4 minuty czytania
Spis treści
  1. Jak rozpoznać ciążę?
  2. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?
  3. Jak powiedzieć najbliższym o ciąży?
  4. Jak oznajmić ciążę w pracy?

O ciąży kobieta najczęściej dowiaduje się około 4–6 tygodnia. Zdarza się to także później – wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Nieregularne cykle menstruacyjne często uniemożliwiają wcześniejsze rozpoznanie. Natomiast codzienne pomiary temperatury ciała i śluzu szyjkowego powodują, że kobieta może podejrzewać ciążę już wcześniej.

Jak rozpoznać ciążę?

Ciążę podejrzewa się dzięki kilku charakterystycznym objawom. Najbardziej wyraźnym z nich jest brak miesiączki. Należy jednak pamiętać, że krwawienie nie występuje także z innych powodów. Panie, które miesiączkują nieregularnie, zwykle na początku nie zwracają uwagi na ten objaw. Wraz ze wzrostem hormonów ciążowych pojawiają się też inne dolegliwości. Przyszła mama może odczuwać mdłości – niekiedy bardzo uporczywe. Wbrew pozorom nie występują one wyłącznie rano. Często dokuczają przez cały dzień. Czasami kobieta czuje się osłabiona, ma wahania nastrojów, odczuwa także tkliwość piersi. Warto pamiętać, że powyższe objawy nie są podstawą do potwierdzenia ciąży, a jej podejrzenia.

Dowiedz się więcej o tym jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?

Jak sprawdzić, czy doszło do ciąży? Kobieta, która podejrzewa, że zostanie mamą, powinna wykonać test ciążowy. Są dwie możliwości. Jedną z nich jest wykonanie badania krwi w laboratorium medycznym. Dzięki niemu wykrywa się obecność i stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Prostszym rozwiązaniem jest kupienie testu ciążowego w aptece i wykonanie go samodzielnie w domu. Badanym materiałem jest mocz. Tego typu badanie wykrywa również obecność gonadotropiny kosmówkowej. Istnieją różne rodzaje domowych testów ciążowych. Dostępne są też bardzo czułe modele, które pozwalają wykryć ciążę na wczesnym etapie. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży jest jednak badanie ginekologiczne. Kobieta, która otrzymała pozytywny wynik testu ciążowego, powinna udać się na wizytę do ginekologa. Lekarz przy pomocy badania ultrasonograficznego stwierdza obecność zarodka w jamie macicy.

Dowiedz się więcej o USG w ciąży

Jak powiedzieć najbliższym o ciąży?

Pierwszą osobą (zaraz po kobiecie), która dowiaduje się o ciąży, jest tata dziecka. Istnieje wiele sposobów na oznajmienie tego faktu. Wiele przyszłych mam stawia po prostu na rozmowę, pokazanie pozytywnego testu ciążowego lub wydruku z badania ultrasonograficznego. Niektóre kobiety wybierają nieco bardziej kreatywne rozwiązania. Jednym z najpopularniejszych jest wręczenie przyszłemu tacie podarunku z dziecięcymi bucikami lub innym przedmiotem, który jednoznacznie kojarzy się z jego nową rolą. Kiedy oznajmić ciążę najbliższym? Wiele par decyduje się na to dopiero po pewnym czasie. Zwykle pod koniec I trymestru. Jest to spowodowane znacznym spadkiem ryzyka poronienia.

Jak oznajmić ciążę w pracy?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy i jak oznajmić ciążę w pracy. Ich obawy dotyczą reakcji szefostwa. Są one całkowicie bezzasadne, ponieważ kodeks pracy jednoznacznie reguluje kwestię zatrudnienia ciężarnych. Nie zostało ustalone, kiedy powiedzieć o ciąży. Najlepiej zrobić to możliwie jak najwcześniej. Ciężarna nie powinna pracować na nocnych zmianach ani dźwigać ciężkich przedmiotów. Pracodawca ma obowiązek dostosować warunki pracy do jej stanu. Jak powiedzieć o ciąży w pracy? Należy umówić się na rozmowę z szefem. Dobrze jest wziąć ze sobą zaświadczenie lekarskie. Trzeba powiedzieć, który to tydzień ciąży oraz oznajmić, jak długo zamierzamy pracować. Kobieta powinna być przy tym konkretna i nie zapominać, że to ona i jej dziecko są najważniejsi.

Jako przyszła mama skorzystaj z naszych porad i zobacz jak dbać o siebie w ciąży. 


Oceń artykuł

5,0

wg. 4 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....