3 minuty czytania
Spis treści
  1. Bostonka w ciąży- czym jest?
  2. Bostonka w ciąży- objawy
  3. Bostonka w ciąży- czy jest groźna?
  4. Bostonka w ciąży- leczenie

Bostonka w ciąży- czym jest?

Popularnie określana bostonką, choroba dłoni stóp i jamy ustnej (HFMS) jest wirusową chorobą zakaźną. Wywoływana jest przez enterowirusy m.in. Coxackie A. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Kobiety ciężarne najczęściej zarażają się od swoich dzieci, które są w wieku przedszkolnym. Bardziej narażone na bostonkę są również przyszłe mamy pracujące w żłobkach czy przedszkolach. Okres wylęgania choroby wynosi od 3 do 5 dni. Osoba chora zaraża innych przez cały czas, gdy obecne są u niej zmiany skórne. Gorączka ustępuje najczęściej po 48 godzinach, a zmiany na skórze utrzymują się około 7-10 dni. Dużo dłużej zaś goją się zmiany dotyczące paznokci.

Bostonka w ciąży- objawy

Jak sama nazwa choroby wskazuje dotyka ona dłoni, stóp oraz jamy ustnej. Typowym objawem jest wysypka pojawiająca się na języku, podniebieniu i błonie śluzowej policzków, a także powierzchniach dłoniowych rąk oraz na stopach. Zmiany skórne są bolesne, ale nie swędzą. Najczęściej pojawiają się 2 dni po gorączce. Po kilku tygodniach od wystąpienia pierwszych objawów może dojść do zmian na płytkach paznokciowych w postaci tzw. linii Beau, a także charakterystycznego łuszczenia skóry dłoni i stóp. U niektórych chorych pojawiają się też objawy związane z układem pokarmowym i oddechowym. Czasami bostonce towarzyszy herpangina, z uwagi na tą samą etiologię choroby.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Bostonka w ciąży- czy jest groźna?

Bostonka w ciąży może nieść za sobą powikłania. Najgroźniejsze jest przechorowanie choroby dłoni stóp i jamy ustnej w I. trymestrze ciąży. Może wywoływać wady wrodzone, a nawet poronienie. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym ryzyko powikłań jest niższe. Jeśli do zarażenia dojdzie przed samym porodem, choroba wystąpić może u noworodka. Najczęściej jednak przebieg bostonki jest u najmłodszych bezobjawowy.

Bostonka w ciąży- leczenie

Leczenie bostonki jest tylko objawowe. W przypadku gorączki w ciąży można stosować paracetamol. Jeśli zmiany w jamie ustnej są bolesne unikać powinno się gorących i kwaśnych posiłków, które dodatkowo podrażniają zmienioną chorobowo śluzówkę. Zalecany jest również odpoczynek.

Przeczytaj również: Zakażenie cytomegalią- czym grozi w ciąży?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Leukocyty w ciąży

W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do...

Bliźnięta dwujajowe

W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i...

Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?

Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie...

17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos

W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos...