3 minuty czytania
Spis treści
  1. Zabiegi kosmetyczne w ciąży- czy są bezpieczne?
  2. Zabieg kosmetyczne w ciąży- które są zakazane?
  3. Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży- czy są bezpieczne?

Zabiegi kosmetyczne stały się codziennością wielu kobiet. Regularne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki nie dziwią nikogo. Należy jednak pamiętać, że w ciąży nie wszystko co wcześniej było rutyną jest bezpieczne. Jeszcze jakiś czas temu stosowana była zasada „im mniej tym lepiej” i odradzano przyszłym mamom np. farbowanie włosów. Obecnie wiadomo, że współczesne produkty do stylizacji zawierają dużo mniej amoniaku. Dzięki temu ich zapach jest również mniej charakterystyczny. Podobnie jest w przypadku bardzo popularnych w ostatnich latach paznokci hybrydowych. Nie udowodniono, aby wykonywanie tzw. hybrydy było szkodliwe w ciąży. Oczywiście, inną kwestią są warunki higieny i bezpieczeństwa w salonach, do których się udajemy. W ciąży bardzo dużą uwagę należy przywiązywać do odpowiedniej sterylizacji i dezynfekcji sprzętu. Z tego powodu nie wolno w ciąży wykonywać zabiegów naruszających ciągłości tkanek takich jak tatuaż czy mezoterapia igłowa lub botoks. Jeśli chodzi o depilację, lepiej na czas ciąży zrezygnować z depilacji laserowej na rzecz innych metod. Nie udowodniono jednoznacznie negatywnego wpływu lasera na ciążę, a badania na ten temat wciąż trwają.

Przeczytaj również: Włosy w ciąży

Zabieg kosmetyczne w ciąży- które są zakazane?

Istnieje grupa zabiegów kosmetycznych, które w ciąży są zakazane. Należą do nich wszystkie zabiegi z użyciem pochodnych witaminy A, głównie retinolu oraz tretynoiny. Retinoidy są uznawane za teratogeny. Przyszłym mamom odradza się również zabiegi kosmetyczne, podczas których wykorzystywana jest wysoka temperatura. Unikać powinno się także zabiegów z użyciem kosmetyków powodujących alergię u kobiety ciężarnej. Zaleca się również kosmetyki, które nie mają intensywnych zapachów. Przyszła mama przed zabiegiem kosmetycznym zawsze powinna poinformować osobę wykonującą o tym, że spodziewa się dziecka.

Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane w ciąży?

Obecnie wiele zabiegów kosmetycznych skierowanych jest bezpośrednio do grupy przyszłych mam. Wśród nich najczęściej wymieniane są te ujędrniające skórę, zmniejszające widoczność rozstępów oraz relaksujące, jak np. specjalne masaże. Zabiegi te wykonywane są przez doświadczone osoby, które na co dzień pracują z kobietami ciężarnymi i potrafią doradzić, który zabieg jest bezpieczny. Najlepiej jest, zawsze przed skorzystaniem z zabiegów spytać lekarza prowadzącego o zdanie i obecność ewentualnych przeciwwskazań.

Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....