4 minuty czytania
Spis treści
  1. Czym zagraża stres w ciąży?
  2. Jak rozpoznać u siebie przewlekły stres
  3. Metody relaksacji w ciąży

Każda ciężarna kobieta wie, że stres w ciąży jest zjawiskiem naturalnym. Przez 9 miesięcy przyszła mama musi przygotować się na życiową rewolucję i powitanie na świecie potomka. Silny stres w ciąży często wiąże się również z niepewnością zatrudnienia czy brakiem zrozumienia ze strony partnera. Oliwy do ognia dolewa świadomość o bolesnej akcji porodowej. Całkowite opanowanie stresu w ciąży nie należy do łatwych zadań, jednakże istnieje kilka sposobów na jego ograniczenie.

Czym zagraża stres w ciąży?

Mimo że stres jest nieodłącznym elementem życia, tak stres a ciąża to mieszanka wybuchowa. Napięcia nerwowe, szczególnie na stres w 1 trymestrze ciąży może skutkować obniżoną masą urodzeniową po porodzie. Stres w ciąży wpływa na ciążę także poprzez efekt jaki wywołuje on na naczynia krwionośne, które w stanach stresowych nie są odpowiednio dotlenione i odżywione. Jeśli przez kapilary do łożyska nie dostarczone zostaną odpowiednie ilości tlenu i składników odżywczych łożysko może nie rozwinąć się prawidłowo. Innym rezultatem dużego stresu w ciąży mogą być upośledzenia układu motorycznego u nowo narodzonego dziecka. Często takie dzieci bywają znacznie bardziej rozdrażnione i niespokojnie, a także płaczliwe w pierwszych dwóch latach życia. Istnieją przesłanki, że ciągły stres ciąży powiązany jest z rozwinięciem się zespołu Downa, jednakże nie zostało to do końca potwierdzone. Wyniki innych badań przeprowadzonych na matkach, których ciąża przypadła na nieszczęśliwy okres II Wojny Światowej, wykazały, że płacz i stres w ciąży sprzyjał rodzeniu się dzieci z odmienną orientacją seksualną. Teorie te jednak nadal wzbudzają wiele kontrowersji.

Jak rozpoznać u siebie przewlekły stres

Zgubny wpływ stresu na ciążę jest znany w medycynie od dziesiątek lat. Jednorazowy silny stres w ciąży to jeszcze nic złego. Jeśli jednak zaczyna towarzyszyć kobiecie każdego dnia, powinna natychmiast udać się do terapeuty lub psychologa. Objawami nadmiernego stresu w ciąży są: częste bóle głowy, wzrost tętna, wzmożona potliwość, pogłębione wdechy i wydechy, biegunka i nudności, bóle mięśni oraz uczucie kłucia w klatce piersiowej.

Metody relaksacji w ciąży

Istnieje kilka sprawdzonych metod na radzenie sobie na to jak nie stresować się w ciąży. Oczywiście nie są to rady uniwersalne, a wszystko zależy od źródła stresu. Jeśli stres jest wynikiem śmierci najbliższej osoby lub bardzo trudnej sytuacji życiowej, należy skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą. Stres na początku ciąży można zminimalizować za pomocą kilku sposobów. Po pierwsze, czasami najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z zaufaną osobą, przyjaciółką lub matką, która będąc już doświadczoną matką ma już za sobą cały bagaż ciążowych doświadczeń. Aby uwolnić swoje myśli od zmartwień, warto wybrać się z bliską osobą do kina (najlepiej na komedię) – wówczas poziom stresu w ciąży znacznie się obniży. Kobiety spodziewające się dziecka w sytuacjach delikatnego stresu polecają też ciepłe (ale nie gorące) kąpiele w otoczeniu pachnących świec lub wizytę na masażu relaksacyjnych (niektóre oferty SPA mają zabiegi dedykowane dla przyszłych mam). Należy pamiętać, że popularne „rozweselacze” jak słodycze lub wino u kobiet w ciąży są zakazane. Po pierwsze nagły wzrost cukru we krwi nie pozostanie bez wpływu na płód. O szkodliwości alkoholu na każdym etapie ciąży nie trzeba chyba specjalnie informować, powoduje on poważne zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka.

Zobacz również: Objawy i leczenie zapalenia pęcherza w ciąży


Oceń artykuł

2,0

wg. 67 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....