2 minuty czytania
Spis treści
  1. Heviran- co to jest?
  2. Czy Heviran można stosować w ciąży?
  3. Opryszczka w ciąży- czym grozi?

Heviran- co to jest?

Heviran to jedna z nazw handlowych preparatu zawierającego w swoim składzie substancję czynną- Acyklovir. Jest to lek przeciwwirusowy mający za zadanie hamować replikację wirusa opryszczki typu 1 i 2 (HSV), wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZV), wirusa Epsteina-Barr (EBV) oraz wirusa cytomegalii (CMV). Preparat dostępny jest w formie tabletek bez recepty oraz, w przypadku wyższej dawki leku, na receptę.

Czy Heviran można stosować w ciąży?

Substancja czynna jaką zawiera Heviran, czyli Acyklovir, jest uznawana przez FDA za kategorię B. Oznacza to, że lek nie wywołał szkodliwego działania na zwierzętach. Badań na kobietach w ciąży nie prowadzi się, co upoważnia do uznania leku za bezpieczny dla ciężarnych. Należy go jednak przyjmować po konsultacji z lekarzem. Często poleca się też przyszłym mamom stosowanie kremów z Acyklovirem, które mają działanie miejscowe i można zacząć używać ich już w momencie wystąpienia objawów prodromalnych takich jak swędzenie czy pieczenie.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Opryszczka w ciąży- czym grozi?

Opryszczka w ciąży może mieć poważne konsekwencje. Nawrót opryszczki wargowej nie powinien wzbudzać niepokoju, jednak groźniejsze dla przebiegu ciąży są infekcje pierwotne opryszczką- pierwszorazowe pojawienie się zmian. Niebezpieczne dla zdrowia dziecka jest także pojawienie się zmian na genitaliach, tzw. opryszczka narządów płciowych. Do zakażenia może dojść wewnątrzmacicznie lub podczas porodu drogami natury. Objawami opryszczki u noworodka są rozsiane zmiany na skórze, zapalenie mózgu czy wątroby, a w najgorszej sytuacji nawet zgon. Poza tym, opryszczka narządów płciowych w ciąży prowadzić może do poronienia lub porodu przedwczesnego. Z tego powodu wdrożenie leczenia jest niezwykle ważne, aby ciąża przebiegała prawidłowo i nie doszło do powikłań infekcji u dziecka.

Oceń artykuł

1,0

wg. 4 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....