Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Patologia ciąży- kiedy trafia się na oddział?

Patologia ciąży- kiedy trafia się na oddział?

27.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Patologia ciąży to oddział, który wielu kobietom ciężarnym nie kojarzy się pozytywnie. Mimo to, dzięki niemu bardzo wiele ciąż ma swoje szczęśliwe zakończenie. Niektóre przyszłe mamy spędzają na patologii ciąży nawet kilka miesięcy. Kiedy trafia się na oddział patologii ciąży?

Czym jest patologia ciąży?

Patologia ciąży to potoczne określenie oddziału patologii ciąży znajdującego się w praktycznie każdym szpitalu ginekologiczno- położniczym. Jest to oddział skierowany dla kobiet ciężarnych zmagających się z różnego rodzaju powikłaniami ciąży oraz innymi chorobami np. przewlekłymi wymagającymi w tym czasie leczenia. Na patologię ciąży trafić mogą zarówno kobiety na samym początku ciąży, jak i pod koniec jej trwania, szczególnie, gdy wymagają całodobowej opieki lekarskiej i monitorowania dobrostanu płodu.

Kiedy trafia się na oddział patologii ciąży?

Na patologię ciąży trafić mogą zarówno kobiety we wczesnej ciąży, jak i pod sam jej koniec. W przypadku wczesnych ciąż częste przyczyny hospitalizacji to m.in. niepowściągliwe wymioty ciężarnych czy poronienia zagrażające. Najczęściej jednak przyjmowane są ciężarne po 22. tygodniu ciąży. Niektóre z nich przebywają tam tylko kilka dni, inne natomiast muszą spędzić w tym miejscu wiele tygodni. Najczęściej na oddział patologii przyjmowane są kobiety skierowane przez lekarza prowadzącego z powodu wykrycia różnego rodzaju nieprawidłowości np. zagrożone porodem przedwczesnym lub z patologią łożyska. W wysoko wyspecjalizowanych szpitalach przebywają pacjentki, których dzieci wymagają jeszcze w trakcie ciąży przeprowadzenia zabiegów wewnątrzmacicznych. Na oddział patologii trafić mogą także kobiety przywiezione przez karetkę pogotowia lub zgłaszające się na izbę przyjęć z powodu m.in. wystąpienia krwawienia w ciąży lub przedwczesnego odpływania płynu owodniowego.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Patologia ciąży- nadciśnienie tętnicze

Jedną z częstych przyczyn pobytu na oddziale patologii ciąży jest nadciśnienie tętnicze, mogące mieć powikłania w postaci stanu przedrzucawkowego. Nadzór nad przyszłą mamą i dzieckiem umożliwia odpowiednio szybką reakcję i zapobieganie ewentualnym poważnym konsekwencjom nadciśnienia. Kobieta ciężarna przebywająca na oddziale patologii ma wykonywane kilka razy dziennie badanie KTG, które dostarcza informacji na temat stanu dziecka, a także regularne badania USG.

Przeczytaj również: Nadciśnienie w ciąży – jakie może mieć konsekwencje?

Oddział patologii ciąży- cholestaza ciężarnych

Cholestaza ciężarnych pojawia się najczęściej w III. trymestrze ciąży. Z uwagi na ryzyko wystąpienia powikłań takich jak poród przedwczesny czy też niedotlenienie wewnątrzmaciczne, a nawet zgon dziecka, kobieta ciężarna  w wielu przypadkach musi przebywać na oddziale patologii, aby lekarze mieli możliwość stałego monitorowania stanu dziecka. Termin porodu ustalany jest w zależności od stężenia kwasów żółciowych i parametrów świadczących o dobrostanie płodu.

Patologia ciąży- indukcja porodu

Jedną z możliwych przyczyn przyjęcia na oddział patologii ciąży jest również konieczność przeprowadzenia indukcji porodu. Może ona mieć miejsce z powodu ciąży po terminie, a także obecności powikłań, które wymagają wcześniejszego ukończenia ciąży. W takiej sytuacji, zwykle przed rozpoczęciem akcji porodowej, pacjentki leżą kilka dni na oddziale patologii ciąży, gdzie w zależności od konieczności przeprowadzana jest najpierw preindukcja, a później indukcja porodu.

Przeczytaj więcej: Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 1

(
3
(1)
)

Zainteresują Cię również