2 minuty czytania
Spis treści
  1. Czym jest rozejście spojenia łonowego
  2. Rozejście spojenia łonowego - objawy
  3. Rozejście spojenia łonowego w ciąży - leczenie
  4. Rozejście spojenia łonowego a poród

Czym jest rozejście spojenia łonowego

Do rozejścia spojenia łonowego dochodzi dość często w trakcie ciąży. Najczęściej jest to efekt działania hormonów np. relaksyny, która odpowiada za rozluźnianie stawów i więzadeł w ciąży, co ma ułatwić przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu. „Objawem ubocznym” działania tego hormonu jest wpływ na spojenie łonowe i otaczające więzadła. Objawy nasilać może rosnący brzuch i zmiana środka ciężkości w ciele przyszłej mamy.

Rozejście spojenia łonowego - objawy

Typowym objawem rozejścia spojenia łonowego jest ból całej obręczy miednicznej oraz okolicy spojenia. Dolegliwości promieniować mogą do pośladków oraz kończyn dolnych. Najczęściej nasilają się po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Ból pojawia się również podczas wchodzenia po schodach czy szybszym marszu. Większe dolegliwości zazwyczaj mają te kobiety, które przed ciążą były mniej aktywne.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży - leczenie

Pierwszym krokiem w przypadku dolegliwości bólowych jest odpowiednia diagnoza. Najczęściej stawia ją lekarz lub fizjoterapeuta mający doświadczenie w pracy z kobietami ciężarnymi. Nie ma potrzeby wykonywania badań obrazowych. Aby zmniejszyć dolegliwości, wskazane jest wykonywanie konkretnych ćwiczeń oraz rehabilitacja z fizjoterapeutą. Poza tym, gdy ból jest silny, sięgnąć można po leki przeciwbólowe (w ciąży jest to głównie Paracetamol). W niektórych sytuacjach można skorzystać ze specjalnego pasa, lecz nie powinno być to leczeniem 1. wyboru.

Rozejście spojenia łonowego a poród

Rozejście spojenia łonowego w ciąży nie stanowi wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Większość kobiet rodzi drogami natury, a dolegliwości znikają kilka dni po porodzie. Jeśli rozejście jest duże, potrzebna może okazać się opinia lekarza ortopedy.

Po rozpoznaniu rozejścia spojenia łonowego i wystąpieniu dolegliwości bólowych warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Wykonując odpowiednie ćwiczenia zmniejszyć można objawy i lepiej przygotować się do porodu.


Oceń artykuł

0,0

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....