4 minuty czytania
Spis treści
 1. O czym świadczy ból w okolicy nerek w ciąży?
 2. Odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży
 3. Co robić, gdy pojawi się w ciąży ból nerek?
 4. Czy ból nerek w ciąży jest groźny?

Określenie „ból nerek” jest używane do opisania dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowej, zazwyczaj po jednej stronie. Ból pojawia się nagle, określany jest jako pulsujący, kłujący lub kolkowy i rozprzestrzenia się pionowo. Często promieniuje do pachwiny, podbrzusza lub narządów płciowych. Mogą towarzyszyć mu inne objawy, np. gorączka, problemy z oddawaniem moczu, obrzęki i ogólne osłabienie organizmu. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków chore nerki nie bolą, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych, zwłaszcza w ciąży.

O czym świadczy ból w okolicy nerek w ciąży?

Po zapłodnieniu w układzie moczowym kobiety zachodzą zmiany, których celem jest przygotowanie organizmu do ciąży i porodu. Przede wszystkim powiększają się nerki (nawet o 1 cm), poszerzają miedniczki, kielichy i moczowody, a także wzrasta przepływ krwi przez ten narząd. Powiększająca się macica powoduje ucisk na nerkę. W ciąży ryzyko wystąpienia zakażeń układu moczowego jest większe, a infekcja przez długi czas przebiega bezobjawowo.

Ból w okolicy nerek w ciąży może być wywołany procesami patologicznymi w układzie moczowym. Do najczęstszych chorób należą:

 • kamica nerkowa,
 • bakteryjne zakażenie układu moczowego,
 • zapalenie nerek,
 • torbiele nerek.

Może się zdarzyć, że dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa zostaną mylnie zinterpretowane jako ból nerek. W ciąży rozciągają się więzadła miednicy, a mięśnie pleców są nadmiernie obciążone. Jednak nie należy bagatelizować żadnego objawu i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży

Jednym z najniebezpieczniejszych stanów chorobowych w ciąży jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Schorzenie jest następstwem zakażenia bakteryjnego układu moczowego, które nie zostało odpowiednio wcześnie rozpoznane i leczone. Drobnoustroje wnikają przez moczowód do nerki, co prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego.

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek w ciąży to:

 • ból w okolicy nerek (częściej występuje ból prawej nerki w ciąży),
 • gorączka (powyżej 38℃),
 • nudności i wymioty,
 • dreszcze,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • brak apetytu,
 • ból głowy.

W moczu stwierdza się obecność bakterii. Warto jednak zaznaczyć, że odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży przez bardzo długi czas może przebiegać bez żadnych objawów, a pierwsze dolegliwości pojawiają się, gdy dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia narządu. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się na rutynowe badania moczu.

Zobacz także: Czy powinno się badać mocz w ciąży?

Co robić, gdy pojawi się w ciąży ból nerek?

Kobieta, u której w ciąży pojawi się ból nerek, powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zbierze wywiad i zleci badania diagnostyczne (które nie stanowią zagrożenia dla płodu): testy laboratoryjne krwi (szczególnie poziom kreatyniny) i moczu oraz badanie ultrasonograficzne. Po rozpoznaniu przyczyny dolegliwości wdrażane jest odpowiednie leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczna jest antybiotykoterapia. W takiej sytuacji wszelkie domowe sposoby na ból nerek w ciąży są nieskuteczne.

Czy ból nerek w ciąży jest groźny?

Ból nerek w ciąży, który jest objawem jednej z chorób układu moczowego, wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniej terapii. W przypadku braku leczenia może dojść do zagrożenia zdrowia lub życia płodu oraz ciężarnej. Schorzenia przebiegające w ciąży z bólem nerek mogą być przyczyną: niewydolności nerek, sepsy, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także poronienia.

Zobacz również: Co oznacza białko w moczu w ciąży?


Oceń artykuł

2,0

wg. 3 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....