4 minuty czytania
Spis treści
  1. Prywatna położna – dlaczego warto?
  2. Prywatna położna – kogo wybrać?
  3. Prywatna położna – na co zwrócić uwagę?

Prywatna położna – dlaczego warto?

Na samym początku warto podkreślić, że nie każdy szpital pozwala na obecność położnej, która nie należy do zespołu danego oddziału porodowego, szczególnie w czasach trwającej pandemii. Z tego też powodu, przed podjęciem decyzji przyszła mama powinna upewnić się, że szpitale które bierz pod uwagę na swój poród nie mają nic przeciwko obecności prywatnej położnej. Pamiętać też należy o tym, aby w razie chęci wykupienia takiej usługi zgłosić się odpowiednio wcześniej do wybranej przez siebie położnej, ponieważ w niektórych przypadkach kolejka i lista chętnych jest bardzo długa.

Jeżeli szpital zgadza się na taką osobę, warto zastanowić się nad plusami takiej decyzji. Przede wszystkim, prywatna położna to ktoś, kogo przyszli rodzice mogą poznać wcześniej, a nie osoba którą zobaczą po raz pierwszy na sali porodowej. Opłacenie własnej położnej to także gwarancja tego, że poświęci ona praktycznie 100% swojego czasu, gdyż w czasie porodu nie będzie zajmować się innymi pacjentkami. Co więcej, często zostaje ona przy kobiecie i dziecku również w okresie poporodowym i udziela przydatnych informacji np. związanych z karmieniem piersią. Dla wielu rodzących stresującym momentem jest także „rotacji” położonych na oddziale ze względu na zakończenie ich czasu pracy. W przypadku prywatnej położnej problem ten znika. Ponadto, daje to również możliwość wcześniejszego spotkania się i stworzenia planu przebiegu porodu.

Z drugiej strony, należy zdawać sobie sprawę że opłacenie prywatnej położnej to spory wydatek, dlatego też nie każdą kobietę stać na tego typu pomoc. Nie oznacza to jednak, że poród będzie trudniejszy jeżeli nie wykupi się prywatnej położnej. Położne pracujące w szpitalach to profesjonalistki, które w ogromnej większości przypadków w odpowiedni sposób zadbają o komfort kobiety w trakcie trwania porodu.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Prywatna położna – kogo wybrać?

Przy wyborze prywatnej położnej do porodu warto zapytać o zdanie koleżanki, które rodziły oraz spotkać się z kilkoma polecanymi położnymi. Pozwala to na rozeznanie się w kwestii potencjalnej współpracy. Bardzo ważne jest, aby w trakcie porodu przebiegała ona bez większych zakłóceń. Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze położnej jest również to, czy kobieta będzie w stanie zaufać i powierzyć jej tak odpowiedzialne zadanie jakim jest pomoc w przyjściu na świat swojego dziecka.

Informacje na temat prywatnych położnych najlepiej zaczerpnąć od koleżanek, które z pewnością doradzą Ci kilka potencjalnych osób. Co więcej, w wielu szpitalach oferowany jest dostęp do prywatnych położnych, które pracują w konkretnej placówce. Bardzo dobrym źródłem informacji na temat dostępnych prywatnych położnych jest także internet i wszelkiego rodzaju grupy oraz fora zrzeszające kobiety w ciąży.

Prywatna położna – na co zwrócić uwagę?

Przed wybraniem swojej położnej warto dowiedzieć się m.in. o zakresie jej obowiązków, doświadczeniu, a także osobistych preferencjach związanych z prowadzeniem porodu. Bardzo ważne jest, aby w tych kwestiach miała ona podobne poglądy do zdania rodziców. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na późniejszą współpracę i może (choć nie zawsze musi) zaowocować nieco łatwiejszą akcją porodową. Warto również zapytać o kwestie finansowe, gdyż niektóre usługi położnej są dodatkowo płatne.

 


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....