
Autor
Agnieszka Widera
Lekarz
Zobacz wszystkie artykuły napisane przez tego autora

Metoda namnażania komórek macierzystych uznana przez FDA za jeden ze standardów leczenia
Czytaj więcej
Historia Lidki – terapia komórkami macierzystymi w przypadku ataksji rdzeniowo-móżdżkowej
Lidzia urodziła się jako wczśniak w 29 tygodniu ciąży. W pierwszym roku życia dziewczynki została zdiagnozowana u niej ataksja rdzeniowo-móżdżkowa i choroba Hirschsprunga. Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to rzadka choroba neurologiczna, która charakteryzuje się min. trudnościami w koordynacji ruchowej. Choroba Hirschsprunga to rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, uwarunkowane genetycznie.

Przyczyny, objawy i leczenie bólu brzucha w ciąży. Co na ból brzucha w ciąży?
Ból brzucha w ciąży pojawia się na różnych jej etapach. Przeważnie jest objawem fizjologicznym, sygnalizującym wzrost i poruszanie się dziecka w łonie matki. Jeżeli jednak bóle brzucha w ciąży pojawiają się wraz ze skurczami czy krwawieniem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czym jest cholestaza ciążowa? Poznaj jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
Cholestaza ciążowa polega na zaburzeniu odpływu żółci do dwunastnicy. W związku z tym produkty metabolizmu nie są eliminowane i kumulują się w organizmie. Może to prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim u płodu. Przypadłość ta pojawia się przeważnie w trzecim trymestrze ciąży, a jej pierwszą oznaką jest świąd skóry. Czym dokładnie jest cholestaza? Objawy, przyczyny i leczenie tejże komplikacji – to omówimy w tym artykule.

Okres w ciąży- czy to możliwe?
Zatrzymanie miesiączki to dla wielu kobiet pierwszy z objawów sugerujących zajście w ciążę. Z drugiej strony, zdarza się, że mimo bycia w ciąży krwawienie w terminie spodziewanego okresu i tak występuje. Czy można mieć okres w czasie ciąży? Kiedy pojawia się miesiączka po porodzie?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Czy infekcja ma wpływ na dziecko?
Przeziębienie w ciąży to bardzo częsty i uciążliwy problem. Ból głowy, katar, kaszel, gorączka i złe samopoczucie mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Trzeba pamiętać, że przyszła mama nie powinna stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto zatem sięgnąć po domowe sposoby na tę przypadłość.

Gronkowiec w ciąży – czy jest groźny dla dziecka?
Mimo że większość z nas jest nosicielami gronkowca, to przyszłe mamy szczególnie narażone są na wystąpienie objawów spowodowanych przez tę bakterię. Ciąża bowiem to czas, gdy układ odpornościowy kobiety jest osłabiony. Gronkowiec podczas ciąży pojawić się może zarówno w drogach rodnych, jak i gardle oraz nosie. Zdarza się też, że powoduje zmiany skórne. Jakie są objawy oraz leczenie zakażenia gronkowcem i jakie są jego konsekwencje?

Objawy zbliżającego się porodu
W ostatnich tygodniach ciąży poród może zacząć się niemal w każdym momencie. Każda ciężarna z niecierpliwością oczekuje oznak rozpoczynającej się akcji porodowej. Niektóre z symptomów pojawiają się nawet kilka dni wcześniej. Zobacz, jak rozpoznać zbliżający się poród.

Implantacja zarodka- objawy i przebieg
Implantacja, czyli inaczej zagnieżdżenie zarodka, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży. Część kobiet odczuwa towarzyszące jej objawy, lecz nie pojawiają się one u wszystkich przyszłych mam. Jeśli dojdzie do nieprawidłowej implantacji, ciąża określana jest jako ektopowa lub pozamaciczna. W którym dniu ciąży ma miejsce implantacja zarodka w jamie macicy?