4 minuty czytania
Spis treści
 1. Czym jest i na czym polega inseminacja?
 2. Jak przygotować się do inseminacji?
 3. Skuteczność inseminacji domacicznej
 4. Inseminacja w UK

Trudności z zajściem w ciążę, mimo regularnych stosunków seksualnych bez zabezpieczenia, dotyczą około 15% par. Przyczyny niepłodności mogą stać po stronie kobiety, mężczyzny lub obojga z nich jednocześnie. Należą do nich choroby dróg rodnych, wady anatomiczne narządów rodnych, schorzenia ogólnoustrojowe, zaburzenia genetyczne, a także czynniki środowiskowe. Do metod leczenia niepłodności zalicza się in vitro i inseminację. W UK mogą z nich skorzystać także Polki.

Czym jest i na czym polega inseminacja?

Inseminacja domaciczna (IUI) to jedna z najpopularniejszych metod wspomagania rozrodu. Jest to prosty, bezpieczny i z reguły  bezbolesny zabieg, który polega na umieszczeniu w narządach rodnych kobiety próbki nasienia pobranej od jej partnera lub dawcy. Sperma wybrana do inseminacji jest dokładnie przebadana i przygotowana w laboratorium.

Podczas inseminacji kobieta znajduje się na fotelu ginekologicznym w pozycji leżącej. Ginekolog wprowadza do macicy cienki cewnik, przez który wstrzykuje nasienie (ok. 1 ml). Po zabiegu, który trwa kilkanaście minut, kobieta może wrócić do domu.

Inseminacja domaciczna jest przeznaczona dla par, które mają trudności z poczęciem dziecka. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:

 • obniżone parametry nasienia,
 • endometrioza w stopniu lekkim,
 • zaburzenia owulacji i cyklu menstruacyjnego,
 • zmiany w budowie szyjki macicy,
 • śluz wrogi dla plemników,
 • niemożność odbycia stosunku płciowego.

Inseminacja jest rozwiązaniem także dla kobiet, które z różnych powodów (np. zaburzeń ejakulacji) nie mogą wykorzystać nasienia partnera.

Jak przygotować się do inseminacji?

O tym, jak przygotować się do inseminacji, kobieta jest informowana na pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie:

 • badania ginekologicznego,
 • cytologii,
 • posiewu z szyjki macicy,
 • oceny drożności jajowodów.

Kobieta powinna uważnie obserwować swój cykl menstruacyjny. Niekiedy konieczne jest także stosowanie leków stymulujących owulację. Mężczyzna musi wykonać badanie nasienia oraz testy laboratoryjne krwi.

Nie istnieją żadne szczególne zalecenia po inseminacji. Kobieta powinna przede wszystkim dbać o siebie w ciąży, odpowiednio się odżywiać i dużo odpoczywać. Warto unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz zrezygnować z gorących kąpieli.

Skuteczność inseminacji domacicznej

Skuteczność inseminacji domacicznej oceniana jest na 15–25%. Wiele zależy od jakości nasienia, ilości komórek jajowych oraz wieku kobiety. Inseminacja jest zabiegiem, który można powtarzać do skutku. Najczęściej jednak poprzestaje się na 6 próbach.

Inseminacja w UK

Inseminacja w UK jest metodą leczenia niepłodności, z której można skorzystać nieodpłatnie w ramach National Health Service (NHS). Jednak aby to zrobić, należy spełnić konkretne warunki. Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonują ponadto polskie kliniki, które zajmują się leczeniem trudności z zajściem w ciążę. Prywatna inseminacja w UK to koszt powyżej 800 funtów.

Zapoznaj się z ofertą dla rodzących w UK: https://www.pbkm.pl/oferta/dla-rodzacych-w-uk

Zasady refundacji leczenia niepłodności w Wielkiej Brytanii mogą różnić się między regionami. Najczęściej jednak zwrot kosztów przysługuje kobiecie, która nie ukończyła 39 lat oraz parom, które mają zdiagnozowane podłoże niepłodności, nie mają biologicznych dzieci lub starają się o ciążę bezskutecznie od 3 lat.

Aby doszło do inseminacji w UK, kobieta powinna zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego (GP), który zleci szczegółowe badania. Następnie jest zapisywana na listę oczekujących na wizytę specjalistyczną i dalszą diagnostykę niepłodności. Na podstawie wyników specjalista decyduje o metodzie leczenia niepłodności.

Zobacz także: Metody przyspieszania porodu

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required