4 minuty czytania
Spis treści
 1. Dla kogo przeznaczona jest szkoła rodzenia w UK?
 2. Plan zajęć w szkole rodzenia
 3. Czy szkoła rodzenia w UK jest darmowa?
 4. Zajęcia w szkole rodzenia a praca

Poród w UK bez znajomości języka u większości kobiet powoduje dodatkowy stres. W takiej sytuacji można skorzystać ze szkoły rodzenia prowadzonej przez polskie położne, pracujące na terenie Wielkiej Brytanii. W ramach zajęć przyszła mama może nauczyć się podstawowych zwrotów w języku angielskim, dzięki którym poczuje się pewniej podczas porodu.

Dla kogo przeznaczona jest szkoła rodzenia w UK?

Zajęcia w szkole rodzenia (antenatal classes) są przeznaczone dla wszystkich kobiet ciężarnych, a zwłaszcza dla tych, które zostaną mamami po raz pierwszy lub nigdy wcześniej nie rodziły w szpitalu poza granicami Polski. To dobra okazja, aby zapoznać się ze standardami opieki medycznej, otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania i dowiedzieć się, jak wygląda poród i ciąża w UK krok po kroku. W szkole rodzenia kobiecie może towarzyszyć partner lub bliska osoba.

Szkoła rodzenia prowadzona jest przez doświadczoną położną w szpitalu, w którym kobieta planuje rodzić lub w najbliższej przychodni. Dzięki uczestniczeniu w zajęciach można przygotować się do porodu, rodzicielstwa, opieki nad noworodkiem i karmienia piersią. Zaletą szkoły rodzenia jest możliwość zapoznania się z traktem porodowym oraz personelem medycznym, który będzie opiekował się przyszłą mamą i jej dzieckiem. Często na zajęciach rodzą się przyjaźnie – kobiety dzielą się swoimi emocjami i doświadczeniami, co kontynuują po pojawieniu się maluszka na świecie (zwłaszcza, że w wielu przypadkach ma to miejsce w podobnym terminie).

Plan zajęć w szkole rodzenia

Szkoła rodzenia w UK to zajęcia, na które składają się wykłady i ćwiczenia praktyczne. Mogą one odbywać się raz w tygodniu w dniu roboczym lub w weekendy. Plan obejmuje przygotowania do porodu oraz to, co dzieje się po narodzinach dziecka. Przykładowe tematy w szkole rodzenia dotyczą tego:

 • jak rozpoznać poród;
 • jakie są rodzaje znieczulenia podczas porodu;
 • jaką pozycję można przyjąć do porodu;
 • jak oddychać podczas porodu;
 • jak radzić sobie ze stresem i bólem porodowym;
 • jak współpracować z personelem medycznym;
 • jakie są sposoby indukcji porodu.

Przyszli rodzice dowiadują się także, jak opiekować się dzieckiem w pierwszych chwilach jego życia (kąpiel, przebieranie, zaspokajanie potrzeb). Kobieta otrzymuje dużo informacji dotyczących połogu, karmienia piersią, a także depresji poporodowej.

Czy szkoła rodzenia w UK jest darmowa?

Szkoła rodzenia w UK jest bezpłatna, jeżeli przyszła mama korzysta z zajęć w ramach National Health Service (NHS). O możliwości uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach poinformuje położna podczas jednej z wizyt kontrolnych. Najczęściej ma to miejsce w 7 miesiącu ciąży, a więc wtedy, gdy zbliża się poród. W UK dostępne są także zajęcia przeznaczone wyłącznie dla par, które spodziewają się bliźniąt (lub większej ilości dzieci), a także dla nastolatek lub samotnych matek.

W Wielkiej Brytanii funkcjonują także prywatne szkoły rodzenia. Ich zaletą jest to, że zajęcia są bardziej kameralne, a nawet indywidualne z dojazdem do domu przyszłych rodziców. Coraz częściej można spotkać polskie szkoły rodzenia w UK, które są rozwiązaniem dla kobiet nieznających języka angielskiego. Koszt tego typu zajęć waha się od 100 do 200 funtów.

Zajęcia w szkole rodzenia a praca

W Wielkiej Brytanii kobieta nie otrzymuje od lekarza zwolnienia z pracy z powodu ciąży. Pracodawca musi natomiast udzielić jej wolnych godzin na udział w zajęciach w szkole rodzenia (jeżeli odbywają się one w godzinach pracy). Za ten czas otrzymuje normalne wynagrodzenie.

Zobacz również: W jaki sposób przygotować się do porodu naturalnego?


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....