tak małą dawkę, nie podaje się konkretnej wartości na wyniku badania ogólnego moczu. Zamiast tego można znaleźć informację „białko w moczu nie występuje” lub znak „(-)”.

Białko w moczu w ciąży może być nieco podwyższone i wynosić nawet 250 mg. Jest to sytuacja fizjologiczna wywołana zmianami czynności nerek, a niekiedy także wysiłkiem fizycznym, stresem, podwyższoną temperaturą ciała lub dietą bogatobiałkową. W takiej sytuacji adnotacja na wyniku „śladowe ilości białka w moczu” w ciąży nie powinna niepokoić. Natomiast informacja „białko obecne” jest wskazaniem do dobowej zbiórki moczu.

Dokładne wartości białka w moczu można określić podczas dobowej zbiórki moczu. Jest to badanie, podczas którego do jednego pojemnika zbiera się mocz z 24 godzin, następnie miesza i odlewa 100 ml do badania laboratoryjnego.

Normy białka w moczu w ciąży:

  • >150 mg na dobę - stan prawidłowy,
  • 150-250 mg na dobę - białkomocz fizjologiczny,
  • >300 mg na dobę - stan nieprawidłowy.

Co oznacza podwyższone białko w moczu w ciąży?

Rozszerzonej diagnostyki i leczenia wymaga białkomocz w ciąży, jeśli wartość białka przekracza 300 mg. Możliwe przyczyny tego stanu to:

  • infekcja dróg moczowych,
  • stan przedrzucawkowy lub rzucawka,
  • uszkodzenie nerek w wyniku cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego,
  • choroby kłębuszków nerkowych.

Wynik badania moczu zawsze należy pokazać lekarzowi, który w razie potrzeby zleci dodatkowe testy. Na ich podstawie podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Białkomocz w ciąży a rzucawka

Białkomocz w ciąży, który przekracza 300 mg oraz stwierdzenie w dwukrotnym badaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (powyżej 140/90 mmHg) świadczy o stanie przedrzucawkowym. Nieprawidłowości rozpoznaje się po raz pierwszy u kobiet po 20 tygodniu ciąży. Jest to niebezpieczny stan wymagający ścisłego monitorowania, ponieważ może prowadzić do rzucawki – drgawek toniczno-klonicznych i śpiączki. Przyczyna stanu przedrzucawkowego nie została dokładnie poznana.

Białko w moczu w ciąży a uszkodzenie nerek

Podwyższone białko w moczu w ciąży może świadczyć także o infekcji układu moczowego. Jest to powikłanie obecności drobnoustrojów w drogach moczowych. Początkowo choroba przebiega bez żadnych dolegliwości. Może jednak spowodować niewydolność nerek, a także doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Jak leczyć białko w moczu w ciąży?

Białko w moczu w ciąży, którego ilość przekracza 300 mg, wymaga leczenia. Postępowanie terapeutyczne zależy od przyczyny nieprawidłowości, ponieważ należy pamiętać, że białkomocz nie jest chorobą, a jedynie jej objawem.

Leczenie białkomoczu w ciąży, który jest spowodowany infekcją dróg moczowych, wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Przyszła mama nie powinna obawiać się przyjmowania antybiotyku, ponieważ lekarz wybiera taki, który jest bezpieczny dla płodu. Natomiast kobieta z rozpoznanym stanem przedrzucawkowym wymaga monitorowania - ważne są regularne pomiary ciśnienia krwi i testy laboratoryjne.

Zobacz także: Po co wykonuje się badanie moczu w ciąży?

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.