2 minuty czytania
Spis treści
  1. Czy szczepienie na grypę w ciąży jest bezpieczne?
  2. Kiedy wykonować szczepienie na grypę w ciąży?
  3. Dlaczego warto szczepić się na grypę w ciąży?
  4. Zalecane szczepienia w ciąży

Czy szczepienie na grypę w ciąży jest bezpieczne?

Szczepienie na grypę jest zalecane wszystkim kobietom ciężarnym. Należy ono do szczepionek nieżywych, które są bezpieczne w okresie ciąży. Zawierają one inaktywowane wirusy lub ich fragmenty np. białka. Z uwagi na ryzyko, jakie niesie za sobą przechorowanie grypy w ciąży, przyszła mama powinna zostać poinformowana przez ginekologa o takiej możliwości i podjąć decyzję dot. szczepienia. Szczepienie na grypę nie jest szczepieniem obowiązkowym. Z uwagi na fakt, że wirus mutuje, szczepienie powinno być powtarzane co roku.

Kiedy wykonować szczepienie na grypę w ciąży?

Szczepienie na grypę jest bezpieczne w każdym trymestrze ciąży oraz w okresie prekoncepcyjnym. Szczególnie zaleca się wykonanie go w 2. lub 3 trymestrze. Wiele zależy również od sezonu infekcyjnego. Ogólne zasady mówią, aby na grypę szczepić się przed szczytem zachorowań, czyli od października do grudnia. Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem wg danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Szczepienie na grypę w ciąży jest bezpłatne. Aby otrzymać darmową szczepionkę należy z zaświadczeniem o ciąży udać się do apteki, odebrać szczepionkę i zgłosić się na szczepienie do apteki, POZ lub przychodni, w której prowadzona jest ciążą.

Dlaczego warto szczepić się na grypę w ciąży?

W czasie ciąży odporność organizmu spada. Przyszła mama może więc przechorowywać grypę ciężej niż przed ciążą. Narażona jest ponadto na większe ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. Dzieci kobiet, które przebyły grypę w ciąży częściej mają niższą masę urodzeniową lub rodzą się przedwcześnie. Grypa jest szczególnie groźna dla tych pacjentek, które zmagają się z problemami kardiologicznymi. Ponadto, dzięki szczepieniu, dziecko otrzymuje przeciwciała od matki i jest chronione przed zachorowaniem w pierwszych miesiącach życia.

Zalecane szczepienia w ciąży

Obecnie zaleca się 3 szczepienia kobietom w ciąży: łączoną na krztusiec, tężec i błonicę, a także przeciwko grypie oraz COVID-19. Szczepionki te są uznawane za bezpieczne w czasie ciąży. Należą one do szczepionek zabitych. W czasie ciąży nie można bowiem szczepić szczepionkami żywymi np. w kierunku odry świnki i różyczki. W ich przypadku przed planowaną ciążą należy odczekać 4 tygodnie.

Przeczytaj więcej: Kiedy należy wykonać szczepienia w ciąży? Na co można się zaszczepić?


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....