4 minuty czytania
Spis treści
  1. Obniżenie brzucha przed porodem
  2. Odejście czopa śluzowego
  3. Odpłynięcie wód płodowych
  4. Problemy żołądkowo-jelitowe przed porodem
  5. Skurcze porodowe
  6. Kiedy do szpitala?

Obniżenie brzucha przed porodem

W trakcie kolejnych tygodni ciąży dno macicy przesuwa się w górę wraz z rosnącym dzieckiem. Najwyżej sięga w 36. tygodniu- znajduje się wtedy przy końcu mostka. Następnie obniża się, by w 40. tygodniu znaleźć się 2 centymetry niżej, mniej więcej w wysokości z 32. tygodnia ciąży. Tzw. obniżanie brzucha przed porodem związane jest ze schodzeniem dziecka w dół w stronę kanału rodnego, tym samym przygotowuje się on do porodu drogami natury.

Odejście czopa śluzowego

Podbarwiony krwiście czop śluzowy odchodzi najczęściej kilkanaście godzin przed porodem. W czasie ciąży jego zadaniem było chronienie szyjki macicy i macicy przed przedostaniem się infekcji np. z pochwy. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka zaczyna się skracać i rozwierać.  Najczęściej jest to gęsta, zbita wydzielina uformowana w płaską kulkę. Kolor czopa śluzowego przypomina barwę  wydzieliny pochwowej, może też być lekko różowy lub brązowy.

Odpłynięcie wód płodowych

W filmach odpłynięcie wód płodowych ma charakter najczęściej spektakularny. U większości kobiet odpłynięcie wód płodowych ma miejsce w postaci sączenia się płynu owodniowego, co może trwać kilka-kilkanaście godzin. Jeśli do odpływania płynu dochodzi zbyt długo, tzn. ponad 18 godzin, mamy do czynienia z PROM, czyli przedwczesnym pęknięciem błon płodowych, i niezbędna jest antybiotykoterapia. Jeśli płyn owodniowy ma zielone zabarwienie, należy niezwłocznie udać się do szpitala, ponieważ może to być związane z niedotlenieniem płodu.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Problemy żołądkowo-jelitowe przed porodem

Bardzo wiele kobiet kilka dni przed porodem skarży się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należą do nich biegunka oraz wymioty. Nie każda kobieta jednak ich doświadcza. Związane jest to z działaniem hormonów, a także faktem, że pełne jelita mogłyby utrudniać dziecku schodzenie w kanale rodnym. Z tego samego powodu wiele kobiet decyduje się na lewatywę przed porodem siłami natury. Nie jest to jednak w żadnym wypadku obowiązek i zależy tylko i wyłącznie od chęci przyszłej mamy.

Skurcze porodowe

Pod koniec ciąży większość kobiet odczuwa skurcze przepowiadające. Różnią się one jednak od tych właściwych porodowych m.in. tym, że mijają po czasie lub zażyciu leków rozkurczających. Często ulgę przynosi także relaksująca kąpiel. Gdy pojawiają się skurcze porodowe są one silniejsze, pojawiają się częściej i nie mijają z czasem. Jest wręcz przeciwnie– nasilają się w kolejnych godzinach. Jeśli kobieta odczuwa regularne skurcze jest to znak rozpoczynającego się porodu.

Kiedy do szpitala?

Objawy, o których wspomnieliśmy powyżej sugerują nadchodzący poród, lecz zazwyczaj nie wiążą się z koniecznością niezwłocznego udania się do szpitala. Za rozpoczęcie porodu lekarze uznają skurcze pojawiające się częściej niż co 10 min, nie mijające po zażyciu środków rozkurczowych czy np. ciepłej kąpieli. Nie warto jechać do szpitala wraz z pierwszymi objawami, ponieważ 1. okres porodu i kobiet rodzących po raz pierwszy może trwać 14-16 godzin. Wiele przyszłych mam woli przeżyć ten czas będąc u siebie w domu, szczególnie gdy skurcze nie są bardzo nasilone. Dlatego też lekarze zalecają, aby do szpitala jechać, gdy przerwy między nimi są krótsze niż 5 minut, a skurcze stają się bardzo intensywne i bolesne.

Czasami pojawiają się też objawy, które, gdy wystąpią, stanowią wskazanie do natychmiastowego udania się na izbę przyjęć szpitala ginekologicznego. Należą do nich m.in. ból głowy, wysokie ciśnienie tętnicze, wymioty czy odpłynięcie zielonego płynu owodniowego. Symptomy te mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego, zespołu HELLP lub niedotlenienia płodu.

Jeśli przyszła mama będzie czuła się lepiej i bezpieczniej w szpitalu, nawet mimo pierwszych chwil porodu, powinna także udać się do wybranej przez siebie placówki. Jeśli rodzice zdecydowalisię na bankowanie krwi pępowinowej, powinni zabrać ze sobą zestaw, odebrany od PBKM, dzięki któremu po odpępnieniu po porodzie możliwe będzie zabezpieczenie krwi pępowinowej.

Krew pępowinowa
Dlaczego warto bankować?

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ciśnienie w ciąży- jakie jest prawidłowe?

W czasie ciąży bardzo ważna jest regularna kontrola wartości ciśnienia tętniczego. Dzięki niej...

Ułożenie dziecka- kiedy jest nieprawidłowe?

Ułożenie dziecka jest niezwykle ważne, by poród mógł odbyć się bez komplikacji. Wiele osób nie...

Położna środowiskowa- kiedy się zgłosić?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, każda kobieta ma prawo do korzystania z pomocy położnej...

Ibuprofen w ciąży- czy można go stosować?

Ciąża jest okresem zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Należy pamiętać jednak, aby...