4 minuty czytania
Spis treści
  1. Na czym polega test PAPP-A?
  2. Jakie choroby wykrywa test PAPP-A?
  3. Kiedy można wykonać test PAPP-A?
  4. Refundacja testu PAPP-A
  5. Zły wynik testu PAPP-A

Badania prenatalne, do których należy test PAPP-A, mają na celu wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia wady genetycznej lub rozwojowej u płodu. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia (jeszcze w czasie ciąży lub natychmiast po jej zakończeniu) oraz przygotowanie rodziców na ewentualność wychowywania dziecka, które będzie wymagało szczególnej opieki. W przypadku bardzo ciężkich chorób możliwe jest zakończenie ciąży.

Na czym polega test PAPP-A?

Test PAPP-A bywa także nazywany testem podwójnym. Pozwala on na ocenę stężenia białka PAPP-A, które jest syntezowane w trofoblaście i pełni funkcję immunosupresyjną. Poza nim określa się także poziom wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej, a dokładniej beta-hCG. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby test PAPP-A był przeprowadzany jednocześnie z oceną przezierności fałdu karkowego w badaniu ultrasonograficznym.

Test PAPP-A zaliczany jest do metod nieinwazyjnych, co oznacza, że nie ingeruje on w środowisko płodu. Dzięki temu jest w pełni bezpieczny i nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej kobiety, która jest następnie przekazywana do analizy laboratoryjnej. Co ważne, przyszła mama nie musi być na czczo – test PAPP-A wskaże wiarygodny wynik bez względu na spożyty pokarm.

Jakie choroby wykrywa test PAPP-A?

Test PAPP-A przeznaczony jest do wykrywania ryzyka wystąpienia u płodu trisomii, czyli obecności dodatkowego chromosomu. W zależności od tego, w której parze chromosomów występują nieprawidłowości, dziecko może być chore na zespoły: Downa (chromosom 21), Patau (chromosom 13), Edwardsa (chromosom 18). Do wykrywania innych wad służą pozostałe badania prenatalne.

Kiedy można wykonać test PAPP-A?

Test PAPP-A wykonuje się między 11 i 14 tygodniem ciąży, czyli w I trymestrze. Zaleca się, aby zrobić go jednocześnie z badaniem ultrasonograficznym, podczas którego lekarz ocenia przezierność karkową. Jest to parametr, którego podwyższona wartość także może oznaczać nieprawidłowości. Wykonanie dwóch testów jednocześnie zwiększa ich wiarygodność.

Refundacja testu PAPP-A

Test PAPP-A jest zalecany każdej kobiecie ciężarnej, bez względu na jej wiek i inne czynniki. Jest to jednak badanie płatne. Jego cena wynosi od 250 do 400 zł. Koszt testu PAPP-A może różnić się w zależności od laboratorium.

Refundacja testu PAPP-A przysługuje kobietom, które znajdują się w grupie ryzyka. Są one objęte programem Narodowego Funduszu Zdrowia, gdy:

  • mają więcej niż 35 lat;
  • urodziły dziecko z wadą wrodzoną;
  • otrzymały nieprawidłowe wyniki badań ultrasonograficznych;
  • są obciążone wadą genetyczną;
  • w rodzinie partnera występowała wada genetyczna.

Aby skorzystać z refundacji testu PAPP-A, należy spełnić przynajmniej jeden warunek.

Zły wynik testu PAPP-A

Za zły wynik testu PAPP-A uznaje się niskie stężenie badanego białka. Wówczas interpretuje się go jako zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Jeżeli jednocześnie obniżony jest także poziom wolnej podjednostki beta-hCG, można podejrzewać zespół Patau lub Edwardsa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zły wynik testu PAPP-A nie zawsze oznacza chorobę dziecka. Z tego powodu przyszła mama zawsze kierowana jest do dalszej diagnostyki, czyli inwazyjnych badań prenatalnych (np. amniopunkcji).

Warto też pamiętać, że prawidłowy wynik testu PAPP-A również nie gwarantuje, że wada genetyczna nie wystąpi. Dlatego kobietom z grupy podwyższonego ryzyka lekarz może zalecić wykonanie innych nieinwazyjnych badań prenatalnych, np. testu potrójnego, zintegrowanego lub NIFTY.

Zobacz także: Krzywa cukrowa - na czym polega badanie?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

DHA w ciąży

Dieta kobiety ciężarnej powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niektóre...

Przygotowanie dziecka na przyjście na świat rodzeństwa

Czas oczekiwania na narodziny dziecka jest wyjątkowym okresem w życiu każdej rodziny. U malucha...

Krew pępowinowa uratowała dziewczynkę z ciężkim nadciśnieniem płucnym

Komórki macierzyste pochodzące z pępowinowy wykorzystywane są jako standardowe leczenie 80....

Formalności po porodzie

Okres związany z narodzinami dziecka jest pełen emocji i wzruszeń. Poza radością rodziców związaną...