4 minuty czytania
Spis treści
 1. Białko w moczu w ciąży – normy
 2. Co oznacza podwyższone białko w moczu w ciąży?
 3. Białkomocz w ciąży a rzucawka
 4. Białko w moczu w ciąży a uszkodzenie nerek
 5. Jak leczyć białko w moczu w ciąży?

Badanie ogólne moczu w ciąży jest podstawowym i obowiązkowym testem laboratoryjnym, na który ciężarna powinna zgłaszać się co miesiąc oraz zawsze wtedy, kiedy wystąpią niepokojące dolegliwości: gorączka, ból brzucha, problemy z oddawaniem moczu. Badanie umożliwia wykrycie cukrzycy, infekcji układu moczowego, chorób nerek oraz rzucawki, o której świadczy m.in. białkomocz w ciąży.

Białko w moczu w ciąży – normy

Białko w moczu w ciąży nie zawsze oznacza stan patologiczny. Substancja ta jest obecna także w warunkach prawidłowych. Jej ilość jest jednak znikoma – zwykle nie przekracza 150 mg. W związku z tym, że testy laboratoryjne raczej nie są czułe na tak małą dawkę, nie podaje się konkretnej wartości na wyniku badania ogólnego moczu. Zamiast tego można znaleźć informację „białko w moczu nie występuje” lub znak „(-)”.

Białko w moczu w ciąży może być nieco podwyższone i wynosić nawet 250 mg. Jest to sytuacja fizjologiczna wywołana zmianami czynności nerek, a niekiedy także wysiłkiem fizycznym, stresem, podwyższoną temperaturą ciała lub dietą bogatobiałkową. W takiej sytuacji adnotacja na wyniku „śladowe ilości białka w moczu” w ciąży nie powinna niepokoić. Natomiast informacja „białko obecne” jest wskazaniem do dobowej zbiórki moczu.

Dokładne wartości białka w moczu można określić podczas dobowej zbiórki moczu. Jest to badanie, podczas którego do jednego pojemnika zbiera się mocz z 24 godzin, następnie miesza i odlewa 100 ml do badania laboratoryjnego.

Normy białka w moczu w ciąży:

 • >150 mg na dobę - stan prawidłowy,
 • 150-250 mg na dobę - białkomocz fizjologiczny,
 • >300 mg na dobę - stan nieprawidłowy.

Co oznacza podwyższone białko w moczu w ciąży?

Rozszerzonej diagnostyki i leczenia wymaga białkomocz w ciąży, jeśli wartość białka przekracza 300 mg. Możliwe przyczyny tego stanu to:

 • infekcja dróg moczowych,
 • stan przedrzucawkowy lub rzucawka,
 • uszkodzenie nerek w wyniku cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego,
 • choroby kłębuszków nerkowych.

Wynik badania moczu zawsze należy pokazać lekarzowi, który w razie potrzeby zleci dodatkowe testy. Na ich podstawie podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Białkomocz w ciąży a rzucawka

Białkomocz w ciąży, który przekracza 300 mg oraz stwierdzenie w dwukrotnym badaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (powyżej 140/90 mmHg) świadczy o stanie przedrzucawkowym. Nieprawidłowości rozpoznaje się po raz pierwszy u kobiet po 20 tygodniu ciąży. Jest to niebezpieczny stan wymagający ścisłego monitorowania, ponieważ może prowadzić do rzucawki – drgawek toniczno-klonicznych i śpiączki. Przyczyna stanu przedrzucawkowego nie została dokładnie poznana.

Białko w moczu w ciąży a uszkodzenie nerek

Podwyższone białko w moczu w ciąży może świadczyć także o infekcji układu moczowego. Jest to powikłanie obecności drobnoustrojów w drogach moczowych. Początkowo choroba przebiega bez żadnych dolegliwości. Może jednak spowodować niewydolność nerek, a także doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Jak leczyć białko w moczu w ciąży?

Białko w moczu w ciąży, którego ilość przekracza 300 mg, wymaga leczenia. Postępowanie terapeutyczne zależy od przyczyny nieprawidłowości, ponieważ należy pamiętać, że białkomocz nie jest chorobą, a jedynie jej objawem.

Leczenie białkomoczu w ciąży, który jest spowodowany infekcją dróg moczowych, wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Przyszła mama nie powinna obawiać się przyjmowania antybiotyku, ponieważ lekarz wybiera taki, który jest bezpieczny dla płodu. Natomiast kobieta z rozpoznanym stanem przedrzucawkowym wymaga monitorowania - ważne są regularne pomiary ciśnienia krwi i testy laboratoryjne.

Zobacz także: Po co wykonuje się badanie moczu w ciąży?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required