Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Seks w ciąży- co warto o nim wiedzieć?

Seks w ciąży- co warto o nim wiedzieć?

30.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Często powtarzającym się pytaniem ze strony przyszłych Rodziców jest, czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny dla rozwijającego dziecka. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna w przypadku niepowikłanych ciąż pojedynczych. Są jednak sytuacje, w których seks w ciąży jest zakazany. Sprawdź jakie są polecane pozycje seksualne w ciąży i czy można stosować żele intymne.

Obawy przyszłych Rodziców związane z rzekomym uderzaniem dziecka lub ewentualnymi wstrząsami podczas seksu w ciąży są nieuzasadnione z medycznego punktu widzenia. Współżycie w fizjologicznej zdrowej ciąży nie jest więc ani niebezpieczne, ani tym bardziej zakazane. Rozwijający się płód jest bowiem chroniony przez płyn owodniowy oraz macicę. W I. trymestrze libido kobiety ciężarnej najczęściej jest obniżone, lecz w pozostałych tygodniach ciąży przyszłe mamy czerpią wiele przyjemności ze zbliżeń z partnerem.

Seks w ciąży- kiedy niedozwolony?

Współżycie w czasie ciąży nie zawsze jest bezpieczne i dozwolone. Warto o to zawsze dopytać swojego lekarza prowadzącego. Seksu w ciąży uprawiać nie można w przypadku m.in.:

  • łożyska przodującego,
  • niewydolności cieśniowo- szyjkowej,
  • ciąży wielopłodowej,
  • poronienia zagrażającego,
  • odpływania płynu owodniowego,
  • krwawienia z dróg rodnych.

Należy mieć też na uwadze, że w przypadku aktywnej infekcji w drogach rodnych lub moczowych, kontakty seksualne mogą zwiększać ryzyko poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych oraz porodu przedwczesnego.

Pozycje seksualne w ciąży

Nie ma konkretnych rekomendacji jakie pozycje seksualne są wskazane w czasie ciąży. Należy zawsze pamiętać o wygodzie obojga partnerów. Warto też unikać ucisku na brzuch kobiety oraz napierania na żyłę główną dolną, co mogłoby prowadzić do zaburzeń odpływu krwi. Z tego powodu lepiej, aby kobieta ciężarna podczas seksu nie leżała na plecach, a była np. nad partnerem.

Seks w ciąży- większe ryzyko infekcji intymnych

Kobiety ciężarne są narażone bardziej na różnego rodzaju infekcje niż przed ciążą. Wynika to z obniżonej odporności organizmu. Wpływ na pojawianie się infekcji intymnych mają tez zmiany hormonalne. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy fakt ten należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, który na podstawie symptomów i wyników badań zalecić może stosowanie np. globulek czy maści. W trakcie trwania infekcji powinno się zrezygnować z seksu aż do momentu jej wyleczenia.

Czy seks w ciąży przyspiesza poród?

Z seksu w ciąży zrezygnować powinny m.in. kobiety zagrożone porodem przedwczesnym. Jest to spowodowane wydzielaniem w trakcie współżycia oksytocyny nasilającej skurcze macicy, a także obecnością prostaglandyn w spermie mężczyzny. Z dokładnie tego samego powodu uprawianie seksu zalicza się do domowych metod na przyspieszenie porodu w przypadku ciąży donoszonej lub po terminie.

Intymne żele nawilżające w ciąży

W I. trymestrze ciąży wiele kobiet skarży się na suchość pochwy. Powoduje to spory dyskomfort m.in. podczas współżycia. Ponadto wiele przyszłych mam cierpi na żylaki sromu, co także nasila nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu kobiety ciężarne często sięgają po różnego rodzaju żele nawilżające lub lubrykanty zawierające np. kwas hialuronowy. Zawsze jednak należy upewnić się, czy dany preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Najlepiej, gdy jest on bezzapachowy i nie zawiera konserwantów, mogących wpłynąć na środowisko naturalne pochwy.

Seks po porodzie

Bez względu na to, czy kobieta urodziła drogami natury, czy poprzez cięcie cesarskie, lekarze odradzają współżycie przez około 6-8 tygodni po porodzie. Jest to czas połogu, w którym ryzyko ewentualnego zakażenia jest duże. Poza tym, u wielu kobiet w tym okresie libido jest niskie, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi, a także stresem i nowymi obowiązkami kobiety. Zgodę na powrót do współżycia powinien wydać lekarz ginekolog na wizycie połogowej. Należy też pamiętać, że karmienie piersią nie zalicza się do metod antykoncepcyjnych, a czas powrotu owulacji jest indywidualny dla każdej kobiety.

 

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również