
Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora

3 tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie mamy
Pierwsze 3 tygodnie ciąży są czasem, w którym jeszcze nie wiesz, że niedługo zostaniesz mamą. Jednak w twoim organizmie już dzieją się niesamowite rzeczy. Ich celem jest przygotowanie go na intensywny rozwój dziecka oraz poród. Zobacz, jak przebiega 3 tydzień ciąży i o czym powinnaś pamiętać.

2 tydzień ciąży – co dzieje się w ciele przyszłej mamy?
Drugi tydzień ciąży jest jednym z jej najbardziej kluczowych momentów. To właśnie teraz ma miejsce owulacja – komórka jajowa jest gotowa na połączenie z plemnikiem. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, już za kilka dni zarodek zagnieździ się w macicy, a ty zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży. W 2 tygodniu zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.

4 tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?
Czwarty tydzień ciąży jest momentem, w którym możesz zaobserwować już pierwsze zwiastuny tego, że zostaniesz mamą – niektóre z nich niekiedy naprawdę dają się we znaki! Przed Tobą kilkanaście tygodni, podczas których przygotujesz się fizycznie oraz psychicznie do nowej roli. Zobacz więc, co dzieje się w 4. tygodniu ciąży z Tobą i dzieckiem.

1 tydzień ciąży – czego może spodziewać się przyszła mama?
Pierwszy tydzień ciąży jest czasem intensywnych przygotowań organizmu do przyjęcia zarodka. Chociaż jeszcze nie czujesz żadnych zmian, na pewno pojawia się ekscytacja na myśl, że wkrótce możesz zostać mamą. Pamiętaj, aby dbać o siebie – zarówno o sferę fizyczną, jak i psychiczną. Zobacz, jak przebiega 1 tydzień ciąży.

Hipotrofia płodu
Podczas badania USG określana jest między innymi szacowana masa dziecka. Dzięki temu lekarz ginekolog ocenia, czy płód rośnie prawidłowo dla danego wieku ciążowego. Jeśli dojdzie do ograniczenia wzrastania mamy do czynienia z hipotrofią. Sprawdź, czym różni się hipotrofia wczesna od późnej i jak wygląda postępowanie w przypadku takiej diagnozy.

Neutrofile w ciąży
Czas ciąży to czas regularnie wykonywanych badań krwi przez przyszłą mamę. W comiesięcznej morfologii oceniane są różnego rodzaju krwinki, w tym też neutrofile. Czasami ich poziom jest podwyższony i niepokoi kobiety ciężarne. Co oznacza wynik neutrofili w ciąży?

Rumianek w ciąży- czy jest bezpieczny?
Z uwagi na negatywny wpływ wielu leków na ciążę, przyszłe mamy często szukają domowych i naturalnych sposobów na różnego rodzaju dolegliwości. Wśród najczęściej stosowanych ziół wymieniany jest rumianek, szczególnie pomocny w pierwszych tygodniach ciąży. Czy napary z rumianku w ciąży są jednak bezpieczne?

Patologia ciąży- kiedy trafia się na oddział?
Patologia ciąży to oddział, który wielu kobietom ciężarnym nie kojarzy się pozytywnie. Mimo to, dzięki niemu bardzo wiele ciąż ma swoje szczęśliwe zakończenie. Niektóre przyszłe mamy spędzają na patologii ciąży nawet kilka miesięcy. Kiedy trafia się na oddział patologii ciąży?

Historia Tadeusza – terapia komórkami macierzystymi w przypadku encefalopatii
Tadeusz przyszedł na świat po wyjątkowo długim, 24-godzinnym porodzie. Niestety, istnieje prawdopodobieństwo, że podczas tak długiego porodu doszło do niedotlenienia okołoporodowego, co spowodowało encefalopatię u chłopca.