Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Okres w ciąży- czy to możliwe?

20.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zatrzymanie miesiączki to dla wielu kobiet pierwszy z objawów sugerujących zajście w ciążę. Z drugiej strony, zdarza się, że mimo bycia w ciąży krwawienie w terminie spodziewanego okresu i tak występuje. Czy można mieć okres w czasie ciąży? Kiedy pojawia się miesiączka po porodzie?

Czy można mieć okres w ciąży?

Zgodnie z fizjologią, miesiączka w czasie trwania ciąży nie występuje. Jest to efektem m.in. wzrostu stężenia progesteronu oraz estrogenów produkowanych przez ciałko żółte ciążowe. Sama miesiączka jest skutkiem złuszczania się błony śluzowej jamy macicy, która w przygotowaniu do zagnieżdżenia staje się bardziej ukrwiona. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie ulega ona złuszczeniu i następuje kolejny cykl miesiączkowy. Jeśli kobieta zachodzi w ciążę, a w endometrium zagnieżdża się zarodek, okres nie pojawia się. Jest to jeden z pierwszych objawów sugerujących wczesną ciążę u regularnie miesiączkujących kobiet.

Okres na początku ciąży

Wiele kobiet będących w ciąży zauważa krwawienie pojawiające się w pierwszych tygodniach jej trwania. Niektóre przyszłe mamy mylą je z miesiączką nie przypuszczając, że zaszły w ciążę. Nie jest to jednak okres, a tzw. krwawienie implantacyjne. Nie występuje ono u wszystkich kobiet. Gdy pojawia się, jest mniej obfite i trwa krócej od miesiączki. Najczęściej ma miejsce w terminie spodziewanego okresu. Innymi objawami zagnieżdżenia zarodka (implantacji) są: bolesność piersi, mdłości, nadmierna wrażliwość na zapachy czy częste uczucie parcia na pęcherz.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Możliwe przyczyny krwawień w ciąży

Pojawienie się krwawienia w ciąży, podobnego do okresu, zawsze budzi niepokój wśród przyszłym mam. Jest to związane z możliwymi powikłaniami ciąży, których objawem jest wspomniane plamienie czy też krwawienie z dróg rodnych. W pierwszych tygodniach ciąży może być ono związane z poronieniem lub ciążą ekotopową (pozamaciczną) . W drugiej połowie ciąży krwawienie może być objawem łożyska przodującego czy też przedwcześnie oddzielającego się, a także porodu przedwczesnego. Należy też pamiętać o innych sytuacjach, w przebiegu których może dojść do plamienia. Są to m.in. stosunek seksualny, infekcje dróg rodnych czy zbyt niskie stężenie progesteronu we krwi kobiety. Każdy epizod podobny do okresu w czasie ciąży należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu lub udać się na izbę przyjęć, aby wykluczyć poważne możliwe przyczyny krwawienia.

Okres po ciąży

To, kiedy wraca okres po porodzie jest sprawą bardzo indywidualną. Połóg trwa około 6-8 tygodni, ale to po jakim czasie pojawi się miesiączka zależy od organizmu konkretnej kobiety. Uważa się, że karmienie piersią i związany z tym wysoki poziom prolaktyny, a tym samym obniżone stężenie estrogenów, hamuje wzrost endometrium, a tym samym wystąpienie miesiączki. Dlatego też często u kobiet karmiących wyłącznie piersią okres pojawia się później niż w przypadku mam korzystających z mleka modyfikowanego. Krwawienie, które pojawi się krótko po porodzie nie jest okresem, a określane jest jako odchody poporodowe. Jeśli jest obfite zawsze należy udać się na badanie ginekologiczne w celu wykluczenia obecności ewentualnych resztek po porodzie obecnych w jamie macicy.

Przeczytaj również: Krwawienie w ciąży- czy jest niebezpieczne?

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również